Smutná pravda je, že i u "zázračných" a často velmi drahých produktů ne vždy platíte za kvalitu. Často je vyšší cena dána známou značkou, krásným obalem a reklamou. Na nákupy kosmetiky proto raději vyrážejte s lupou a čtěte složení.
Péče o vlasy
Vyplatí se na šamponech a kondicionérech šetřit? Ano i ne. Každý vlas potřebuje něco jiného, a je proto dobré koupit si takové produkty, které vašim vlasům a pokožce hlavy dodají to, co potřebujete zrovna vy. Neplatí ale, že dražší šampon musí být zákonitě lepší.
Osobně doporučuji zlatou střední cestu. Pořiďte si přírodní šampony a kondicionér bez silikonů, sulfátů a parabenů, tedy bez chemie, který vašim vlasům udělá největší službu. Nebojte se, přírodní vlasová kosmetika vás nezruinuje, připravte se na cenu kolem 200 korun za šampon. Pátrejte například po značkách Lavera, Weleda nebo Evolve.
I v drogerii můžete koupit kvalitní pleťový krém za 150 korun, zatímco v parfumerii můžete dát za "zázračný koktejl" plný silikonů a minerálních (neboli ropných) olejů klidně i dva tisíce.
Krásným příkladem je například krém Pure & Natural od značky Nivea. Je bez parabenů, silikonů a barviv, chlubí se 95 procenty surovin přírodního původu a seženete ho v každé drogerii či hypermarketu. Zřejmě právem je to jeden z nejoblíbenějších kosmetických produktů vévodkyně Kate Middleton.
Čištění pletiNa čem se šetřit nevyplatí, je pleťový peeling. Zatímco ty dražší obsahují vyživující oleje a jsou na cukrovém základu, takže obsahují mikročástečky, které jsou k pleti velmi šetrné a snadno se rozpouštějí, levnější peelingy mají většinou částečky příliš velké a tvrdé, a mohou vám tak citlivou pokožku obličeje nepříjemně poškrábat. Vyzkoušejte peelingy od méně známých, ale o to kvalitnějších značek BioAroma, Inlight nebo Éminence Organics.
Na čem naopak dokážete bez problémů ušetřit, je odličování a čištění obličeje. To nejlepší, co si na odlíčení můžete pořídit, je tuhý kokosový (či jakýkoliv jiný rostlinný) olej. Oleje vás odlíčí mnohem lépe než nejrůznější mléka, gely či micelární vody a odstraníte s nimi bez problémů i oční make-up. Stačí vám tak jeden přípravek na celý obličej. Z pokožky je pak stačí stáhnout tonikem nebo pleťovou vodou. Pořídíte ho v objemu 300 ml zhruba za 200 korun a při denním používání vám vydrží zhruba půl roku!
Péče o tělo"S výrobky se sulfáty si kromě luxusně vypadající vany plné obláčků dopřáváte také ingredience, které pronikají vrstvami pokožky a žerou tukové vrstvy. Bohužel ne ty, kterých se chceme zbavit v touze stát se modelkami Victoria´s Secret, ale ty, které vyživují pokožku. Sulfáty likvidují ty tuky, které kůže potřebuje, aby byla hebká, pružná a plnila svou ochrannou funkci," upozorňuje odbornice na kosmetiku Tereza z blogu zabývajícího se přírodními produkty zpatkykprirode.cz.
Úplně vyhnout byste se jim měli především v zubních pastách, gelech na intimní hygienu a mycích přípravcích pro děti. Mají totiž tendenci dráždit citlivou pokožku, a obzvláště sliznice. Alternativ je přitom mnoho. I v přípravcích, které nejsou označovány jako přírodní kosmetika (kde byste sulfáty neměli najít vůbec), mohou být látky, které jsou mnohem méně dráždivé, jako například sodium myreth sulfate nebo magnesium lauryl sulfate. Tělová mléka pak opět volte taková, která nejsou založena na ropném základu, a v jejichž složení tak nenaleznete paraffin nebo paraffinum liquidum.Mnohem levněji vás vyjde, pořídíte-li si zastudena lisovaný čistý olej. A ocení to i vaše pokožka. Na tělo ho stačí opravdová troška, přičemž uzamkne v pokožce vlhkost, kterou jí dodáte koupelí či sprchou, a nijak pokožku nezatíží. Velmi kvalitní oleje naleznete u českých značek Saloos a Nobilis Tilia, jejich cena začíná už na přijatelných sto korunách.