Pondělí 11. prosince 2023
Svátek slaví Dana, zítra Simona
Oblačno, déšť se sněhem 6°C

Zrcadlo, zrcadlo, kdo je tady nemocný? Vaše tělo vám napoví!

Vaše tělo vám napoví, když s vámi není něco v pořádku.
13. září 2013 | 08:00

Víte, že zdraví dokázali lidé číst už odedávna z obličeje či vlasů? Orientální doktoři poznali chorobu například podle dlaní, plosek nohou, očí, způsobu řeči… Zdraví nebo nemoc se dá poznat například i ze špičky nosu. Takže vezměte zrcadlo a podívejte se, v jaké kondici jsou vaše orgány.

Plíce

Jejich chorobné změny ukazuje nejčastěji barva a stav pleti obličeje. Například pupínky na tvářích napovídají, že dýchací orgány máte zahleněné, trvale bledý obličej poukazuje na plicní slabost. Naopak rudé tváře mívá člověk při zánětu plic.

Žaludek a slinivka

Bledý povlak na jazyku a páchnoucí dech svědčí o potížích se žaludkem. Špičatý nos také. Nedobrým znamením je i nápadně uhrovitý nos – i tento „defekt“ napovídá zdravotní problém se žaludkem či slinivkou. O špatné funkci žaludku svědčí i dopředu vysunutý („opičí“) horní ret.

Srdce

...
Autor: Shutterstock

Často se dá jeho stav vyčíst z konce nosu. Když je široce rozložený, bývá rozšířené i srdce. Červený nos zase může znamenat srdeční přetížení, rýha na jeho konci obvykle oznamuje šelest – poruchu srdečního rytmu.

Ledviny

Jejich stav poznáme na uších. Velké a mohutné svědčí o pevném zdraví, dobré celkové kondici. Naopak malá ouška prozrazují slabší tělesnou konstituci a chatrnější zdraví. O stavu ledvin vypovídají i tmavé kruhy pod očima, otoky pod dolními víčky mívají lidé, jejichž ledviny mají oslabenou funkci. Pupínky kolem očí ukazují na usazování toxinů v ledvinách (i hlenu nebo tuku). Tak v nich mohou vzniknout kameny.

...
Autor: Shutterstock

Játra

Jak jsou na tom, poznáte například podle zažloutlé barvy obličeje nebo podle nápadných svislých vrásek bezprostředně nad nosem nebo na tvářích.

Střeva

Jejich narušenou činnost můžeme vidět podle nejrůznějších pupínků (uhříků) na obličeji – tedy nečisté pleti, jejího nezdravého zbarvení nebo četných a hlubších vrásek na čele. Oslabenou činnost střev poznáte i podle předsunutého spodního rtu.

Zažívací systém

...
Autor: Shutterstock
Když máte bílé skvrny na rtech, znamená to, že se někde v zažívacím traktu tvoří usazeniny (toxiny) a vy potřebujete očistnou detoxikační kúru. Naopak tmavé skvrnky se tvoří při žaludečních vředech. I nepříjemný odér z úst znamená (vyjma zkažených zubů) zažívací problémy.

Rozmnožovací orgány

O jejich stavu hodně napovědí ústa. Vnitřní, střední část spodního rtu by měla být v ideálním případě dobře prokrvená, beze skvrn, pupínků, slizu a podobně. Když se ženám začíná kolem rtů tvořit knírek, jde o známku potíží s pohlavními orgány. Slabou sexualitu prozrazují i rozštěpené konečky vlasů, stejně jako to, že jsou vlasy hodně slabé. To ale platí spíš pro muže.

Autor: rie