Neděle 18. duben 2021
Svátek slaví Valérie, zítra Rostislav
Zataženo, déšť 10°C
Premium

Tohle jsou důvody, proč vám blednou barvy na oblečení! Jak je uchovat co nejhezčí?

1. dubna 2021 | 06:00

Všechny bychom chtěly uchovat oblečení v nádherných zářných barvách, ve kterých jsme ho viděly poprvé při vytažení z balíku či na ramínku v obchodě.  Rychle se však naše oblíbené kousky mohou přeměnit v nenáviděné, a my si tak neustále lámeme hlavu s tím, co děláme špatně, že barvy ztrácí na své jasnosti. Tohle jsou pravé důvody, které způsobují blednutí barev!  Jak jim předejít?

K blednutí prádla můžeme nešťastně napomoct při každém kroku praní. Existuje však několik způsobů, jak oblečení uchovat co nejhezčí. Kterými se řídit?

Prvotní cesta k úspěchu: Čtěte cedulky a kontrolujte pračku

Před samotným praním si nejprve přečtěte štítky na jednotlivém oblečení. Zabere to jen pár minut, ale ušetří vám to spoustu starostí a předejde zbytečné zoufalosti, ale i nákupu nového oblečení! Štítky prozradí kupříkladu to, že svůj oblíbený kousek máte prát na pouhých 30 °C nebo pouze s ostatním stejně barevným prádlem. Stejně tak zkontrolujte i pokyny k sušení, ale i samotnou pračku. To doporučuje i Ing. Michaela Křivská, chemička a vývojářka kosmetiky Cannor, a dodává: „V pračce mohou být zbytky nerozpuštěného prášku či další poklady z předchozího praní – třeba černá či červená ponožka, když se chystáte prát bílé halenky.“

Vhodný výběr pracího prostředku s ohledem na barevnost oblečení

Před praním je pak důležitá nejen kontrola samotné pračky a informací na cedulkách, nýbrž i rozdělení oblečení dle barev a materiálu. A to především tehdy, pokud používáte běžné prací prášky či gely. Michaela Křivská totiž upozorňuje na tzv. optické rozjasňovače: „Prací prostředky na bílé prádlo obsahují tzv. optické rozjasňovače, které potáhnou tkaninu vrstvou, která lomí světlo tak, že vyvolává modrý nádech, a tím se nám zdá prádlo čistější. Ovšem pokud použijeme prostředek na bílé prádlo na prádlo barevné, může dojít k blednutí barev.“  

Otočte oblečení naruby

Blednutí barev oblečení můžete také zabránit jeho otočením naruby před praním a sušením, případně i zapnutím zipů, protože jinak dochází ke tření jednotlivých tkanin, které mohou narušovat povrch vláken. Nezapomeňte také otočit oblečení naruby, pokud necháváte prádlo uschnout venku.

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium
Získejte neomezený přístup již od 49 Kč měsíčně

Chci předplatné Premium
Autor: Žaneta Podlahová, Bětka Niebauerová