Kam vyrazit o víkendu? Vemte rodinu na zámek, dobré jídlo nebo do sklepů! | Pro ženy | Blesk.cz

Kam vyrazit o víkendu? Vemte rodinu na zámek, dobré jídlo nebo do sklepů!

22. listopadu 2012 | 16:17

Přemýšlíte, kam na výlet s dětmi a celou rodinou? Neseďte doma za pecí! I v zimním období na vás čekají zajímavé akce, v blížícím se adventním čase jsou otevřené zámky, hrady i muzea. Stačí si jen vybrat.


Advent na zámku Nelahozeves
Vemte své blízké a přijďte oslavit příchod adventu na zámek do Nelahozevsi. O posledním listopadovém víkendu tady proběhnou tradiční slavnosti. Nejmladší návštěvníci se mohou těšit na kejklíře Pupu, divadélko a řemeslné dílny. Vyzkouší si výrobu ručního papíru, svíček, malování na dřevo i keramiku nebo vyfukování skleněných kuliček.

Pro dospělé se chystají koncerty a prohlídky zámecké expozice s průvodci v dobových kostýmech. Domů si nakoupíte rukodělné výrobky, dřevěné hračky, šperky, originální oděvy a módní doplňky, vánoční ozdoby, adventní věnce, jmelí, čaje i medovinu.

Za vínem do Pavlova
V jihomoravském Pavlově nedaleko Mikulova proběhne v sobotu tradiční Den otevřených sklepů. Vinaři  připravili ve spolupráci s obecním úřadem malou oslavu nejen mladých vín. Ochutnáte nejlepší pálavská vína, budete mít příležitost prohlédnout si zblízka prostředí vinných sklepů a romantickou zříceninu Dívčího hradu.

Letos bude otevřen rekordní počet pavlovských sklepů i obecní vinotéka. Místní restaurace vám nabídnou kateřinskou pečenou husu se zelím a knedlíkem, domácí koláčky nebo zabijačkové speciality.

Tak trochu jiné muzeum…
Za návštěvu rozhodně stojí nově otevřené Muzeum gastronomie v Praze na Starém Městě. Jiné podobné v naší republice nenajdete. Nalaďte se na Vánoce a přijďte si prohlédnout a ochutnat ty nejpovedenější kousky cukroví, nazdobené medovníky, punč i svařené víno. Děti si mohou vyzkoušet připravit něco dobrého v kuchařských oblečcích, ve kterých si je můžete vyfotit.

Vánoce na zámku Lešná
Kousek od Valašského Meziříčí na vás čeká  výstava betlémů (včetně šestimetrového vyřezávaného z Lidečka). Prohlédnete si slavnostně vyzdobené interiéry, s dětmi se můžete zúčastnit průvodu světýlek nebo adventních výtvarných dílen. Vytvořte si vlastní vánoční ozdobu nebo věnec na stůl! Vyzkoušíte si i zdobení perníčků. Historické interiéry zámku ozdobí originální květinová aranžmá a k vidění bude tisíc ručně háčkovaných krajkových ozdob.

Výstava ozdob v Litomyšli
Zajeďte se podívat do místního zámeckého sklepení. Ocitnete se v „lese“ plném vánočních stromů ozdobených těmi nejkrásnějšími skleněnými ozdobami. Ty, které vás nejvíc okouzlí si můžete koupit domů. A když vám bude zima, na trhu na nádvoří se zahřejete výborným kořeněným svařákem. Pokud vám zbyde chvilka, zajděte se podívat také do Klášterních zahrad, které najdete nedaleko zámku.

10 tipů, jak o Vánocích nepřibrat

Autor: sim