Jste-li začátečnice, kupte si klidně levnější brusle – až tomuto sportu přijdete na chuť, můžete si pořídit dražší model. Brusle koupíte už kolem 2000 Kč, na nákup můžete zamířit i do dobrého bazaru.
Vybírejte si modely pro ženy nebo unisexové, chvíli v nich v prodejně vydržte, bota by měla pevně sedět, ale neškrtit. Máte vybráno? Pozor, ještě neutíkejte! Do „povinné“ výbavy patří také chrániče na kolena, lokty, zápěstí a helma.
Než vyrazíte ven
Oblečte se do funkčního trika, které „dýchá“, odvádí pot, a přitom drží vaši kůži v suchu. Chystáte-li se na náročnější trénink, nezapomeňte ani na lehkou bundu, která vás nenechá po sportu hned vychladnout.
Kupte si malý, dobře padnoucí batůžek, dělají takové třeba pro běžce. Do něj se vejde vše potřebné včetně bot.
Nikdy nezapomínejte na pitný režim. Mějte sebou vždy láhev s čistou vodou. Na delší cestu si přibalte i müsli tyčinku nebo banán.
Poctivě na začátku natrénujte techniku jízdy, brzdění a zastavení. Můžete si najmout i trenéra, který stojí přibližně 200 Kč na hodinu. Jezděte vždy po asfaltovém povrchu, nevyjíždějte za deště a mimo asfaltové trasy.
4 tipy pro dobrý trénink:
Chcete efektivně spalovat a posilovat? Nejezděte na bruslích zbůhdarma, ale dejte si do těla jako na tréninku.
1. Pět minut rozcvička: Protáhněte si celé tělo, vzpomeňte si na rozcvičku z hodin tělocviku. Nebojte se švihových pohybů a poskoků.
Efekt: rozcvička je prevencí proti zranění, připraví tělo na zátěž.
2. Pět minut rozehřátí: Obujte si brusle a pět minut na nich zkoušejte techniku, jezděte rychlejší a pomalejší úseky, zkoušejte se co nejdéle udržet na jedné noze. V klidu, ne při jízdě, udělejte pár dřepů a úklonů.
Efekt: Rozpumpujete srdce, nažhavíte svaly.
3. Až 40 minut jízdy: Záleží na tom, kolik máte času a v jaké jste kondici. Princip je jednoduchý - jeden kilometr (ujedete asi za tři minuty) jeďte ve svižném tempu a 500 metrů pak volněji. Zapojte do pohybu paže, trup, důsledně přenášejte váhu z nohy na nohu, při rychlejším úseku se více předkloňte, více pokrčte nohy, zvětšete rozsah pohybů a zvyšte frekvenci „kroků“.
4. Deset minut „vyježdění“: Posledních deset minut si dejte volnou jízdou, vytřepte paže, vydýchejte se, uvolněte.
5. Deset minut strečink: Neutíkejte domů! Už si vysvlékněte brusle, důkladně protáhněte zejména nohy. Když přijdete strečinku na chuť, po tréninku ho nikdy nevynecháte.
Jízda na bruslích* S maximálním účinkem zpevňuje svaly nohou a zadečku.* Zvyšuje kondici – posiluje srdce, plíce a celou pohybovou soustavu. * Na rozdíl od běhání otřesy nezatěžuje pohybový aparát. * Je vhodná pro spalování tuků. * Je zábavná! |
Tipy na nejhezčí trasy:
* Praha: Stezka z Braníka do Zbraslavi měří celkem 7,5 km, projedete se kotlinou kolem Vltavy.
* Jihočeský kraj: Z Třeboně na Stříbřec (7 km) se klikatí mezi rybníky, hodí se pro rodinné pomalejší výlety.
*Stezka kolem Lipna, která bývá osvětlená i večer (13 km).
* Moravskoslezský kraj: Stezka kolem Odry (2,5 km) vede krásnou krajinou mezi Polankou nad Ohří a Starou Bělou, má skvělý povrch.
* Plzeňský kraj: Stezka Sirá–Zbiroh (6 km) vede po silničce mezi lesy a loukami, trasa je vhodná pro zkušenější jezdce.
* Středočeský kraj: Z Poděbrad do Nymburka vede moc příjemná cesta dlouhá asi 10 kilometrů.
* Další tipy i mapy najdete na: www.inlinemap.net, http://trasy.nabruslich.cz, www.inline-online.cz