Čtvrtek 12. prosince 2024
Svátek slaví Simona, zítra Lucie
Oblačno 1°C

Adventní trhy v Bratislavě budou až do Tří králů. Co zajímavého tam ještě zažijete?

10. prosince 2024 | 06:00

Co zajímavého vás čeká na bratislavských adventních trzích, které jsou už v plném proudu, ale ještě zdaleka nekončí? Kde budou k vidění betlémy? A kam zajít na kafe a mít z toho neopakovatelný zážitek? Právě jsem se vrátila z vánočně nazdobené Bratislavy a mám pro vás tipy, co vidět a zažít.

Co v článku najdete:

1. Vánoční trhy na Hlavním a Hviezdoslavově náměstí
2. Středověké trhy na Bratislavském hradu
3. Historická Stará tržnice
4. Kam na betlémy
5. Zážitkové restaurace
6. Historická cukrárna
7. Plovoucí pivovar
8. Extra tip: Jak na kocovinu stylově

Vánoční trhy až do šestého ledna

Až do svátku Tří králů budou fungovat nejznámější adventní trhy v centru slovenské metropole na Hlavním náměstí pod Starou radnicí. Desítky stánků nabídnou řemeslné výrobky, ale především klasické slovenské dobroty. Ochutnáte svařák z lokálního vína Devínsky ríbezlák, ale i svařené víno slivkové, malinové, višňové nebo třeba bezové. Nechybí bratislavské rohlíčky, polévka z kyselého zelí kapustnice, pravé halušky a narazíte i na stánek, kde mají chleba se sádlem.Tohle retro, kdy velký krajíc stojí tři eura a malý je za polovic, si nenechte ujít.

Jen pár kroků od hlavního trhu, na Primaciálném náměstí, láká návštěvníky takzvaná Přívětivá zóna. Tvoří ji útulně zařízený stan, v němž si vychutnáte vánoční drink. Atmosféru dokresluje les se stromky, který vyrostl před stanem.

Před deštěm nebo větrem vás ochrání útulně zařízený stan.
Autor: taj

Punč z borovičky nebo silný Tatratea

Na bororo punč z borovičky nebo punč ze 72procentního Tatratea narazíte hned na začátku Hviezdoslavova náměstí před Slovenským národním divadlem, kde je další velký trh. Ten končí o den dřív, tedy pátého ledna. Jeho součástí je i rodinná zóna s bludištěm ze stromečků. Na pódiu běží program adventního festivalu Šťastné a veselé Staré Město, který vyvrcholí novoročními oslavami. 

Náš tip: Muž v kanálu pro štěstí

Cestou z jednoho na druhý trh určitě narazíte na sochu údržbáře vykukujícího z kanálu, který je jedním ze symbolů města a přezdívá se mu Bratislavský čumil. Říká se, že pokud se dotknete jeho čepice, přinese vám to štěstí.

Muž v kanálu je pravděpodobně nejfotografovanější sochou ve městě.
Autor: taj

Středověké trhy na Bratislavském hradě

Svoje osobité kouzlo mají řemeslné trhy na hradním nádvoří, kde zažijete atmosféru 14. století. V akci tu spatříte kováře, brašnáře, hrnčíře a další řemeslníky, jejich výrobky si samozřejmě můžete rovnou zakoupit. Nechybí ani středověká kuchyně, kde ochutnáte tradiční polévky a koláče. 
Náš tip: V historickém muzeu na Bratislavském hradu jsou připravené tvořivé dílny, kde si děti mohou vyrobit vánoční pohlednice. 
Termíny: Středověké trhy 13. až 15. prosince a 20. až 22. prosince vždy od 10 do 18 hodin, tvořivé dílny 15. a 22. 12. od 14 do 17 hodin. 

Kde ještě nakoupit aneb Kam chodí místní?

Pokud zavítáte do Bratislavy v sobotu, je povinností navštívit trhy v kryté historické Staré tržnici. Najdete ji na náměstí SNP a hezky v teple si tu spolu s místními vyberete z nepřeberného množství lokálních produktů. Jde hlavně o různé dobroty a nebo víno, protože okolí Bratislavy je důležitou vinařskou oblastí, ale najdete tu například i stánek se psími pamlsky, starými gramofonovými deskami a další zajímavosti. 

