Čtvrtek 28. leden 2021
Svátek slaví Otýlie, zítra Zdislava
Oblačno, sněžení 1°C

Nenáviděné i milované čepice: Který typ je pro vás ten pravý? Otestujte se!

30. listopadu 2020 | 06:00

Jakmile teploty klesnou pod bod mrazu, choulíme se do péřových bund či huňatých kabátů a pod nimi ukrýváme ještě další vrstvy. Přijdeme si nejen mohutné jako sněhuláci, ale máme ke všemu i vrtošivé pocity, že nemáme co na sebe – vzhledem k opakovanému nošení našich zimních oblíbenců. Pokud jste dvakrát souhlasně pokývla, pokrývka hlavy je pro vás ideálním řešením.

Čepice vás totiž nejen zahřeje, ale rozzáří i váš zimní outfit. A jelikož je to jeden z nejlevnějších zimních kousků, můžete obměnit své looky hned několikrát! Jaké trendy ale vládnou mezi letošními pokrývkami hlavy?

Emily in Paris

K letošní popularizaci čepic značně přispěla herečka Lily Collins, jež si zahrála klíčovou roli v novém módním seriálovém fenoménu Emily in Paris. Hrála milovnici módy, Američanku, která se ocitla v srdci samotné Paříže. Její šatník se pohybuje na křehké hranici mezi Carrie Bradshaw ze Sexu ve městě a Blair Waldorf ze Superdrbny alias Gossip Girl.

Bucket hat rozděluje společnost na dva tábory

Vznikají tak barevný mix vzorů i textur, neotřelé až neslučující se kombinace, jež leckdy nefungují v intencích oddané adorace francouzského stylu. Není pak divu, že se pokrývky hlavy, konkrétně barety s puncem francouzského šarmu, staly jejím poznávacím znamením. Nejsou však jediné. Do našeho hledáčku se dostal také bucket hat! Máme vzít na milost tento „rybářský klobouk“, který si věrně pamatujeme z přelomu 90. let a nového tisíciletí, nebo na něj máme radši dočista zapomenout? Ne všem právě tento klobouk lichotí. Sluší málokomu. Větší oblibě se ale těší kapitánky, klobouky nebo pletené čepice.

Hřejivé pleteniny

Před pár lety jsme inklinovaly k čepicím typu beanie, které jsou typické svou spadlou zadní částí, a připomínají tak trpasličí čapku. Nyní jsme si však více oblíbily upnuté pleteniny s výraznou bambulí. Tou, kterou jsme rády nosívaly v dětství. Některé dámy mají však s čepicemi problém, nesnesou elektrizující či rozdrbané vlasy, a tak volí pro ně příjemnější variantu – úpletové čelenky.

Podívejte se na inspiraci, jak nosit čepice!

Jak ale poznat, který typ čepice je pro vás ten pravý? Řiďte se svým stylem, ale především dle svého obličeje.

#1 Oválný obličej

Jste-li majitelka tohoto tvaru obličeje, máte velké štěstí. Bude vám totiž slušet každý typ. Dejte si však pozor v případě, že máte příliš vysoké čelo. Nevolte tak vysoké klobouky, které by váš obličej ještě více protáhly. Zvolte nižší či je umístěte více do čela, to bude pak platit i u ostatních čepic.

#2 Kulatý obličej

Kulatý obličej je zapotřebí opticky protáhnout. Dosáhnete toho pomocí čepic s bambulí, vysokých klobouků nebo kapitánek. Vyvarujte se již výše zmíněných bucket hats nebo klobouků typu cloche.

#3 Srdcový či trojúhelníkový obličej

Ženy s tímto tvarem obličeje by měly zdůraznit střední část obličeje a vyvarovat se rozšíření čela jakožto asymetricky nejširší části obličeje. Nevolte tedy klobouky s příliš širokou krempou. Slušet vám naopak budou vysoké fedory posazené ke středu čela, taktéž stejně posazené úpletové čelenky, kapitánky, ale i čepice s bambulí.

#4 Čtvercový obličej

U hranatého tvaru je zapotřebí změkčit rysy tak, aby tváře vypadaly kulatější. Budou vám tedy slušet barety posazené lehce našikmo, pletené čepice s bambulí, ale především typ beanie.

#5 Obdélníkový obličej

Abyste dosáhla méně protáhlého tvaru, zvolte bucket nebo cloche hat. Budou vám lichotit i huňaté beranice či klobouky s širokou krempou.

Další módní zimní inspiraci naleznete ve videu!

Styl od A do Z: 6 skvělých způsobů, jak si uvázat šálu! • VIDEO: Adam Balažovič/BPŽ

Autor: Žaneta Podlahová