K blednutí prádla můžeme nešťastně napomoct při každém kroku praní. Existuje však několik způsobů, jak oblečení uchovat co nejhezčí. Kterými se řídit?
Prvotní cesta k úspěchu: Čtěte cedulky a kontrolujte pračku
Před samotným praním si nejprve přečtěte štítky na jednotlivém oblečení. Zabere to jen pár minut, ale ušetří vám to spoustu starostí a předejde zbytečné zoufalosti, ale i nákupu nového oblečení! Štítky prozradí kupříkladu to, že svůj oblíbený kousek máte prát na pouhých 30 °C nebo pouze s ostatním stejně barevným prádlem. Stejně tak zkontrolujte i pokyny k sušení, ale i samotnou pračku. To doporučuje i Ing. Michaela Křivská, chemička a vývojářka kosmetiky Cannor, a dodává: „V pračce mohou být zbytky nerozpuštěného prášku či další poklady z předchozího praní – třeba černá či červená ponožka, když se chystáte prát bílé halenky.“
Vhodný výběr pracího prostředku s ohledem na barevnost oblečení
Před praním je pak důležitá nejen kontrola samotné pračky a informací na cedulkách, nýbrž i rozdělení oblečení dle barev a materiálu. A to především tehdy, pokud používáte běžné prací prášky či gely. Michaela Křivská totiž upozorňuje na tzv. optické rozjasňovače: „Prací prostředky na bílé prádlo obsahují tzv. optické rozjasňovače, které potáhnou tkaninu vrstvou, která lomí světlo tak, že vyvolává modrý nádech, a tím se nám zdá prádlo čistější. Ovšem pokud použijeme prostředek na bílé prádlo na prádlo barevné, může dojít k blednutí barev.“
Otočte oblečení naruby
Blednutí barev oblečení můžete také zabránit jeho otočením naruby před praním a sušením, případně i zapnutím zipů, protože jinak dochází ke tření jednotlivých tkanin, které mohou narušovat povrch vláken. Nezapomeňte také otočit oblečení naruby, pokud necháváte prádlo uschnout venku.