Neděle 27. září 2020
Svátek slaví Jonáš, zítra je Den české státnosti / Václav
Oblačno 12°C

Vojta Kotek: Režírovat Rupperta mi dalo hodně zabrat

14. února 2013 | 07:00

V poslední době se pětadvacetiletému herci a režisérovi Vojtovi Kotkovi neuvěřitelně daří. Vymanil ze škatulky „týpka ze Snowboarďáků“, podařilo se mu natočit svůj celovečerní debut, a navíc mu kvete i soukromý život.

Černovlasý fešák se přestal pitvořit před kamerou ve společnosti dalšího Snowboarďáka Jirky Mádla, a popustil naplno uzdu svého talentu. To, že je opravdovým hercem, ukázal už ve filmu Perfect Days režisérky Alice Nellis, a v letošním roce to jen potvrdil v mini sérii Hořící keř.

Snad poprvé ve své kariéře jste ztvárnil postavu, která má reálnou předlohu. Jak se vám s ní pracovalo?

Moje postava studentského vůdce Ondřeje Trávníčka, je vlastně poskládaná z několika reálných charakterů. Režisérka Agneszka Holland mi nechala v podstatě volnou ruku, abych jeho charakter našel, a tím pádem na mě nebyla zodpovědnost tak veliká, jako na hercích, kteří ztvárnili opravdové lidi.

Těžké téma. Nutilo Vás se zamyslet nad ústředním motivem filmu?

Myslím si, že je těžké kategorizovat tento čin, určitě to nebyl blázen, hrdina-možná, oběť-ano, oběť doby. Vzít si život je strašně veliká oběť, a to nejen jeho, ale také pro jeho nejbližší. Strašně by mě zajímalo, jestli dokázal zhodnotit zpětně jestli to mělo cenu nebo ne.

Z herce jste se stal ůspěšným režisérem. Jak jste se dostal k vašemu celovečernímu debutu s názvem Lež má rozbité auto?

Do cyklu Nevinné lži jsem původně naskočil jako herec. Autorka projektu Tereza Vrábelová mě požádala, abych v jedné epizodě zahrál sám sebe. Byla to pidi role, za kterou jsem měl slíbeno, že si v dalším filmu zahraji něco většího. Nakonec jsme se dohodli, že si to rovnou zrežíruji. Byla to pro mě skvělá příležitost, jak ukázat to, o co se v poslední době snažím, tedy, že jsem režisér.

Vojta kotek režíroval svou celovečerní prvotinu v rámci cyklu Nevinné lži
Byl jste překvapen, že vás, jako režisérské ucho, na place poslouchali?

Naštěstí byli všichni báječní a snažili se mi pomáhat. Bylo pro mě zajímavé mít před kamerou opravdovou partnerskou dvojici, která navíc hraje milence, ale ještě zábavnější bylo mít před kamerou Matěje Rupperta. Ve dvojici s Vojtou Dykem byli jako Pat a Patachon. Při natáčení se ukázalo jako největší problém udělat z dlouhána a trpaslíka dobrý polocelek. Navíc Matěj, i když není herec, se svojí role zhostil skvěle. Je neuvěřitelně pravdivý, ale také energicky neukočírovatelný. Jemu jsem zkrátka toho potetovaného automechanika věřil se vším všudy (smích).