Pátek 1. března 2024
Svátek slaví Bedřich, zítra Anežka
Oblačno 11°C

Vánoce 2019: Ušetřete si čas i nervy. Máme pro vás tipy, jak na to

Tesco Stores ČR
16. prosince 2019 | 00:00
Prezentace klienta |

Máte už řádku let pocit, že advent je synonymum pro shon, stres, nedostatek času a všeobecné napětí? Zvolněte. Máme pro vás řadu praktických tipů, jak během příprav na Vánoce šetřit čas i vlastní nervy. Letošní advent si užijete.

Zatímco před mnoha lety byly dny před svátky zimy zasvěceny očekávání příchodu posvátné doby, dnes jde spíš o období, kdy v obchodních centrech není k hnutí. Lidé se snaží na poslední chvíli dohnat všechnu práci, kterou nestihli za celý rok. A nedostatek času na pečení nebo úklid vyvolává v mnohých z nás výčitky svědomí.

Nacházíte se uprostřed podobné situace i vy? Přečtěte si pár tipů, jak si usnadnit předvánoční kolotoč povinností.

Nezdržujte se s nákupy. Objednávejte online

Co vám určitě přijde vhod, bude čas, který byste za normálních okolností strávili v obchodě. Víte, že jídlo, suroviny a ingredience můžete snadno a rychle pořídit online? Čas mezi objednáním na internetu a dovozem s následným vybalováním přitom můžete využít třeba k pečení nebo úklidu. Každá půlhodinka se počítá, uvidíte. Ke všemu se nebudete prodírat davy lidí, co tento super trik ještě nevyzkoušely. Prostě si nakoupíte z pohodlí domova na TESCO Online nákupy, a to jak přes stolní počítač, tak i přes aplikaci v telefonu!

Náš tip: Nakupování online vám před svátky usnadní i připravené kategorie vánočního zboží. Díky nim vyberete věci na pečení, sladkosti, dobrý alkohol, vánoční dekorace, kosmetické balíčky nebo dobroty pro vaše čtyřnohé miláčky ještě rychleji.

Všechno, co můžete a co vám doma vydrží, aniž by se zkazilo, si nakupte s předstihem. Nebudete se tak muset na poslední chvíli stresovat kvůli drobnosti, bez které by Vánoce nebyly Vánocemi. Koneckonců – i samotné dárky můžete vyřešit online. Pokud víte, že vaše drahá polovička ocení kvalitní víno nebo konkrétní vůni, i objednávat přes internet můžete s láskou.

Uklízejte efektivně. Nebo třeba vůbec

Už máte po krk každoročního prosincového šílenství, během kterého jste vždycky museli vycídit každý kout domácnosti? Buď s úklidem začněte už na začátku adventu, ať si pár dní před Štědrým dnem neodrovnáte záda, nebo udělejte jen běžný úklid. Nic extra. Je báječné mít na Vánoce čistotou zářící byt nebo dům, ale stojí to za ten stres?

Co takhle pojmout to letos jinak? Vyluxovat, utřít prach, naleštit zrcadla, krátce před svátky vytřít. Úplně to stačí. Když totiž zvolíte tento styl úklidu, ušetříte si spoustu sil a na Štědrý den nebudete únavou padat pod stromeček. Nebo prostě neuklízejte. Od čeho jsou úklidové firmy? Vyberte si podle referencí nějakou prověřenou a nechte to letos na ní!

Sepište rodině seznam úkolů

Jestli to nechcete být vy, kdo bude celý advent dřít sám, zaměstnejte klidně celou rodinu. Sepište si seznam úkolů včetně dnů, do kdy se mají splnit. Pokud už máte větší děti, nebojte se je úkolovat. Vánoce můžou mít i výchovný charakter – nakrájet suroviny na bramborový salát dokáže i teenager. Váš partner nebo vaše partnerka může třeba zařídit stromeček. Anebo vyzvednout objednaný nákup v TESCO pomocí služby Klikni+Vyzvedni, zatímco vy budete zdobit domácnost.

Pokud jste o službě Klikni+Vyzvedni ještě neslyšeli, věřte, že předvánoční čas je ideální pro její vyzkoušení. Je to jednoduché – stačí si nakoupit online tak, jak jste zvyklí – ve zvolený den a čas si pak svůj nákup vyzvednete ve vybrané prodejně TESCO. Do obchodu přitom vůbec nemusíte, takže se obloukem vyhnete předvánočnímu shonu. A navíc najednou nakoupíte vše od surovin na pečení přes čisticí prostředky na vánoční úklid až po malé i větší dárky – každý týden od pondělí do neděle. Svou objednávku můžete upravovat až do 23.00 hodin den před vyzvednutím nákupu. Kvůli zapomenutému prášku do pečiva tedy nemusíte vytvářet novou objednávku. Zkrátka je to šikovná služba nejen před Vánoci.

