Pondělí 28. září 2020
Zataženo, déšť 11°C

Zora Jandová: Sluncem spálenou kůži mi zachránil jogurt

6. srpna 2009 | 13:36

My Češi sníme marný sen o tom, jaké by to bylo, kdybychom měli moře. Naštěstí existuje „země zaslíbená“, kde moře mají, ceny jsou tam pro nás velmi příjemné a ještě se tam domluvíte česky - Bulharsko.

Za vůní dálek se Zorou Jandovou

„Hodně s manželem cestujeme s Amforou. Tímhle způsobem už jsme projeli celý svět. Ze všech cest si vozím nějaké výrazné zážitky, které jsou především vizuálního charakteru. Jako například, když jsme pozorovali z Cukrové hory nad Rio de Janeirem, jak se město zahaluje do tmy. Přiznávám ale, že kromě těchto a služebních cest málokdy vyrážím do zahraničí sama. Už mě to tolik nebaví. Jsem nejraději doma. A úplně nejlepší je, když odjede Zdeněk s dětmi a já jsem doma úplně sama. To je pro mne nejvíc. Nic mi tady nechybí.“

Zora Jandová odletěla do Antálye utužit manželské pouto s nevěrným Zdenkem Mertou a dcerou Ester
Zora Jandová odletěla do Antálye utužit manželské pouto s nevěrným Zdenkem Mertou a dcerou Ester
Autor: Jiří Hadač

Jak vzpomíná na Bulharsko?

„V Bulharsku jsem byla mnohokrát. Poprvé ještě jako dítě na Slunečním pobřeží. A to mi utkvělo nejvýrazněji v paměti. Pamatuji si na melouny a taky na to, jak jsem se na sluníčku spálila. Místní lidé mi pak na spáleninu přikládali jogurt a tvaroh. A úžasně to pomáhalo. Dodnes to používám, když náhodou nemám pro ruce žádný panthenol.“

Bulharsko
Bulharsko
Autor: Exim tours

BULHARSKO - české moře

V devadesátých letech Češi do Bulharska moc nejezdili. Museli jsme se nejdřív nasytit západní Evropy a vůní zámořských dálav jiných kontinentů. Mezitím se bulharská letoviska vylepšila a my jsme v posledních letech tuto zemi znovu objevili. Služby sice stále mírně pokulhávají, ale zjistili jsme, že je tu stejně jako jinde čisté moře, hezké pláže, fajn lidé a přehršle památek. Jednu výhodu navíc nemá žádná jiná přímořská země: je tu levně. Ceny, i když rok od roku mírně stoupají, jsou pro nás stále výhodné. Čím jižněji pojedete, tím levněji zboží a služby pořídíte.

Vynikající kuchyně
Většina zájezdů do Bulharska je nabízená bez stravy, ale seženete i služby all inclusive, polopenzi nebo ubytování se snídaní. Jídlo si k ubytování můžete na místě i dokoupit. Většinou pak docházíte na stravu do nejbližšího hotelu nebo restaurace, které obvykle majitel vašeho ubytovacího zařízení provozuje.
Jste-li vášnivá kuchařka a chcete vyzkoušet vaření z bulharských ingrediencí, pamatujte, že ve všech letoviscích seženete vše, na co jste zvyklá: od pečiva, přes mléčné výrobky, vynikající čerstvou zeleninu až po uzeninu, plus různé pochoutky, které se u nás koupit nedají, například koření zajímavých chutí.
Pokoje v penzionech jsou většinou vybavené ledničkou a varnou konvicí, proto není problém potraviny uskladnit nebo si ráno připravit čerstvou kávu, jak jste zvyklá z domova.

 

Panorama
Panorama
Autor: Exim tours

 

Pokud se vám nechce vařit, průměrná cena jídel v restauraci je zde nižší než v Česku. Bohaté menu i s pitím pořídíte kolem 150 Kč. Moře zaručuje čerstvé ryby a mořské plody, teplé podnebí zase skvělé saláty. Nezapomeňte vyzkoušet zdejší speciality jako kavarmu, musaku či studenou polévku tarator, která v teplých dnech osvěží. Aspoň jednou si dopřejte zdejší grilované maso okořeněné bulharským kořením. Vychutnáte si ho úplně jinak než to, které si připravíte na zahradě.
Vodu můžete pít z kohoutku, výborné jsou i zdejší pálenky a džusy.

