Pondělí 28. září 2020
Oblačno 12°C

Hana Hegerová slaví 88. narozeniny: Peníze Karla Gotta ji dostaly do vězení!

 • description
  description
  description
  description
  19. října 2019 | 06:00

  20. října 2019 oslavila Hana Hegerová 88. narozeniny. Při této příležitosti zazní ještě dnes na slavnostním koncertě její největší hity Levandulová, Potměšilý host a další v podání českých a slovenských zpěvaček a zpěváků, jako jsou Lucie Bílá, Hana Zagorová nebo Štefan Margita, kteří tak vzdají hold této fenomenální šansoniérce.

  Sama zpěvačka už ze zdravotních důvodů nevystupuje. Jaký byl barvitý život královny šansonů ve čtyřech různých režimech?

 • Pracovala v továrně


  Autor: ČTK
  Hana Hegerová se narodila 20. října 1931 v Bratislavě jako Carmen Mária Štefánia Farkašová-Čelková. Později mnohokrát říkala, že přece nemohla vystupovat na pódiích jako Carmen, prý by jí nikdo neuvěřil, že se tak skutečně jmenuje. Narodila se do rodiny bankovního úředníka a v letech 1937–1942 chodila do baletní školy při národním divadle v Bratislavě. Maminka totiž hledala něco, kde by malá holka vybila svou přebytečnou energii.

  Když se rodiče rozvedli, přestěhovala se s matkou do Komárna, tam vystudovala gymnázium a pokoušela se o studium na vysoké škole ekonomické, ale kvůli třídnímu původu se tam nedostala. Možná ji to zpočátku mrzelo, protože její sen se rozplynul a ona musela pracovat ve fabrice v Komárně. Práce v těžkém průmyslu rozhodně nebyla to, po čem mladá dívka toužila. Vzdělávala se tedy dál, udělala si několik kurzů, například laborantský, dietetický, zubotechnický a také divadelní. Divadelní kurz absolvovala při státní konzervatoři v letech 1951–1953, a díky tomu mohla konečně "vypadnout z Komárna", kde se necítila dobře.

 • Opustila syna


  Autor: ČTK, archiv Blesku
  Stala se členkou Divadla Petra Jilemnického v Žilině a začala se objevovat i ve filmech. V roce 1954 získala titulní roli ve filmu Frona pod uměleckým jménem Hana Čelková. O tři roky později se ocitla v bratislavském Tatra Revue, zde vedle hraní taky vůbec poprvé začala zpívat. Od roku 1961 vystupovala v pražském Divadle Rokoko, později v Semaforu. S kolegy ze Semaforu si zahrála ve filmu Kdyby tisíc klarinetů.

  Už v padesátých letech, kdy vystupovala v Bratislavě, se seznámila s divadelním dramaturgem Daliborem Hegerem, který byl později ředitelem Slovenského národního divadla. Vzali se a v roce 1955 se jim narodil neplánovaně syn Matúš. Jak později zpěvačka prozradila, nebyla to snadná situace a nikdo na dítě nebyl připravený. Manžel odešel na vojnu a ona zůstala na všechno sama. Manželství nakonec nevydrželo a došlo k rozvodu. Hana odešla do Prahy a syna nechala u otce na Slovensku. Jinak to prý nešlo. „Bydlela jsem v podnájmu a měla jsem hodně práce, peněz nebylo nazbyt,“ vysvětlovala. Byla to ale krušná doba.

 • V šansonech byla nepřekonatelná

  Autor: ČTK
  V Praze se rozjížděla její kariéra a ona se v šedesátých letech seznámila s režisérem Jánem Roháčem. Našli v sobě zalíbení, rozuměli si prý úplně ve všem. Zdálo se, že on je pro zpěvačku ideálním mužem. Oba se zajímali o hudbu, divadlo, zábavu i dobré jídlo a pití. Jenže nakonec ani tenhle vztah nevyšel. Jak později Hana řekla, prý to bylo kvůli tomu, že měl režisér neustále nějaké další avantýry. A to se prostě nedalo překousnout.

