Z původní ochrany před chladem celosvětový byznys
Než se válenky, známé i pod názvy UGG shoes/boots, staly světovým byznysem, sloužily především jako ochrana před chladem a zimou. Počátky jejich komerční výroby sahají do 30. let minulého století, popularitu si však získaly zejména v 70. letech. Tehdy byly navrženy australskými surfaři, aby boty absorbovaly vodu z vlhkých chodidel a udržely je v teple, protože tamější oceán je abnormálně studený.
Přeměna nechvalně proslulých bot ve stylový atribut
Z ochrany před chladem se v současné době přeměnily v trend, který hlásil velký comeback před dvaceti lety. Už tehdy byly na tyto boty rozporuplné reakce, a není tomu jinak ani nyní, kdy se cyklus módy po dvou dekádách opět obrátil k tomuto módnímu hitu. Proč vzbuzují takové protichůdné emoce a jak je nosit tak, abyste šla stylu naproti?
Na jednu stranu jsou zbožňované za své pohodlí, nevoli sklízejí za sešlapaný, omšelý vzhled po dobu častého nošení. To nám potvrdila i designérka obuvi Karin Onderková: „Jsou to takové bačkory. Jsou měkoučké, teplé a člověk se v nich tak jako uvolní, jako kdyby byl doma u krbu. Obecně bych řekla, že zkracují postavu. To je jedna z jejich negativních vlastností. A samozřejmě záleží také na ročním období. Přijde mi strašně bez kontextu, když je někdo nosí v jiném ročním období než v tom zimním.“
Pokud se však rozhodnete tento pohodlný typ obuvi nosit, měla byste o něj správně pečovat, aby boty nebyly vytahané, střídat tyto boty s jinou obuví a vyplnit je stélkou, aby ortopedicky fungovaly, jak podotýká designérka. Cool kombinací budou zejména s džínami rovného střihu, minimalistickým vlněným kabátem či bundičkou s beránkem.
Válenky však nejsou zdaleka jedinou kontroverzní obuví. Konkurují jim crocsy či hříšně vysoké kozačky na vysokém, útlém podpatku za doprovodu lesklého reliéfu.
Jak je hodnotí samotná odbornice na obuv? To zjistíte v úvodním videu.