Středa 30. září 2020
Svátek slaví Jeroným, zítra Igor
Oblačno, déšť 14°C

Co způsobuje bolest hlavy? Může za ni vůně i návštěva kina

 • Bolí vás hlava? Možná za to mohou docela obyčejné věci, které děláte každý den.
  6. prosince 2013 | 11:30

  Často vás trápí bolest hlavy a vy nevíte, co by ji mohlo způsobit? Máme pro vás 8 věcí, které mohou být její příčinnou a které často děláme každý den.

 • Bolest hlavy způsobená vůní


  Parfém
  Trpíte často bolestmi hlavy a nemůžete přijít na žádnou příčinu těchto obtíží. Problém může být například v parfému, který používáte. Někdy i příjemná, ale příliš silná vůně, může narušit nervový systém a tím způsobit bolest hlavy. Vybírejte, proto pečlivě jakou vůni si pořídíte a nesnažte se zahalit do jejího závoje, stačí přeci jen pár kapek.
  Stejně jako parfém, to může být silná vůně květin nebo například zápach barev a laků, špatně se vám tak může udělat v parfumérii i květinářství nebo na manikúře.

 • Hladová bolest


  Předčasná menopauza je strašák mnoha žen
  Vynechaná snídaně, pozdní oběd nebo to, že si mezi hlavními jídly nedopřejete svačinu, může ovlivnit váš zdravotní stav. Špatné stravování narušuje hladinu cukru v krvi, svaly se díky tomu začnou nepřirozeně napínat, což vyvolává roztahování cév v hlavě. A právě to vyvolává bolest hlavy. Okamžitou pomoc vám v takovém případě může poskytnout sklenice džusu.

 • Sledování 3D filmů


  3D kino
  Pocit nerovnováhy, který vyvolávají 3D efekty, navíc spojené s hlasitým zvukem a pohybujícími se světly, mohou vyvolávat bolest hlavy, zvláště u lidí trpících na migrény.

 • Bolest z příliš silného nebo blikajícího světla


  Příčin stresu může být hned několik - pracovní shon, hádky, nepříznivé počasí, pocit selhání, atd. Známe jednoduché a osvědčené tipy, které vám pomohou stres odbourat.
  Bolí vás hlava často v práci nebo například při dlouhém pobytu v obchodním centru? Příčinou jsou zřejmě příliš silné zářivky a absence denního světla. Právě umělé světlo často vyvolává bolesti hlavy, pálení a také tlak v očích, a to nejen u lidí trpících migrénami. Pokud i vy máte tento problém, zřejmě si nebudete hledat nové zaměstnání, kde nejsou zářivky, ale vyřešit to můžete nošením lehce ztmavených brýlí, které intenzivní světlo tlumí.

 • Bolest z kávy


  ss
  Lehčí bolesti hlavy může způsobit velké množství kávy a kofeinových nápojů, ale i jejich nedostatek u lidí, kteří jsou na ně dlouhodobě zvyklí. Jedná se tak vlastně o abstinenční příznaky. Bolest hlavy v tomto případě doprovází často i nervozita a nevolnost.

 • Špatný pitný režim


  Pitný režim
  Dehydratace a nedostatek minerálů jsou jednou z nejčastějších příčin bolesti hlavy. Bolest se často objevuje při sehnutí či sklonění hlavy a způsobuje ji zúžení cév a tedy menší zásobování mozku kyslíkem. Okamžitou pomoc vám poskytne sklenice minerálky a hlavně dostatečný přísun tekutin.

 • I krása někdy bolí


  Cop
  Bolesti hlavy si ale můžete způsobit i tím, že se zkrášlujete. Často jsou na vině příliš utažené účesy, pevné gumičky, velké množství sponek nebo špatně zvolená pokrývka hlavy. Špatné prokrvování pokožky hlavy a napjatá kůže, mohou způsobit bolest očí, kterou následuje právě bolest hlavy. Okamžité úlevy dosáhnete rozpuštěním vlasů a také jemnou masáží hlavy.

 • Za bolest hlavy může sýr


  hermelín s »nádivkou«
  Jednou z častých příčin, proč vás bolí hlava, může být konzumace plísňových a zrajících sýrů, které obsahují látku tyramin. Tato látka způsobuje zúžení cév a nedostatečné okysličování mozku.

Diskuse ke článku
.