Autem jste tam za čtyři hodiny, vlakem přibližně také. Bratiska, jak místní slovenské hlavní město s láskou nazývají, nabízí
Co dělat v Bratislavě
Určitě si projděte historické centrum. Není velké, dáte to za odpoledne. Uličkami se můžete procházet intuitivně, většina vás dovede na Hlavní náměstí, které je skutečně centrem města se spoustou historických památek - například se Starou radnicí nebo Maximiliánovou fontánou. Náměstí volně přechází ve Frantiskánské, kde můžete najít klid v ambitu stejnojmenného kláštera, který navíc nabízí i prohlídku podzemí.
Můžete dojít až k Michalské věži a od ní na turisticky oblíbené korzo, ze kterého se pomalu dostanete skrz hradby kolem gotického Dómu sv. Martina až k lávce, která vede k dominantě celého města, k Bratislavskému hradu. Ten kromě vyhlídky na celé město nabízí i procházku v nádherných zahradách.
Takhle popsané to možná zní jako každá jiná procházka historickým městem, v Bratislavě ale u toho všeho míjíte nejen turisty, ale hlavně lidi, kteří ve městě žijí a pracují. Stejně tak večer, kdy můžete usednout přímo v centru do některého z podniků, nemáte pocit, že jste se ocitli uprostřed umělého Disneylandu pro turisty, ale že jste přímými svědky autentické atmosféry. Které hlavní město toto ještě může o svém centru říct?
Víno pod hvězdami
Za prohlídku rozhodně stojí Slovenská národní galerie. Budova, která kombinuje historické styly a s kontroverzní poválečnou dostavbou ze sedmdesátých let od architekta Vladimíra Dedečka, byla po rozsáhlé rekonstrukci v roce 2022 znovu otevřena. Kromě stálých sbírek nabízí i zajímavé výstavy, na podzim je plánována výstava o kulturní výměně v souvislosti s tureckými válkami. Vzhledem k politické situaci na Slovensku, jejíž důsledkem bylo i odvolána ředitelka Slovenské národní galerie Alexandry Kusé, není jisté, jestli proběhne.
Milovníci a milovnice zajímavých staveb a moderního umění by určitě neměli vynechat galerii Danubiana. Založili ji holandský podporovatel umění Gerard Meulensteen z Eindhovenu a slovenský galerista Vincent Polakovič. Už návštěva samotné stavby na poloostrově na Dunaji je zážitek. Autem jste u ní za 20 minut, můžete ale vyrazit i lodí.
Pokud vás baví, když se zážitek, třeba ten kulturní, odehrává na zajímavém místě, jako je právě Danubiana, podobnou nevšední kombinaci nabízí bratislavská restaurace UFO. Vyhlídka z restaurace i z venkovní plošiny opravdu stojí za to, restaurace pak uspokojí i ty nejnáročnější, nabídne i výběr ze slovenských vín. Vyhlídkovou věž můžete navštívti zvlášť, výtahem jsou nahoře za 45 sekund a ve výšce 95 metrů můžete obdivovat město a okolí ve dne i v noci. A obojí stojí za to (i za těch 9,90 eura během týdne, o víkendu za 11,90 pro dospělou osobu).
To je totiž další oblast, kterou byste měli u našich východních sousedů prozkoumat. Slovenské vinařství má letitou tradici a malokarpatský region plný vinic, které nabízejí to nejlepší z přírody a rodinné výroby a tradice máte přímo za rohem. Šenkvice, Pezinok a další místa nabízejí návštěvu rodinných podniků spojenou s jízdou na kole mezi vinicemi nebo degustací. Řada z nich, například vinařství Karpatská perla Margity a Ladislava Šebových nebo Carpathe diem rodiny nabízejí vína v biokvalitě nebo se sníženým obsahem histaminu.
Pokud patří ochutnávání vín mezi vaše hobby můžete příběhy skvělých rodinných vín z Malých Karpat objevit na takzvané VMK tour. Během ní navštívíte 5 vinařství, 2 vinotéky, ochutnáte 14 vzorků vína a čeká vás nespočítatelné množství skvělých zážitků. Zapojit se můžete kdykoliv do 30. 11. 2024.