Úterý 22. září 2020
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Jasno 23°C

Ženské trable: Zatočte s mykózou už navždy!

18. srpna 2011 | 14:03

Pokud jste prožila léto u vody mohla postihnout i vás: Vaginální mykóza. Nepříjemný problém, který ale lze úspěšně řešit. Víme jak!

Odhaduje se, že alespoň jednou za život potrápilo nepříjemné svědění, pálení a výtok asi 75 procent žen, polovině z nich opakovaně a pěti procentům se vaginální mykóza vrací chronicky. Zjistily jsme největší rizika, která tuto nemoc spouští.

Mykóza je diagnóza, která se určuje poměrně snadno třeba na principu číncké medicíny. V 90 procentech případů je poznat na stavu jazyka. Hned  nad špičkou bývá zarudlý a u kořene je pak bílý nebo nažloutlý povlak, často jsou také po okrajích jazyka otlačené zuby.

Čínská medicína se na mykózu dívá komplexně. Pomocí bylinných směsí pomáhá odstraňovat podhoubí - prostředí, které mykózy živí. Zbavuje slezinu vlhka a žaludek překyselení.

Pohoda v bazénu
Horko a vlhko je ráj pro kvasinky

Svědivý pocit, který mykózy provází, je nejhorší v noci. Můžou za něj kvasinky rodu Candida albicans. Samy o sobě žádné potíže nezpůsobují, ale pokud se naruší rovnováha poševní sliznice, dají se do „díla“ a začnou bujet. A rovnováhu obvykle narušuje teplé a vlhké počasí, nadměrné pocení, spodní prádlo z umělých materiálů, hodně cukru v jídelníčku, špatná hygiena nebo koupání v zabahněném rybníku.

Podhoubí na množení mykóz si také vypěstujeme stravou. Největší problém představují sladkosti a pečivo z bílé mouky. To podle čínské medicíny podporuje vznik vlhka ve slezině a překyselení žaludku. Vlhko ve slezině způsobují kromě pečiva a sladkostí i mléko či mléčné výrobky.

Tanga k mykóze jen přispívaji

Rady nad zlato proti mykóze:

1. Nenoste tanga ani těsné džíny
V úzkých kalhotách sice vypadáme šik, ale příliš těsné oblečení způsobuje zánět intimních partií. Stejně jako silonky, které narušují vaginální prostředí. Zapomenout můžete i na tanga. Při jejich každodenním nošení se snadno přenášejí bakterie, jež způsobují nepříjemné záněty a někdy i bolesti při močení. Naštěstí už jsou dnes módní i širší kalhotky, které vypadají dobře a neničí vám zdraví. Vybírejte si bavlněné.

2. V koupelně buďte opatrná

Pokud trpíte na mykózy, nahraďte horkou koupel ve vaně sprchováním chladnější vodou. Pozor na vlhké ručníky, žínky a houby – jsou podhoubím pro kvasinky. Nepoužívejte tekutá parfémovaná mýdla. Ideální jsou speciální pěny a sprchové gely určené výhradně pro intimní hygienu.

3. Koupejte se, ale…
Plavání v rybnících plných zeleného porostu je nebezpečné. Jenže rizikové jsou i akvaparky a bazény s chlorovanou vodou. Ta je sice čistá, ale vysoký obsah chloru ve vodě narušuje přirozené pH pochvy. Řešením je užívat před vstupem do vody tampony.

4. Měňte plavky
Schnoucí plavky přispívají k pocení, mění pH v pochvě, a můžou navíc způsobit podchlazení pánve, které sníží její prokrvení. Imunitní systém pak nedokáže v pochvě udržet rovnováhu bakterií. Mokré plavky jsou ráj pro kvasinky, které mykózu způsobují.

Sladké koblihy
5. Pozor na milování na pláži
Kdo by netoužil pomilovat se na břehu moře. Jenže na písku je riziko, že se vám bacily a bakterie dostanou i do nejintimnějších míst a spustí vaginální infekci.

6. Vyhněte se sladkostem

Milujete dorty, koblihy a pochoutky plné cukru? Jenže kvasinky také. Vynechejte v období zvýšeného rizika vaginální mykózy sladká jídla a dodržujte pitný režim.

7. Zapomeňte na parfémování
Při mykóze máme tendenci používat voňavá mýdla a důkladně se mýt. Jenže parfémované výrobky dráždí. Nepoužívejte ani barevný a voňavý toaletní papír a vložky. Poševní rovnováha je velice křehká, a v tomto případě méně znamená více. Pokud se problémů nemůžete zbavit, navštivte lékaře. Ten předepíše tablety vám i vašemu partnerovi, který může kvasinkovou infekci přenášet.

8. Podpořte imunitu
Problémem je, že řadě žen se vaginální mykózy často vracejí. V takovém případě obvykle nestačí pouze léčba antimykotickými a antibiotickými přípravky, ale je potřeba podpořit také imunitní systém. Jednou z metod, která se v tomto případě osvědčuje, je takzvaná enzymoterapie, neboli podpůrná léčba enzymovými léky.

9. Zachrání vás chytrá houba

Pokud dáváte přednost přirozenému a především přírodnímu léčení, pak si můžete vybrat chytrou houbu. Jedná se o zcela přírodní látku Pythium oligandrum, unikátní český patent. Chytrá houba je predátor, který parazituje na kvasinkových či plísňových mikroorganismech. Živí se jimi, čímž je v podstatě zneškodní, a následně zmizí spolu s přirozeným procesem
regenerace pokožky.

Co může pomoct:

Autor: Majka Vinická, lesk.sk, Kbak