Do Staré tržnice chodí místní nakupovat lokální produkty.
Autor: taj

Betlémy v katedrále a Modrém kostele

V předvánoční Bratislavě určitě navštivte gotickou Katedrálu sv. Martina, která v minulosti plnila funkci korunovačního chrámu a byla tu korunována i Marie Terezie. Od patnáctého prosince bude v kostele k vidění betlém. Až vyjdete ven, všimněte si, že vrcholek věže zdobí model uherské královské koruny. Při pohledu z chodníku to tak nevypadá, ale na výšku měří přes půl metru a váží 150 kg.

Trošku bokem od centra, v Bezručově ulici, najdete mimořádně půvabný Kostel sv. Alžběty, kterému se říká Modrý kostel. Interiér i exteriér této secesní budovy je natřený bleděmodrou barvou. Modrou glazuru má dokonce i střešní krytina. I tady plánují mít od poloviny prosince betlém.

Modrý kostel zaujme na první pohled.
Autor: taj

Náš tip: Ve dvou svatostáncích na okraji Starého města instalují každoročně mechanické betlémy. V Kostele sv. Štefana na Župním náměstí si ho můžete prohlédnout od Štědrého dne až do konce ledna. Ve Farském kostele sv. Jána z Mathy na Hurbanově náměstí termín ještě upřesní.

Kde se dobře najíst a napít

V Bratislavě určitě zajděte do některého ze stylových podniků, kde je už samotná návštěva zážitkem. 

UFO NA MOSTĚ Vyjeďte výtahem na vyhlídkovou věž, která "roste" z visutého mostu SNP. Vršek věže má tvar létajícího talíře a uvnitř je vyhlídková restaurace. Stoly jsou po celém obvodu kruhu, takže krásný výhled na město má každý host. Nad restaurací je ve výšce 95 metrů vyhlídková plošina, kde je velké srdce, na které si zamilovaní věší zámky lásky. 

Na vrcholu věže se nachází restaurace. Nad ní, na vyhlídkové plošině, si můžete zavěsit zámek lásky.
Autor: taj

RESTAURACE S BETLÉMEM Hliněný betlém, který je pro letošek dokonce největší v Bratislavě, je umístěný v restauraci Flagship na náměstí SNP. 

HOSTINEC S HISTORIÍ, to je restaurace Leberfinger na Viedenské cestě. Jídlo se tu totiž podávalo už za časů Marie Terezie, tedy v druhé polovině 18. století. V útulném interiéru si pochutnáte na pravých prešporských specialitách. Pokud patříte mezi milovníky kachního masa a dalších tradičních dobrot, musíte sem zajít!

PLOVOUCÍ PIVOVAR V jedné z lodí, které kotví na Dunaji nedaleko zmíněné restaurace UFO, najdete restauraci Dunajský pivovar. Unikátní je tím, že na vodě pivo rovnou i vaří. A navíc je tu i botel, kde se můžete ubytovat. 

HISTORICKÁ CUKRÁRNA Cukrárna Konditorei Kormuth v Sedlárské ulici hned u Hlavního náměstí zaujme milovníky historie. Její interiér je zdobený malbami a freskami v renesančním stylu, které jsou tematicky zaměřené na historii Bratislavy. Celé prostory jsou historicky zařízené a zdobí je originální starožitnosti z 18. a 19. století. V dobovém porcelánu se servíruje čaj i kafe. Cukrárna je nesmírně oblíbená, takže se vám může stát, že si na místo u stolu vystojíte frontu. Počítejte také s tím, že minimální konzumace na osobu je tu 13 EUR. 

Historická cukrárna v Bratislavě je velmi oblíbená.
Autor: taj

Extra tip: Kde koupit něco na kocovinu

Pokud to o adventu přeženete s alkoholem a budete potřebovat něco na žaludek nebo bolení hlavy, zajděte si do lékárny U Salvatora. Ta totiž zároveň patří k nejfotografovanějším místům v historickém centru Bratislavy. Barokně zařízený interiér byste čekali spíše někde v muzeu, v tomto případě jde ale o plnohodnotnou, funkční lékárnu. Najdete ji v Panské ulici naproti Katedrále sv. Martina. 

Historická lékárna U Salvatora
Autor: taj

Autor: Eva Tajanovská
Video se připravuje ...