Úterý 21. května 2024
Svátek slaví Monika, zítra Emil
Oblačno, déšť 22°C

První Kaviárová chytrá nano maska na světě

4. října 2019 | 00:00
Prezentace klienta |

Fakulta rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity, jediný český výrobce pravého černého kaviáru metodou, která neusmrcuje jesetery, dnes společně se zástupci společností Ceskykaviar.cz s.r.o. a Nanopharma, a. s. představili nový špičkový a naprosto unikátní kosmetický produkt, který rozšiřuje kosmetickou řadu ČESKÝ KAVIÁR. Je jím suchá pleťová kaviárová nano maska.

Spojením nejpokročilejší technologie pleťové masky a na živiny bohatého kaviárového extraktu vznikla tato světově výjimečná kosmetika. Suchá pleťová maska využívá účinného nanovlákenného transportního systému. „Tato inovativní technologie byla původně vyvíjena s cílem najít co nejefektivnější a nejšetrnější způsob přenosu léčivých látek do kůže, což se  díky unikátním vlastnostem nanovláken (tenčích než tisícina milimetru) povedlo. Ten samý systém jsme vnesli i do kaviárové masky a přizpůsobili ho k řešení kosmetických problémů, se kterými se české ženy často potýkají. Maska tak mimo jiné velmi účinně bojuje s předčasným stárnutím pleti vlivem znečištěného prostředí a slunečního záření, popisuje Ing. Liliana Berezkinová, spoluautorka patentu. Tato technologie garantuje 100% přenos všech účinných látek do pleti, které si každá žena může snadno ověřit – maska v místech, kde došlo k úspěšnému transportu z nanovláken do pleti, zprůhlední.

Jedná se o suchý typ textilní masky, a proto nehrozí při její aplikaci žádné zašpinění ani uživatelce, ani jeho oblečení, nebo například koupelny. Veškeré aktivní sérum je plně skryto uvnitř masky, a tak se zákazník nemusí obávat nepříjemné manipulace ani nešikovného stékání jejího obsahu. Díky tomu, že neobsahuje vodu, zároveň naprosto minimalizuje přítomnost konzervantů a dalších dráždivých látek. Je proto vhodná i pro velmi citlivou pleť. Aktivní část masky obsahující vysokou koncentraci aktivních látek (vitaminy A, D, nenasycené omega-3-mastné kyseliny a kolagen) se při kontaktu s navlhčenou pletí rozpustí, čímž se aktivuje přenos učinných látek do pleti.

Maska se aplikuje přiložením na navlhčenou pleť a její použití zabere pouhých 10 minut. Aktivní část pleťové masky je 100% biologicky rozložitelná, nosná a krycí vrstva jsou 100% recyklovatelné. Tato kosmetika nebyla testována na zvířatech.

Co obsahuje kosmetika ČESKÝ KAVIÁR?

Výroba kosmetiky značky ČESKÝ KAVIÁR vychází z konceptu Sturgeon Friendly Caviar kosmetiky. Základní účinnou složkou této kosmetiky je lipidový extrakt z jiker jeseterů chovaných přímo na Fakultě rybářství a ochrany vod JU ve Vodňanech. Jikry se z jikernaček získávají šetrnou metodou, podobně jako při umělém výtěru. V laboratořích fakulty se pak připravuje i samotný lipidový extrakt. „Kosmetické využití extraktu z jiker získaných tímto šetrným způsobem je velice inovativní, a navíc jsme schopni zpracovat jakékoliv množství jiker vyprodukované na naší fakultní farmě“, říká Ing. Václav Nebeský, Ph.D., který stál u zrodu tohoto projektu na Fakultě rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity. „V současné době fakulta jako jediný podnik v ČR produkuje pravý černý kaviár z jeseterů. Využití jiker pro výrobu kosmetiky pak byl jen další logický krok k rozšíření portfolia kaviárových produktů“, podotýká Nebeský.

