Sobota 23. září 2023
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Oblačno, déšť 19°C

Jak se zbavit skvrn od potu? Pomůže aspirin, sůl i ocet

 • Zkuste si na pomoc proti skvrnám vzít to, co máte v kuchyni.
  12. června 2014 | 06:00

  Nehezké zažloutlé mapy v podpaží najdeme v tomhle parném počasí na spoustě našich světlých triček, halenek a košil. V pračce se ale obvykle nevyperou. Přesto tyhle "zničené" kousky vyhazovat nemusíte. Máme pro vás pár osvědčených triků našich babiček, jak se skvrn zbavit.

 • Aspirin

  Pokud bolest hlavy často léčíte aspirinem, ani netušíte, že se preventivně chráníte před rakovinou.
  Autor: profimedia.cz
  Předtím, než se vzdáte veškerých nadějí na odstranění té ošklivé žluté skvrny z vaší oblíbené bílé košile, zkuste tohle: Rozmačkejte dva aspiriny a prášek smíchejte s 1/2 šálkem studené vody.
  Znečištěnou část oděvu namočte do roztoku alespoň na dvě až tři hodiny.
 • Citron

  Voda s citronem
  Autor: Shutterstock.com
  Vyhněte se vysokým účtům za čistírnu! Nevzhledné skvrny v podpaží z halenky jednoduše odstraníte, když ji vyperete v roztoku připraveného smícháním stejného dílu citrónové šťávy a teplé vody.
 • Sapon na nádobí

  skvrny od potu
  Autor: Shutterstock.com
  Bojujete s "tvrdohlavou" skvrnou, ale ta se prostě nechce změnit ze žluté na bílou? Smíchejte jeden díl tekutého mýdla se dvěma díly peroxidem vodíku, směs nalijte na skvrnu, důkladně vetřete a pak nechte asi hodinu působit.
 • Sůl

  sůl
  Autor: Shutterstock.com
  Dalším tajemnou ingrediencí z vaší kuchyně, která vám pomůže zbavit se těch tvrdohlavý žlutých skvrn na košilích, je obyčejná sůl. Nechte rozpustit 4 polévkové lžíce soli v 1 litru teplé vody. Roztokem pak třeba houbičkou oděv potírejte, dokud skvrna nezmizí.
 • Ocet

  Zkuste si na pomoc proti skvrnám vzít to, co máte v kuchyni.
  Autor: Shutterstock.com
  Chcete vidět, jak ty ošklivé skvrny zmizí z vašeho oděvu téměř jako mávnutím kouzelného proutku? Stačí nalít trochu octa přímo na skvrnu a vetřít ho do tkaniny ještě před tím, než tričko nebo košili vložíte do pračky.
 • Jedlá soda


  jedlá soda
  Autor: Shutterstock.com
  Díky pastě vyrobené ze 4 lžic jedlé sody a 1/4 šálku teplé vody můžete zatočit s celou řadou skvrn. Včetně těch od potu. Stačí pastu vetřít do skvrny těsně před praním. Při opravdu tmavých skvrnách nechte naneste pastu asi dvě hodiny před praním a nechte ji působit. Pokud potřebujete vyčistit ušmudlaný límec, vetřete do něj před praním pastu a kápněte trochu octa.
 • Zkřehčovač masa


  Praní prádla
  Autor: Shutterstock.com
  Natřete to těžko odstranitelným skvrnám od potu.
  Předtím, než dáte potem potřísněné tričko do pračky, navlhčete skvrny a posypejte je nějakým zkřehčovačem na maso ze své spíže. Pak už stačí jen vyprat jako obvykle.
 • Čpavek

  Přinášíme tipy, jak rychle a snadno odstranit ty nejhorší skvrny na prádle.
  Autor: Profimedia.cz
  Doslova vygumovat skvrny od potu, ale i krve a moči na oblečení, můžete vetřením roztoku připraveného z jednoho dílu amoniaku a jednoho dílu studené vody ještě před praním.
 • Studená voda

  ...
  Autor: profimedia.cz
  K potlačení skvrn od potu hned v zárodku, vymáchejte náchylné oblečení pod studenou vodou ještě před praním. Pokud vaše oblečení už vykazuje známky žloutnutí, rozhodně nepoužívejte během pracího cyklu horkou vodu, ta totiž skvrny zafixuje.

Diskuse ke článku
.
Video se připravuje ...