  Po prvotním hledání vlastní cesty se našla v šansonech. V těch byla nepřekonatelná. Dosáhla velkých úspěchů i v zahraničí, v roce 1967 vystupovala v pařížské Olympii a na Světové výstavě v Montrealu. Vydávali jí desky nejen u nás, ale taky v západním Německu, vystupovala v televizi v NDR a působila i v jiných zemích. Pravidelně byla v první desítce našeho Zlatého slavíka. Její písně byly jako poezie, a ona sama zdůrazňovala, že texty jsou důležitější než melodie.

 • Skončila ve vězení


  Hana Hegerová, jak si ji pamatujeme.
  Hana Hegerová, jak si ji pamatujeme.
  Autor: archiv

  Pád na dno přišel na začátku osmdesátých let, kdy se dostala do vězení za zpronevěru. Kvůli omylu přišly na její účet peníze, které měl dostat Karel Gott, a ona si peníze nechala v domnění, že jsou její. Šlo ale o sumu na tehdejší dobu závratnou, téměř milion korun.

  Bohužel se dostala do vězení na Pankráci, tam strávila půl roku. Začala tam vyšívat ažury a spoluvězeňkyním vyšívala prostírání. Stěny polepovala obrázky z botanických časopisů, aby tam bylo útulněji. Tam si prý taky silně uvědomila cenu svobody. V jednom rozhovoru prozradila: „Mít kliku, otevřít dveře a odejít a vejít, to je ohromné štěstí.“

 • Přišla o snachu i syna


  Hana Hegerová je žena, kterou máme spojenou především se šansonem.
  Hana Hegerová je žena, kterou máme spojenou především se šansonem.
  Autor: archiv

  Vězení ale nebyla jediná tragédie, s níž se musela zpěvačka potýkat. Ještě před revolucí vypadla z okna domu její snacha Marcela, a syn tak zůstal se dvěma syny sám. V roce 2015 pak zemřel i on, její jediný syn Matúš, bylo mu jen šedesát let. V té době už zpěvačka nekoncertovala, protože měla za sebou srdeční i mozkovou příhodu a nemohla chodit. Osud jí toho skutečně nadělil dost...

  Za svou celoživotní kariéru dostala spoustu ocenění. V roce 2002 získala medaili Za zásluhy, je držitelkou rytířské hvězdy francouzského Řádu umění a literatury. V roce 2013 ji povýšili na komandéra francouzského Řádu za zásluhy, tohle ocenění za ni převzal vnuk. Před pěti lety jí český prezident Zeman udělil Řád T.G. Masaryka I. třídy a slovenský prezident Kiska jí před třemi lety zase udělil Řád Ľudovíta Štúra II. třídy. Přestože by si mnozí přáli ještě jednou slyšet její krásný hlas, v současnosti už nevystupuje, kvůli zdraví to není možné. Na její tvorbu ale navazuje například šansoniérka Renata Drösler, takže písničky Hany Hegerové můžete slyšet i nadále. 20. října si je také můžete vychutnat na koncertě k jejím narozeninám, na její počest tu vystoupí čeští a slovenští zpěváci, hvězdy jako Lucie Bílá či Hana Zagorová. 20. října 2019 oslaví své osmaosmdesáté narozeniny. Na její počest se pak v tento den uskuteční koncert, při němž vzdají hold jejímu talentu české a slovenské pěvecké hvězdy a budou interpretovat její největší hity. Ona sama už na koncertě nezazpívá, protože jí to zdravotní stav nedovoluje. V posledních letech téměř neopouští svůj pražský byt a velmi často tráví čas i v rehabilitačním zařízení. Trápí ji prý skoro všechno, má nemocné ledviny a problémy s pohybovým ústrojím.

Autor: aši
Diskuse ke článku
.