Neděle 22. prosince 2024
Svátek slaví Šimon, zítra Vlasta
Zataženo, déšť 5°C

Poklad z vaší zahrádky: Třezalkou proti špatné náladě

Třezalka tečkovaná pomáhá při lehkých depresivních stavech.
12. září 2013 | 08:00

Naši předkové nevěděli prakticky nic o psychiatrii nebo psychologii. Když je trápily potíže duše, pili třezalkový čaj. Zkušenost, že je třezalka tečkovaná jednou z nejúčinnějších bylin na psychické potíže, získávali staletými zkušenostmi. Ani současná medicína sílu této rostliny nezpochybňuje.

Na opravdovou depresi vám samozřejmě pití čajíčku nepomůže, to musíte k odborníkovi. Třezalka má ale významné léčebné účinky při lehčích formách trudnomyslnosti. Účinná je i pro ženy, které mají plačtivý či vzteklý pms (premenstruační syndrom).

Proč přesně nám tato bylinka léčí duši, vědci nevědí. Jasné ale je, že při léčbě lehkých až mírných depresí opravdu ulevuje. Domnívají se proto, že upravuje náladu zvyšováním hladiny chemických látek, které umějí přenášet nejrůznější vzruchy. Patří mezi ně i „hormon dobré nálady“ – serotonin. Ten má opravdu zásadní podíl na tom, jak se duševně cítíme.

Léčí i ekzémy

Třezalka tečkovaná
Autor: ISIFA, archiv Blesku

Řada odborných studií dokázala, že třezalka umí pomáhat i při úzkosti, stresu, syndromu chronické únavy, premenstruálním syndromu nebo některých chronických bolestech. Má také protizánětlivé účinky při onemocnění trávicího traktu nebo zánětech ženských orgánů. A protože navíc perfektně hojí kůži a ekzémy, vyplatí se mít alespoň základní čaj z třezalky doma.

Náš tip:

Výborné účinky například pro hojení kůže při infekcích, zánětech nebo po spálení sluncem má olej z třezalky, kterému se říká také Janův olej. Běžně ho seženete v lékárnách, prodejnách s bioprodukty nebo  e-shopech. Cena se pohybuje kolem 140 Kč za 100 ml.

Čaj z třezalky:

Použijte 1 čajovou lžičku sušené byliny na běžný šálek (asi 250 ml) vařící vody. Nechte asi 5 minut louhovat, pak proceďte. Pije se maximálně dvakrát denně. Pro ty, kterým se nechce připravovat nápoj ze sušené směsi, se prodává třezalka v nálevových sáčcích.

Kdy se jí vyhnout!

Třezalka, přestože ji lidé používají k léčbě už přinejmenším dva tisíce let, nemůže nahradit moderní léky a odbornou terapii při těžších depresích. I její dlouhodobé užívání byste měli konzultovat s lékařem. Třezalku například musíte přestat užívat zhruba dva týdny před zahájením léčby moderními antidepresivy.

Autor: Silvie Risová