TIP: Nemáte čas vyzvednout nákup přímo v obchodě? Nechte si ho kurýrem doručit až domů. Donese ho až k vašim dveřím, i kdybyste bydleli v 5. patře bez výtahu!

Už se to blíží? Připravte si, co se dá

Až bude do Vánoc zbývat jen pár dní, začněte si připravovat věci, které využijete později. Připravte si jídla, která se dají zamrazit, aniž by došlo k újmě na jejich chuti (například nakrájejte ovoce na koláč nebo uvařte vývar jako základ pro polévku a omáčku)! Můžete si také třeba včas vyloupat vlašské ořechy – ty totiž ve spíži něco vydrží.

Když prostě nestíháte péct

Možná nestíháte, možná vás to nebaví. Stejně ale chcete mít na vánoční tabuli několik druhů cukroví, protože bez nich by svátky nebyly úplné. Využijte možností, které moderní doba přináší, a kupte cukroví nebo zákusky, kterými potěšíte celou rodinu. Za chvíli může být vyřešeno. Bez práce.

Střídmě, neblíží se konec světa

Nemusíte připravovat deset druhů jídel, která stejně nebudete mít šanci sníst. Spočítejte si, kolik vás u štědrovečerní tabule bude, a mějte realistická měřítka v tom, co kdo sní. O Vánocích je pochopitelně mnohem lepší, když něco zbyde, než kdyby naopak něco chybělo či brzy došlo. Ani tak to ale nemusíte přehánět. Raději se zaměřte na poctivou přípravu předem sestaveného menu. Pak určitě nešlápnete vedle.

Zeleninu krájejte klidně večer předem

Všichni dobře víme, že krájení zeleniny na drobné kousky se může bez pomoci chytrého a rychlého elektrického parťáka změnit v pěkně vleklou záležitost. Všechnu si ji ale můžete připravit už večer předem. Když ji dobře zabalíte a dáte do chladu, nic se jí do dalšího dne nestane. A vy získáte spoustu času navíc!

Uzeniny, sýry, chipsy…

Cukroví a všelijaké sladkosti, to je základ Vánoc. Jenže sladké se nedá jíst pořád, a pokud nechcete svým hostům znechutit tento typ pokrmu hned při první příležitosti, určitě vsaďte i na slané dobroty. Ty mimochodem nemusí být těžké připravit. Co takhle nakrájet sýry, klobásy a do misky nasypat kvalitní chipsy? Uvidíte, že se po nich jen zapráší. A vás to bude stát nanejvýš půlhodinku.

Pár (gastro) tipů, se kterými se letos blýsknete

Ušetřili jste čas, a tak ho můžete využít na vyzkoušení našich gastro tipů:

·         Zkuste kuřecí nebo krůtí řízky jinak. Víte, že když je necháte den před obalením a smažením naložené v bílém jogurtu nebo kysané smetaně, budou dřív hotové a maso bude nádherně vláčné?

·         Podobně můžete kouzlit i s rybou. Naložením do bílého jogurtu nebo mléka ji zbavíte typického zápachu. Když pak budete chtít udělat nevšední dobrotu, přidejte do strouhanky drcené mandle.

·         Loupaly děti „perníček“ tak dlouho, až cukroví na samotné svátky nezbylo tolik, kolik jste si přáli? Dožeňte to raw cukrovím, které se nepeče a k jehož výrobě je potřeba jen pár surovin a trocha času. Vytvořit si můžete lahodné kokosové kuličky, čokoládové košíčky s ořechy nebo datlovou roládu. Když tyto dobroty uchováte v chladu (a ideálně vyhlásíte přísný zákaz ujídání), na svátky nebudete mít nouzi.

·         Nevíte si rady se správným a rychlým vykostěním ryby? Na internetu je dnes už spousta návodů od laiků i profesionálů. Podívejte se na ně včas, ať jdete na Štědrý den na jistotu.

·         Malá lednička. Ta dnes trápí kdekoho. Nemusíte do ní nutně dávat všechno. V panelácích poslouží v zimě balkón, v domech třeba sklep nebo garáž. Jednohubky tady na vás počkají stejně dobře jako pivo nebo víno.

Nenechte se letos připravit o klid, který by měl o adventu panovat a který by nás všechny měl naladit na magickou atmosféru Vánoc. Zjednodušte si život, jak jen to jde, ať jste na svátky svěží a užijete si je na sto procent!