Pondělí 25. září 2023
Svátek slaví Zlata, zítra Andrea
Oblačno 20°C

Princezny a princové z vašich oblíbených pohádek tehdy a dnes. Jak se změnili?

15. prosince 2021 | 06:00

Blíží se sváteční čas a k němu neodmyslitelně patří pohádky, zvlášť ty české. Kdo by je nemiloval? Bez Princezny se zlatou hvězdou, Popelky nebo Pyšné princezny by to zkrátka nebyly ty pravé Vánoce. I když jsou ale pohádkové hrdinky na obrazovkách stále stejně mladé a krásné, i ony stárnou. Podívejte se, jak vypadají představitelé našich oblíbených pohádek dnes.

Jak se změnili princezny a princové našich nejoblíbenějších pohádek? Někteří jsou i po mnoha letech, která uplynula od natáčení pohádky, stále stejní, jiné skoro nepoznáte.

TŘI OŘÍŠKY PRO POPELKU (1973)

Autor: Foto: D. Kundrát, M. Hykl, M. Pátek, P. Machan

Libuše Šafránková (†68)

V roce 2008 vyhrála Libuše Šafránková anketu České televize Hvězda mého srdce o nejoblíbenější herečku. Patří k dějinám českého filmu i divadla. Jejím manželem byl Josef Abrhám (82), se kterým žila krásných třiačtyřicet let! Mají spolu syna Josefa Abrháma ml. (44), pro jehož čtyři děti teď filmová Popelka žije nevzdory tomu, že všemi milovaná Libuška letos v červnu bohužel podlehla rakovině.

Co jste možná nevěděla:

Až na jednu scénu natočila a odjezdila na koni drobná Popelka (tehdy měla v pase 53 cm) všechno sama. Pouze na skok přes kládu při honičce v lese byla využita žokejka. Do role prince zvažovali v dnes již tradiční „vánoční“ pohádce nejprve Jana Hrušínského (66).

Podívejte se na kouzlo českých pohádek:

Video se připravuje ...
Tajemství českých vánočních pohádek: Co jste o nich nevěděli? • VIDEO: Videohub

ŠÍLENĚ SMUTNÁ PRINCEZNA (1968)

Helena Vondráčková a Václav Neckář jako princezna Helena a princ Vašek.
Autor: ara, archiv Blesku

Helena Vondráčková (74)

Ačkoli jedna z našich nejúspěšnějších a všestranně talentovaných zpěvaček, která se prosadila i v zahraničí, toužila po třech dětech, jak sama řekla, bohužel jí mateřství nevyšlo a adopce se bála. Podruhé se vdala v roce 2003. Jejím manželem a současně manažerem je podnikatel Martin Michal (61).

Co jste možná nevěděla:

Oba byli v té době začínající herci, pro Helenu Vondráčkovou to byl filmový debut a tomu byly oběma hercům přizpůsobeny i role. Ve vězení nemaluje Neckář srdce jedním tahem, jak o tom v danou chvíli zpívá, ale každé srdce dvěma tahy. Na film se tehdy přišly do kin podívat 3 miliony diváků!

Jak slaví Vánoce české celebrity:

Video se připravuje ...
Jak slaví Vánoce naše celebrity? Režisér Zelenka se dívá na delfíny • VIDEO: Adam Balažovič / BPŽ

PYŠNÁ PRINCEZNA (1952)

Alena Vránová a Vladimír Ráž v pohádce Pyšná princezna
Autor: reprofoto

Alena Vránová (89)

Nezapomenutelná je princezna Krasomila z pohádky Pyšná princezna, kterou v roce 1952 natočil režisér Bořivoj Zeman. Ztvárnila ji Alena Vránová (89), která se o pětačtyřicet let později, v roce 1997, na filmovém festivalu v Karlových Varech dokonce stala vítězkou ankety o nejoblíbenější filmovou princeznu.

Co jste možná nevěděla:

V době natáčení jí bylo krásných dvacet let a studovala DAMU. Role ji vystřelila do hvězdných výšin. A přinesla jí toho ještě víc. Do prince Miroslava, kterého ztvárnil Vladimír Ráž (†77), se totiž zamilovala nejen na plátně, ale i ve skutečnosti. A on její city opětoval. Přestože byli oba v té době ve svazku manželském s někým jiným, nakonec se vzali. Jejich manželství ale nevydrželo. Když bylo dceři osmnáct let, rozvedli se.

PRINCEZNA SE ZLATOU HVĚZDOU (1959)

Princeznu se zlatou hvězdou si zahrála Marie Kyselková, prince zase Josef Zíma
Autor: profimedia.cz

Marie Kyselková (†84)

Byla česká manekýnka a herečka, původním povoláním zdravotní sestra. V české kinematografii se stala známou díky své jediné hlavní roli princezny Lady. Během natáčení filmové pohádky již čekala syna Ondřeje se svým prvním manželem, hercem Petrem Haničincem. Zemřela v 83 letech v lednu 2019.

Co jste možná nevěděla:

K hlavní roli tehdy čtyřiadvacetileté krásce dopomohla souhra náhod. Konkurz totiž vyhrál někdo jiný. Protože ale vítězná představitelka onemocněla, dal režisér Frič nakonec na radu své manželky a obsadil Kyselkovou.

PRINCEZNA ZE MLEJNA (1994)

1994 – Princezna ze mlejna: Radek Valenta a Andrea Černá jako Jindřich a Eliška.
Autor: Foto: Petr Novotný, Česká televize, FTV Prima, archiv Blesku

Andrea Černá (44)

Oblíbenou vánoční klasikou je už i pohádka Princezna ze mlejna, kterou v roce 1994 natočil režisér Troška. „Princeznu“ si v ní zahrála Andrea Černá (44). Ta si v roli Elišky jako šestnáctiletá získala srdce malých i velkých diváků. Troška, který má na talenty „čich“, si ji našel na konzervatoři, kde byla v prvním ročníku, a neváhal jí svěřit hlavní roli. Pohádkového Jindru si zahrál Radek Valenta (45).

Co jste možná nevěděla:

Pohádková Eliška však přiznala, že natáčení romantické pohádky v jižních Čechách zdaleka nebylo tak idylické, jak to vypadá. Byla to pro ni prý docela drsná zkušenost. „V šest ráno jsem už musela být v maskérně. Navíc jsem bosa běhala po lukách a po lese. Od jehličí jsem měla úplně rozpíchaná chodidla. Lepila jsem si na ně náplasti, abych tu bolest aspoň trochu zmírnila, ale moc to nepomáhalo,“ prozradila.

Na další pohádkové princezny a prince se podívejte ve fotogalerii. Jak se na nich podepsal čas?

Autor: red
Video se připravuje ...