K blednutí prádla můžeme nešťastně napomoct při každém kroku praní. Existuje však několik způsobů, jak oblečení uchovat co nejhezčí. Kterými se řídit?
Prvotní cesta k úspěchu: Čtěte cedulky a kontrolujte pračku
Před samotným praním si nejprve přečtěte štítky na jednotlivém oblečení. Zabere to jen pár minut, ale ušetří vám to spoustu starostí a předejde zbytečné zoufalosti, ale i nákupu nového oblečení! Štítky prozradí kupříkladu to, že svůj oblíbený kousek máte prát na pouhých 30 °C nebo pouze s ostatním stejně barevným prádlem. Stejně tak zkontrolujte i pokyny k sušení, ale i samotnou pračku. To doporučuje i Ing. Michaela Křivská, chemička a vývojářka kosmetiky Cannor, a dodává: „V pračce mohou být zbytky nerozpuštěného prášku, či další poklady z předchozího praní – třeba černá či červená ponožka, když se chystáte prát bílé halenky.“
Vhodný výběr pracího prostředku s ohledem na barevnost oblečení
Před praním je pak důležitá nejen kontrola samotné pračky a informace na cedulkách, nýbrž i rozdělení oblečení dle barev a materiálu. A to především tehdy, pokud používáte běžné prací prášky či gely. Michaela Křivská totiž upozorňuje na tzv. optické rozjasňovače: „Prací prostředky na bílé prádlo obsahují tzv. optické rozjasňovače, které potáhnou tkaninu vrstvou, která lomí světlo tak, že vyvolává modrý nádech, a tím se nám zdá prádlo čistější. Ovšem pokud použijeme prostředek na bílé prádlo na prádlo barevné, může dojít k blednutí barev.“
Otočte oblečení naruby
Blednutí barev oblečení můžete také zabránit jeho otočením naruby před praním a sušením, případně i zapnutím zipů, protože jinak dochází ke tření jednotlivých tkanin, které mohou narušovat povrch vláken. Nezapomeňte také otočit oblečení naruby, pokud necháváte prádlo uschnout venku.
Zatímco slunce je vynikající a účinný nástroj pro sušení, barvy z vašeho oblečení přímo gumuje. „Sluneční záření může způsobovat poškození molekuly, která určuje barevnost. K blednutí – tzn. ke změně této molekuly – jsou náchylné především organické pigmenty. Proto i při sušení na slunci je potřeba prádlo obracet naruby,“ doplňuje pak chemička Michaela.
Použijte jemný cyklus
Pokud se přece jen chcete ujistit, že vaše barvy vydrží zářivé tak dlouho, jak je to jen možné, můžete prát na jemný cyklus, náchylnější kousky popřípadě v ruce. Tohle pravidlo však neplatí pro ručníky, které potřebují vyšší teplotu kvůli odstranění nežádoucích mikroorganismů.
O správném praní ručníků jsme psaly zde:
Nepřeplňujte pračku
Nacpat pračku po okraj je lákavé. Pomůže nám to ušetřit čas i peníze, pomyslíme si. Jenže ve skutečnosti je to omyl! Oblečení se nemůže důkladně vyprat a prací prášek rovnoměrně rozložit, když je pračka přeplněná. A pokud mokrým oblečením přeplníte sušičku, poběží podstatně déle, a bude vás to stát mnohem víc času a především peněz.
Přidávejte do praní ocet
Michaela Křivská pak proti blednutí barev doporučuje ocet, který vnímá jako velkého pomocníka. Sice nijak příjemně nevoní, ale pokud přidáte skleničku do každého praní, nejenže vám dokonale nahradí aviváž, ale také zabrání blednutí barev. Dobrá zpráva je, že octový zápach při praní úplně zmizí.
Barevné věci perte ve studené
Chcete-li zabránit blednutí barev, perte své oblečení ve studené vodě. Prací prostředky prošly během několika posledních let velkým vývojem, takže většina z nich pere stejně dobře ve studené vodě jako v horké nebo teplé.
Prací prostředky za výhodné ceny pořídíte na našem internetovém srovnávači Zboží Dáma.