Královně Alžbětě je dnes 93 let: Proč slaví narozeniny dvakrát? | Pro ženy | Blesk.cz

Královně Alžbětě je dnes 93 let: Proč slaví narozeniny dvakrát?

21. dubna 2019 | 10:50

Nejstarší panovnice světa slaví devadesáté třetí narozeniny. Královna Alžběta tento rok stráví oslavy v kruhu milující rodiny. A jak už je zvykem, tak i tento rok chystá dvě oslavy! Proč tomu tak vlastně je?

Královna Alžběta II. se narodila 21. dubna 1926 a od té doby můžeme tuto úžasnou panovnici, skvělou matku čtyř dětí, babičku a také prababičku obdivovat. Po jejím boku stojí už sedmdesát jedna let Philip (96), vévoda z Edinburghu, který je pro ni obrovskou oporou.

Narozeniny slaví královna Alžběta II. sice už dnes, ale tímto dnem oslavy jejího velkého dne rozhodně nekončí. Další narozeninová oslava se obvykle koná druhou červnovou sobotu. A proč tomu tak je?

Veřejné letní narozeniny pro monarchy jsou zvyklostí již od roku 1748. Král Jiří II., který tuto tradici zavedl, se narodil v listopadu a přišlo mu nudné slavit narozeniny v pochmurném a už skoro zimním období. Proto se rozhodl narozeniny oslavit dvakrát. Tato tradice narozeninových oslav v červnu se pojí s každoroční vojenskou přehlídkou Trooping The Colour.

Ceremoniál je pro všechny obrovský zážitek. Účastní se ho zhruba čtyři sta vojáků, které doprovází dechová hudba či zvuky bubnů. Královna Alžběta II. si tyto chvíle většinou užívá v blízkosti svých nejbližších. A letos tomu nebude jinak, až na malou výjimku, kdy bude o jedno princátko více. Vévodkyně Meghan by totiž měla koncem dubna porodit své první dítě. 

Podívejte se na video, které vzniklo na počest královny Alžběty II.

 

Za léta panování byla anglická královna nucena často cestovat, společensky žít a k tomu všemu vychovávat své čtyři děti. Přesto měla čas věnovat se svým koníčkům, mezi které patří například zájem o módu. Miluje také zvířata. Za svůj život už vlastnila třicet psů plemene Welsh Corgi. 

Nahlédněte do naší fotogalerie a podívejte se, jak šel čas s královnou Alžbětou II.:

 

Autor: Aneta Valešová