Čtvrtek 21. listopadu 2024
Svátek slaví Albert, zítra Cecílie
Oblačno, sněžení 2°C

O válce s humorem v seriálu M*A*S*H: Co jste určitě nevěděli a jaké chyby diváci v epizodách našli?

  • O válce s humorem v seriálu M*A*S*H
    11. března 2024 | 05:00

    Kultovní americký seriál M*A*S*H pojednávající o korejské válce se navždy zapsal do povědomí diváků. Ačkoli byl seriál natočený v letech 1972 až 1983, a od té doby uplynula již spousta let, diváci se k němu napříč časem vždy rádi vraceli. Pro velký úspěch bylo natočeno jedenáct sérií, které obsahují celkem 251 dílů

    Sledovat můžete tragikomické osudy armádních lékařů uprostřed korejské války. Tvůrci se nezapomněli na vše dívat s humorem a možná ani nevíte, že M*A*S*H vznikl podle knihy. Pojďme si přiblížit několik zajímavostí a vzpomenout dokonce i seriálové chyby, na které diváci narazili.

  • Skutečné zkušenosti vojenského chirurga

    O válce s humorem v seriálu M*A*S*H
    Autor: 20th Century Fox Television

    Seriál M*A*S*H byl natočený podle románu Richarda Hookera nazvaného M*A*S*H aneb Jak to bylo doopravdy. Jméno Richard Hooker byl společný pseudonym spisovatele W. C. Heinze a skutečného armádního chirurga H. Richarda Hornbergera, který sepsal své zážitky z korejské války. Kniha je značně okořeněná humorem a satirou. Vtípky mají sloužit k překonání deprese z válečného šílenství, velkého stresu a dramatických situací. Román se nejprve setkal s četným odmítáním mnoha nakladatelství, nakonec byl v roce 1968 vydán a stal se úspěšnou předlohou pro natočení filmu a jednoho z nejúspěšnějších seriálů všech dob.

  • Co znamená slovo MASH?

    O válce s humorem v seriálu M*A*S*H
    Autor: 20th Century Fox Television

    Možná vás bude zajímat, co to vlastně M*A*S*H je a jaký význam tohle slovo má. Hvězdičky do názvu v podstatě nepatří, poprvé se objevily na plakátě, který uváděl nový seriál. Slovo „mash“ znamená lidové pojmenování pro obyvatele bažin či slatinišť a je odvozeno ze staroanglického slova „mersc“. Je to tedy jakási polní armádní jednotka. Proto se už asi nedivíte, že se v seriálu stan lékařů nazývá „bažina”. Na dveřích jejich „bažiny“ je pak starověký maurský symbol, který přináší štěstí a odhání zlo. Mobilní armádní chirurgické nemocnice vznikaly mezi roky 1948 až 1950, ale všechny nebyly aktivní. Právě seriál MASH odhaluje práci jedné z těchto jednotek, které pod stejnojmenným názvem působily v době korejské války.

    První hraný film, který ukazuje práci jednotek MASH, je Battle Circus z roku 1953. V seriálu MASH jednotka měla čtyři chirurgy, jednoho neurochirurga, deset sester a padesát až sedmdesát mužů. Skutečná armádní nemocnice však byla mnohem větší a měla deset lékařů, dvanáct ošetřovatelů a asi devadesát vojáků s nejrůznějšími lékařskými i nelékařskými specializacemi. Jednotka tak mohla zvládnout ošetřit mnohem více pacientů.

  • Intimně se už znali

    O válce s humorem v seriálu M*A*S*H
    Autor: 20th Century Fox Television

    České znění seriálu se ve spěchu natáčelo pro TV Nova od ledna 1994 do června 1995. Hlavními dabéry byli Petr Svoboda, Jiří Kvasnička, Lucie Svobodová, Vladimír Brabec, Václav Knop nebo Pavel Trávníček. V českém znění byl také ze zvukové stopy vypuštěný smích a potlesk, což velmi ocenila Loretta Swit představující major Houlihanovou při své návštěvě Česka. Uvedla, že oni o to usilovali jedenáct let, ale pouze Čechům se to povedlo. Setkání této herečky s dabérem Václavem Knopem, bylo humorné. Václav Knop jí prý pošeptal: „Vždyť my se přece dost intimně známe,“ aniž by tušila, že právě on dabuje Franka Burnse. Po šoku a rozpacích herečka propukla v upřímný smích.

  • Dostali žloutenku

    O válce s humorem v seriálu M*A*S*H
    Autor: 20th Century Fox Television

    Někteří herci seriálu MASH dostali žloutenku, jako by skutečně působili v polních podmínkách vojenské nemocnice v 50. letech. William Christopher představující otce Mulcahyho se na svou roli pečlivě připravoval tím, že se učil modlit a navštěvoval irského kněze v kostele u svatého Timoteje. To se mu možná hodilo v době, kdy onemocněl infekční žloutenkou a celých osm měsíců natáčení v pátém roce proležel. Kdyby byl nemocný delší dobu, zřejmě by ho ze seriálu úplně vyškrtli. Snad mu pomohlo modlit se za své brzké uzdravení. Ale aby toho nebylo málo, dalším členem, který žloutenku chytl v závěru natáčení seriálu, byl David Ogden Stiers představující Charlese Winchestera.

  • Házeli po sobě svorky, lžičky a palačinky

    O válce s humorem v seriálu M*A*S*H
    Autor: 20th Century Fox Television

    Herci při natáčení seriálu M*A*S*H měli velký smysl pro humor a legrace nechyběla ani v zákulisí. Navzájem po sobě házeli lžičky nebo se snažili tajně někomu připevnit na plášť svorky z táců s chirurgickými nástroji. Nejúspěšnější byl Mike Farrell, který připevnil třiadvacet svorek na plášť Davida Ogdena Stierse. Legrácek ale bylo víc, například po sobě házeli palačinky, nebo někomu schválně přemalovali šatnu na oranžovo.

  • Věci, které ještě neexistovaly

    O válce s humorem v seriálu M*A*S*H
    Autor: 20th Century Fox Television

    A jsme u zmíněných drobných chybiček v seriálu. Většinou šlo o předměty či léky, které v době korejské války zkrátka ještě neexistovaly. V seriálu herci například používají jednorázové latexové chirurgické rukavice. Ty ale byly vyrobeny mnohem později, v té době byly hutnější gumové rukavice na opakované použití. Dále vojáci pijí pivo z hliníkových plechovek, které rovněž ještě nebyly dostupné. To se týká i používání některých léků, které ještě neexistovaly, zmínek o prezidentu Nixonovi, který dosud nebyl prezidentem, anebo použití konkrétního typu vrtulníku, který ještě nebyl vyroben.

    Další perličkou může být třeba to, že postava Radar o sobě říká, že je vegetarián, ale maso konzumuje ve všech záběrech, a to zcela bez odporu. Občas si někdo také popletl hodnost či uniformu, anebo rodinné příslušníky. Diváci však byli ze seriálu tak nadšení, že si drobných nedostatků skoro nikdo nevšiml, anebo většině rozhodně nevadily.

Autor: Taťána Kročková
Diskuse ke článku
.