Sushi je lehce stravitelné a zdravé, v tradiční úpravě se jí s rybami nebo zeleninou. Jeho základem jsou kvalitní a čerstvé suroviny. Zřejmě i proto si v Česku získalo v posledních letech mnoho příznivců a zařadilo se mezi populární jídla především u mladší generace. Nejčastějšími zájemci o japonskou specialitu jsou lidé ve věku od 18 do 30 let.
Podle statistik největší české rozvozové služby DameJidlo.cz se za rok zvýšila poptávka po sushi o 14 %. Nejvíce se sushi již tradičně objednává v Praze, na druhé příčce se drží Brno a třetí místo v objemu objednávek obsadily České Budějovice.
Příprava toho "pravého" sushi se vyznačuje specifickými postupy, které v domácích podmínkách není jednoduché realizovat. Navíc je potřeba počítat s tím, že i samotné ingredience jsou finančně náročné, ať už se jedná o specifický druh rýže, čerstvé ryby nebo kvalitní sójovou omáčku. K výrobě sushi je také třeba manuální zručnost, a tak většina lidí dává přednost již hotovému sushi než vlastní výrobě.
Pokud si na přípravu sushi netroufáte nebo na ní nemáte čas, objednejte si ho. Například internetový agregátor DameJidlo.cz, na kterém si můžete vybírat z nabídek stovek restaurací, si v souvislosti s mezinárodním dnem sushi připadajícím na 18. června připravil speciální akce v podobě slev na sushi menu.
Střípky z historie
Sushi dnes velká část evropské civilizace považuje za původní japonské národní jídlo. Historie však hovoří jinak - počátky sushi je třeba hledat v oblasti dnešní Číny. První zmínky o pokrmu zvaném sushi sahají až do roku 718 našeho letopočtu, kdy se tato specialita dostala právě do Japonska. Tehdy byla v jihovýchodní Asii zakázána z náboženských důvodů konzumace jiného masa než rybího. Sushi se tak stalo ideální alternativou ve stravování chudých vrstev.
V první polovině 19. století zpopularizoval japonské sushi Hanaya Yohei, který vymyslel i nové variace na jiné mořské plody a přišel s prvním sushi fast foodem. Jako první také přestal s konzervováním potravin a jal se připravovat sushi pouze z čerstvých ryb. Největší rozkvět zažívá sushi od minulého století až dodnes. Současná podoba sushi pochází z poloviny 19. století a byla vytvořena v Tokiu, kde původně sloužila jako občerstvení pro divadelní publikum o přestávkách.
Po mnohá staletí bylo sushi považováno za mužskou parketu. Podle Japonců prý ženská ruka rybu znehodnotí. Diskriminaci ukončil až zákon o rovných příležitostech z roku 1999 - od té doby můžeme vídat v této oblasti i řadu šéfkuchařek.