Nebezpečné citrony
Citrony jsou sice velmi zdravé pro lidský organismus, už ale méně pro zuby. Kyselé plody naleptávají zubní sklovinu, povrch zubů je hrubý a snáze se tvoří zubní kazy. To je důvod, proč byste nikdy neměli jíst citrony a ani jejich šťávu jen tak. Raději si je vymačkejte do vody, použijte jako zálivku do salátu nebo přidejte k masu.
Čistíte si zuby pravidelně, ale stále se vám kazí? Možná proto, že používáte nevhodný zubní kartáček. Příliš tvrdý kartáček obrušuje zubní sklovin, dráždí a odchlipuje dásně a díky tomu se častěji a snáze mohou tvořit kazy. Zubní lékaři proto doporučují měkké a ohebné štětiny kartáčku, které zubům odpomohou od plaku a vyleští je, aniž by je poškodily.
Příliš rychlé čištění
Lékaři se shodují, že příliš brzké čištění zubů po jídle přispívá j jejich poškození. Po jídle totiž na zubní sklovině ulpívají kyseliny z potravy, které byste kartáčkem doslova vpravili do svého zubu. S ústní hygienou tedy raději počkejte nejméně půl hodiny, za tuto dobu stačí sliny kyseliny omýt.
Led ve sklence s nápojem často svádí k tomu, abychom zmraženou kostku vzali do úst a důkladně ji rozkousali. Led je ale pro zuby příliš tvrdý a může je poškodit.
Zuby nejsou nářadí
Také si sem tam otevřete láhev za pomoci zubů, zakousnete se do izolepy, abyste ji odtrhli, nebo si kvůli potřebě volných rukou v puse podržíte tužku či jiné nářadí? Všechny tyto činnosti se zdají nebýt nebezpečné, ale opak je pravdou. Každý ostrý předmět, který se dotkne zubní skloviny, jí může nepatrné množství odloupnout a tím dát šanci bakteriím aby vnikly přímo dovnitř zubu. Pamatujte na to, že zuby nejsou ani kleště ani jiné nářadí a chovejte se k nim co nejlépe.
Při přemýšlení si nepatrně poklepáváte tužkou o zuby nebo okusujete její konec. Stejně tak často ve vašich ústech skončí nožička brýlí, když se na něco soustředíte. Jenže takové věci do pusy nepatří. Jednak z hygienických důvodů a jednak kvůli zdraví vašeho chrupu.