Seriál o stravování! V 50 doplňujte vitamíny! Můžete vejce, sýry, či datle | Pro ženy | Blesk.cz

Seriál o stravování! V 50 doplňujte vitamíny! Můžete vejce, sýry, či datle

23. dubna 2012 | 06:00

V padesáti potřebuje naše tělo úplně jinou výživu, než ve 30, nebo ve 40letech. Stárne a je potřeba se o něj pořádně postarat. Co je pro vás ve vašem věku nejvhodnější a proč, se dozvíte v našem seriálu!

Zdravá strava, dostatek minerálů a vitaminů, to vše je pro nás důležité po celý život. Přesto bychom však měli jíst podle toho, kolik nám je let.

Co jíst, pokud vám je 50 let:

Důležité potraviny: vejce, cereálie, hovězí maso, játra, sýr, sardinky, treska, kokos, datle

vejce

Dopřávejte si vitamin D!

Každá buňka v těle potřebuje pro správné fungovaní vitaminu D. Potřebujeme jej například pro snížení rizika rakoviny nebo pro boj s depresí. Ve věku nad 50 let je zvlášť důležité přijímat doporučené denní minimum, tedy 400 IU (tj. mezinárodních jednotek).

Přirozeným zdrojem tohoto životně důležitého vitamínu je slunce. Obyčejně je velmi složité získat ,déčko‘ z potravy. Proto choďte občas na sluníčko i bez ochranného krému.

datle

Zdroj vitaminu D
* 90 g tuňáka (154 IU)
* 1 hrnek mléka nebo džusu obohaceného o vitamin D (100 IU)
* jedno vejce (25 IU).
* Většina multivitaminů obsahuje 400 IU
* můžete ale užívat i doplněk stravy obsahující 1000 IU, což řada expertů považuje za denní minimum.

Zachovejte si bystrost

Celá třetina lidí nad 50 let nemá dostatek žaludečních kyselin pro absorbci vitaminu B12 z potravy. To může být velký problém, protože je to velmi důležitý vitamin pro produkci červených krvinek.

sýr

A je také důležitý pro mozkové funkce. Jeho nedostatek tak může způsobovat pocity slabosti, únavy a závratě. Nízkou hladinu vitaminu B12 odhalí krevní test. V tomto věku tělo absorbuje vitamin snadněji z doplňků stravy anebo obohacených potravin než přirozenou cestou. Takže tabletky nebo miska cereálií vám zaručí doporučovanou denní dávku 2,5 mcg.

Zdroj vitaminu B12
* 1 hrnek obohacených cereálií (6 mcg)
* 90 g hovězího masa (2 mcg)
* 1 jogurt (1,5 mcg),
* 1 hrnek mléka (1 mcg).

Autor: Silvie Risová, Kbak, Kema