Čtvrtek 1. říjen 2020
Svátek slaví Igor, zítra Olívie
Oblačno, déšť 15°C

Těžké náušnice mohou způsobovat poškození ušního lalůčku

16. března 2009 | 15:04

Velké a těžké náušnice, které se znovu dostaly do módy, mohou podle lékařů výrazně poškodit ušní lalůčky.

V Británii přibývá žen, které žádají plastickou operaci sluchových orgánů poničených kvůli nošení těchto výrazných šperků. Píše o tom britský list Daily Mail.

Za poslední rok zaznamenaly kliniky plastické chirurgie dvacetiprocentní nárůst pacientek požadující úpravu ušního lalůčku. Hmotnost náušnic lalůček protahuje; velikost šperků pak zvyšuje nebezpečí, že se ozdoby zachytí a roztrhnou dírku v uchu.

Přestože ušní lalůček postrádá biologickou funkci, je dobře prokrven a nachází se v něm množství nervových zakončení. Proto je jeho poranění bolestivou záležitostí. "Může trvat měsíce nebo roky, než se zranění projeví, záleží na tíze náušnic a vlastnostech kůže," říká Roberto Viel, britský plastický chirurg z Londýna.

Trendy romantická - náušnice, Spleen
Trendy romantická - náušnice, Spleen
Autor: Dušan Křístek

Léčba trvá osm až deset týdnů. Podle lékařů nošení těžkých ozdob znamená zdravotní risk, proto by přednost měly dostat malé pecičky, či náušnice s klipsnou.

Nezávisí však pouze na špercích, ale i na fyzických dispozicích milovníků velkých náušnic. Pokud má ucho od narození prodloužený tvar, s přibývajícím věkem bude vypadat hůř než drobnější sluchový orgán. "Zmenšení délky lalůčku se již stává běžným zákrokem, a to zejména mezi muži, na kterých je tento nedostatek více viditelný," říká Roberto Viel.

Autor: ČTK