Neděle 20. září 2020
Svátek slaví Oleg, zítra Matouš
Polojasno 20°C

6 překvapivých způsobů, jak využít sodovku v domácnosti

 • Sodovka dokáže mnohem víc, než jen zahnat žízeň. Je skvělým pomocníkem při vaření, úklidu i péči o vlasy.
  10. března 2014 | 16:00

  Neochucená neslazená sodovka se stává stále oblíbenějším nápojem. Ale i když je to jen čistá voda s oxidem uhličitým, dokáže mnohem víc, než jen zahnat žízeň. Je skvělým pomocníkem při vaření, úklidu i péči o vlasy.

 • Nablýská koupelnu

  Víte, že můžete ročně za vodu ušetřit desítky tisíc korun?
  Je skvělou náhradou za agresivní chemické čistící prostředky. Báječně totiž dokáže odstranit nečistoty a vyleštit povrchy. Použít jí můžete na výrobky z nerezu, chromu, dlažbu, obklady i vanu a umyvadlo z keramiky. Jen s ní povrch polijte, nechte pár minut bublinky působit a pak použijte měkký hadřík (nejlepší je ten z mikrovlákna) nebo měkkou houbičku a utřete do sucha.
 • Provzdušní těsto

  palačinky
  Nahraďte vodu nebo část mléka v receptu na těsto sodovkou. Bublinky dodají vašim palačinkám, vaflím, koláčům i dortům lehčí a vzdušnější strukturu.
 • Zbaví vlasy chloru a soli

  Pohoda v bazénu
  Po osvěžení v bazénu nebo koupeli v moři na dovolené si sodovkou opláchněte vlasy. Bublinky dokonale odstraní chlór i sůl, které vaše vlasy ničí. Odbarvené blondýnky navíc ocení, že se zbaví zeleného nádechu, který chlór na jejich vlasech obvykle vykouzlí.
 • Odmastí a vyčistí špinavé nádobí

  Při mytí nádobí si vždy napusťte plný dřez a nádobí poté krátce opláchněte ve studené vodě. Snížíte tak spotřebu o desítky litrů vody denně.
  Nalijte sodovku na ještě teplou pánev nebo pekáč a sledujte jak bublinky rozpouští tuk a uvolňují připečené jídlo. Pak nádobí umyjte obvyklým způsobem.
 • Vyčistí okna

  I okna se dají mýt s úsměvem. Hlavně, že jde práce pěkně od ruky. S mastnotou na skle zatočí citron.
  Nalijte sodovku do rozprašovače a nastříkejte ji na okna stejně, jako byste to udělali s jakýmkoliv čistícím prostředkem. Okna pak do sucha vyleštěte papírovou utěrkou.
 • Umyje auto

  Mytí auta tlakovou myčkou
  Zaparkovali jste pod stromem a vaše auto teď zdobí pár bílých "pleskanců" od zlomyslných ptáků? Pokud se je budete snažit něčím otřít, může písek v ptačím trusu poškrábat povrch vašeho vozu. Místo toho vezměte láhev se sodovkou, odšroubujte víčko, otvor zacpěte palcem, dobře protřepejte a pak proud zamiřte přímo na inkriminované místo.

Klíčová slova: praktická žena, sodovka, domácnost
Diskuse ke článku
.