K výrobě lahůdkového kaviáru i extraktu pro kosmetické účely se na fakultě používají především jikry jesetera sibiřského (Acipenser baerii) nebo jesetera malého (Acipenser ruthenus). Do budoucna se počítá i s využitím dalších druhů, neboť fakulta disponuje největší kolekcí jeseterovitých druhů ryb v České republice.

V čem spočívá tajemství kaviárové kosmetiky?

Kaviárový extrakt obsahuje všechny komponenty důležité pro nově vzniklý život. Právě tyto látky se z čerstvého kaviáru šetrně separují a stávají se hlavní složkou kosmetiky. Pro kosmetiku ČESKÝ KAVIÁR je typický relativně vysoký obsah čistého lipidového „sturgeon friendly“ extraktu, jehož výsledná koncentrace je 250 µl v 50 ml krému. Mezi hlavní přednosti kaviárového extraktu patří schopnost revitalizace pokožky, její regenerace a zpomalení procesu stárnutí. Kromě toho také hluboce hydratuje a dodává pokožce pevnost a elasticitu, energii a svěžest. Kaviárový extrakt obsahuje vitaminy A a D, které pomáhají s vyhlazením vrásek. Nezanedbatelný je také obsah nenasycených omega-3 mastných kyselin a minerálů, které mají zpevňující účinek.

Spojení soukromé firmy s univerzitou

Společnost Ceskykaviar.cz s.r.o. se v minulém roce stala výhradním a exkluzivním prodejcem kosmetických produktů nové obchodní značky CZECH CAVIAR – ČESKÝ KAVIÁR. Na vývoji těchto produktů se podílela a pod ochrannou známkou Sturgeon Friendly Caviar je do té doby distribuovala Fakulta rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

„Rozhodli jsme se spojit s univerzitou, protože nás oslovil šetrný způsob získávání základní suroviny pro výrobu těchto produktů – jeseteřího kaviáru. Při tomto způsobu, na rozdíl od klasického získávání kaviáru, totiž není nutno jeseteří jikernačky usmrcovat. Tento faktor je pro nás z hlediska ochrany přírody velmi důležitý. Máme v úmyslu prodávat kosmetiku s výtažkem ze „sturgeon friendly“ kaviáru nejen v ČR, ale distribuovat ji i do dalších zemí, včetně Číny,“ říká Jiří Mrkvička, ředitel společnosti Ceskykaviar.cz s.r.o.

Fakulta rybářství a ochrany vod JU stále zůstává výrobcem kosmetiky a spolu s firmou Ceskykaviar.cz s.r.o., která má na starosti obchod, marketing a distribuci, budou i nadále pracovat na rozšíření portfolia produktů obsahujících extrakt ze „sturgeon friendly“ kaviáru, např. o pánskou řadu kosmetiky.

„V současné době je spojení privátní firmy s univerzitou v ČR spíše výjimkou. Ve světě je ale tento model spolupráce, kdy soukromý subjekt obchodně uchopí výsledek výzkumu a vývoje, jehož tvůrcem je univerzita, zcela běžný a oboustranně výhodný. My ve spolupráci s univerzitou spatřujeme nejen ekonomický profit, ale především záruku kvality současných i budoucích kosmetických produktů s obsahem „sturgeon friendly“ kaviáru“, doplnil Jiří Mrkvička.

Vedení licenčního jednání od začátku do konce a poskytnutí licence zajistila Kancelář transferu technologií Jihočeské univerzity, která se přenosem výsledků vědy a výzkumu JU směrem k aplikační sféře dlouhodobě zabývá. „Licenční smlouva v oblasti kosmetiky je asi nečekaná záležitost z hlediska struktury fakult JU a zaměření fakulty FROV, o to více jsme na tuto spolupráci pyšní“, říká o smlouvě RNDr. et  Mgr. Růžena Štemberková, vedoucí kanceláře.

Prozatím se kosmetika značky ČESKÝ KAVIÁR objevuje výhradně na stránkách e-shopu www.ceskykaviar.cz a www.czechcaviar.eu. O rozšíření distribuce bude firma následně informovat na svých profilech na sociálních sítích a na webových stránkách.