S češtinou uspějete
Lidé zde jsou milí a přátelští. Nezkoušejte na ně však mluvit německy nebo anglicky, mluvte česky, budou vám rozumět, navíc nás mají rádi. Bulhaři píšou azbukou, ale většina nápisů je i v latince a jídelní lístky dokonce i v češtině. Pobaví vás a zároveň potěší, když uvidíte roztomilé pravopisné chyby. V některých letoviscích dokonce mají české televizní vysílání.

 

Bulharsko
Bulharsko
Autor: Exim tours

Není všechno růžové
Není tak dávno, co výtvarník David Černý představil Evropě svou Entropu. Symbolem Bulharska byl turecký záchod. Ačkoli se Bulhaři velmi zlobili, počítejte s tím, že právě záchody jsou bulharskou slabinou, zejména u pláží. Někdy snesete turecký, jindy raději dojdete na pokoj.
Do Bulharska odleťte s eury, která si na místě vyměníte za leva. Dávejte si ale pozor na to, kde své peníze měníte. Spoléhejte raději na banky, směnárny na ulici nejsou spolehlivé. Nechte si poradit o delegáta a neměňte větší obnos peněz, maximálně 50 eur. Pozor: Hrozí krádeže na plážích i v obchodech, berte si s sebou jen nejnutnější věci.
Po plážích se slunečníky obvykle chodí výběrčí, kterému zaplatíte poplatek za slunečník (cca 60 Kč/den), připlatit si lze i lehátko. Na plážích a ve městech vás můžou obtěžovat žebravé děti.

Vyjeďte z pláží ven
Každá cestovní kancelář prodává fakultativní výlety. V každém přístavním městečku kotví lodě, které nabízejí různě dlouhé plavby. Nebojte se nějakou koupit nezávisle na cestovní kanceláři.
I kdybyste nikam jinam nejela, určitě navštivte město Nesebăr. V sezoně je plné turistů, ale jeho návštěva vás nebude mrzet. Odvezte si domů suvenýry a užijte se nádhernou architekturu. Město je zapsané na seznamu UNESCO.

 O Bulharsku

- Doprava do Bulharska je nejlepší letecká, cesta autobusem z Česka je dlouhá a únavná.

- Bulharské pláže a moře byly oceněné Modrým praporem jako jedny z nejčistších na světě.

- V letošním roce klesly ceny zájezdů asi na nejnižší možnou hranici a vy můžete pořídit skutečně krásnou dovolenou formou last minute už od 8500 Kč bez stravy.

- Domů si odvezte kosmetiku Rose of Bulgaria, přírodní produkty z růžového oleje za nízké ceny. Koupíte tu i krásnou keramiku.

LETOVISKA

Kiten
Moderní městečko s mnoha příjemnými místy k sezení. Leží na mírně vyvýšeném poloostrově, jak je v jižním Bulharsku u přímořských obcí zvykem. Kiten je hodně podobný nedalekému Primorsku. Najdete tu, (i jinde v Bulharsku) restaurace s českým jídelníčkem.

Primorsko
Malé příjemné městečko je nejoblíbenějším cílem Čechů v Bulharsku. Není tak turisticky zajímavé místo jako třeba Sozopol nebo Zlaté Písky. Jsou tu velmi hezké pláže.

Některé bulharské pláže mají ocenění za čistotu.
Některé bulharské pláže mají ocenění za čistotu.
Autor: SHUTTERSTOCK.COM

Zlaté písky
Zlaté písky jsou hotelový komplex u zhruba čtyřkilometrové pláže. Nabízí atrakce pro turisty a plážové válení. Ceny jsou vyšší než jinde. Blízká přírodní rezervace je ideální na procházky.

Lozenec
Sem jezdí čeští turisté nejčastěji po vlastní ose. Je tu výborný kemp s chatkami a bungalovy, krásné pobřeží a kopcovité vnitrozemí.

Zítra čtěte: Dozvíte se, jaká kuchařka Zora Jandová je, jaké je její nejoblíbenější jídlo a na stránkách Blesk.cz se s vámi podělí i o své oblíbené letní recepty na rybízové koláče a závin.

Autor: Olga Poucheová