Jiřina Prekopová: Žena musí muže chválit a něžně ho hladit. Všichni po tom touží! | Pro ženy | Blesk.cz
Premium

Jiřina Prekopová: Žena musí muže chválit a něžně ho hladit. Všichni po tom touží!

5. listopadu 2019 | 06:00

Lidstvo degeneruje a instinkty se vytrácejí, tvrdí uznávaná dětská psycholožka Jiřina Prekopová, která nedávno oslavila 90. narozeniny. Stále jí to myslí, přestože před pěti lety prodělala při přednášení ve Vladivostoku mozkovou příhodu. Vydala dokonce další knihu. Má ovšem i řadu odpůrců, kteří jí vyčítají násilnou podstatu její terapie pevným objetím i zastaralý pohled na partnerské vztahy a roli žen a mužů ve společnosti.

Ve dveřích rezidenčního podkrovního bytu mě vítá energická a elegantní dáma. Sálá z ní sebevědomí a vlídnost. Hned se mě ptá, jestli mám partnera, a chválí mi šaty. „Ze žen by měla vyzařovat ženskost a něžnost. To se vám daří,“ říká mi a já už se těším, až se jí zeptám na roli dnešních žen nebo muže na rodičovské dovolené.

Protože byl její muž politický vězeň v uranových dolech, Jiřina Prekopová sama děti neměla, opakovaně potratila. Za svou dlouhou kariéru ale pomohla mnoha dětem a specializovala se hlavně na ty s autistickou poruchou. I když tato devadesátiletá dáma občas obtížně hledá slova, je vidět, že její mozek je stále čilý a ona chce dalším generacím poradit a pomoci v tom, jak být ve vztazích spokojenější a jak řešit spory.

Co je největší problém dnešních rodin? Proč je jich tolik neúplných?

Schopnosti mužů a žen se výrazně liší. I když se dnes ženy snaží vyrovnat mužům, je potřeba dodržovat instinkty a řídit se jimi. A ty se bohužel v dnešní době naprosto vytrácejí. Je to degenerace. Role se tak promíchaly, že mám někdy pocit, že tatínkové, kdyby mohli kojit, tak by to snad i dělali.

Chcete říci, že se dnešní ženy věnují mnoha činnostem a nemají pak čas být matkami?

Komunikace mezi dítětem a maminkou je ochrnutá. Je potřeba co nejvíce navazovat oční kontakt, což ty dnešní kočárky dost znemožňují. Matka by se měla dívat dítěti do očí co nejvíce. Je to naprosto klíčové.

Na rozdíl od zvířat má lidské mládě živelnou potřebu hned po porodu otevřít oči a spojit se s mámou – dívat se z očí do očí, slyšet její hlas a být hlazeno. Říkám tomu zrcadlení. Matka rezonuje s hlasovými projevy dítěte, s jeho dechem a dítě rezonuje s ní. Podle výzkumů reaguje matka o vteřinu později, jako ozvěna. Tak začíná komunikace pro celý život.

Dnešní matky například kojí a dívají se u toho na televizi nebo pracují na počítači. To je přece strašné. 

Ve své nové knize píšete, že nejste odpůrkyní techniky.

Dnešní technika je úžasná a obdivuhodná. Můžete vsedě nebo vleže z bytu objednávat zboží z obchodů, mezinárodní lety, elektronicky platit účty a pomocí Facebooku komunikovat se svými přáteli kdekoliv po světě. Ale přes počítač nebo přes mobil nemůžete svá vnoučata a přátele obejmout, pohladit nebo políbit.

Vraťme se ještě ke vztahu matka a dítě. Je opravdu potřeba, aby první tři roky byla s děťátkem maminka? Dnes přece zůstávají na mateřské a rodičovské i otcové a funguje to.

Dítě opravdu v prvních třech letech potřebuje hlavně mámu. S mým dlouholetým spolupracovníkem Zdeňkem Matějčkem jsme velmi usilovali o to, aby děti mladší tří let nebyly v jeslích. Do školky mohou jít, až když na to jsou připravené. Určitě je ale dobře, že muži navazují vztah s dítětem již na začátku. Dříve to nebylo tak časté.

Většina mužů je dnes přítomna u porodu. Od kamarádů jsem slyšela, že to pro ně byl obrovský zážitek, ale narazila jsem i na pár takových, které to vyděsilo, a dokonce i na názor, že pak dotyčný muž nevidí ženu jako sexuální objekt, když viděl celý porod.

Když muži chtějí být u porodu a těší se na to, tak je to správně. Ale existují i tací, pro které je to traumatizující. Přitom by tam měli být jako opora, ale nakonec to dopadne,

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium
Získejte neomezený přístup již od 1 Kč měsíčně

Chci předplatné Premium
Autor: Hana Langrová