Tomášek se narodil bez velké části jícnu. Ihned po narození absolvoval první operaci. Další životně důležité zákroky následovaly. Dodnes není v pořádku. Nechodí, nemluví a potravu není schopen přijímat přirozeným způsobem.
Nikdy se normálně nenají
„Tomášek může pozřít pouze tekutou stravu, kterou mu přes speciální pumpu dávkuji přímo do tenkého střeva,“ popisuje maminka. Vývod z bříška se musí několikrát denně dezinfikovat. I přes neustálé čištění se snadno zanítí.
Problémy má Tomášek i s dýcháním. Nedávno mu lékaři do průdušnice zavedli kanylu, přes kterou může dýchat. „Nejhorší bylo období před touto operací. Když mu byl rok, téměř denně kolaboval a já ho pořád musela oživovat,“ vypráví hrůzné zážitky maminka.
Vysoké výdaje rodinu trápí
Chlapeček má silně oslabenou imunitu. Každá byť sebemenší rýma může jeho zdravotní stav velmi zkomplikovat. Rodina má proto problémy i s obstaráváním sterilních injekcí, obvazovým materiálem nebo umělým mlékem.
Tomáškova maminka je samoživitelka s měsíčním příjmem okolo 4 tisíc korun. Výdaje jen za mléko se měsíčně vyšplhají až k 7 tisícům. Projekt Blesk srdce pro děti nezaváhal a začal mamince v těžké finanční situaci pomáhat. „Za každou pomoc jsem velmi vděčná a moc všem děkuji. Maminek s podobným osudem znám spoustu. Škoda že jim nějak nemohu pomoci i já sama,“ dodává maminka Lenka.
„Kvalita života dětí s takto těžkou atrézií bývá velmi špatná. Následky si nesou do dospělosti. Tomášek bude muset zřejmě podstoupit další operativní zákroky, které ale nemusí zaručit, že někdy v budoucnu začne přijímat potravu přirozeným způsobem,“ řekla lékařka Michaela Půhoná.
Jak můžete přispět i vy?Pošlete jakoukoliv částku na účet 83297339/0800, pod
|
Když jícen nevede tam, kam má
Atrézie jícnu je vývojová vada, která postihuje zhruba jedno ze tří tisíc narozených dětí, chlapce i dívky. Při atrézii bývá jícen slepě ukončen, tedy nevede do žaludku, nebo je propojen s dýchací trubicí. Tuto vadu je třeba léčit operativně. Postižení novorozenci často trpí refluxem, tedy zvracením přijaté potravy. V horších případech nejsou schopni stravu přijímat jinak než speciálním přístrojem.
Potřebujete pomoct?
Vaše dopisy popisem problémů konkrétních dětí posílejte na adresu Blesk, Komunardů 42, 170 00 Praha 7 – heslo »Srdce pro děti«. Můžete samozřejmě i mailovat na adresu srdceprodeti@ringier.cz.