Manželské kalamity: Drsný život s gamblerem | Pro ženy | Blesk.cz

Manželské kalamity: Drsný život s gamblerem

25. července 2010 | 05:00

Spoustu manželství pohřbí nevěra, léty nepochopením budovaný nepřekonatelný odpor, domácí násilí. A v poslední době se dochází k rozvodovému soudu kvůli penězům.

Důvodem nejsou nízké příjmy, které nutí utáhnout si opasek na hranici přežití. Ale závislosti ruinující společnou kasu, likvidující nabytý majetek. Gamblerství, alkoholismus, patologické nakupování. Nekonečný kolotoč půjček a splátek, život nad poměry a hlavně na dluh.

V dobrém i zlém jistě, ale…

Leccos se dá v manželství při dobré vůli přežít. Nečekané tragédie, dlouhodobá péče o nemocného, které nepřipravené zaskočí. Zvládnout lze nevěru, osamocenost kvůli práci druhého, rozličnost zájmů. Ale těžko se dlouhodobě vypořádat se závislostí, která deptá psychicky i materiálně.

Tady ohled na děti, touha udržet rodinu, nefunguje. Už s ohledem na potomky, které věčné zadlužování kvůli závislosti odnáší. Žijí v morální i existenční bídě, kde žádné prosby, nářky, výhružky z donucení nepomáhají. Tohle dilema musela vyřešit i devětadvacetiletá Jarmila. Žena , kterou gamblersví muže donutilo od něj odejít, i když s ním měla dítě a stále jej milovala.

Výpověď Jarmily

„Naházel do automatů i přídavky na dceru.“
Jarmila utekla od gamblera za pět minut dvanáct. „Nic jiného než rozvod mi nezbývalo, jinak bych snad musela chodit o žebrotě,“ snaží se sama před sebou obhájit důvod, proč manžela opustila, i když ho pořád milovala.

„Vydržela jsem to několik let, ale pak už to nešlo. Nakonec jsme dlužili za několik nájmů. Hrozilo nám vystěhování. Dluh na elektřině nebo spíš úroky z něj budu splácet strašně dlouho, a když to půjde dobře, za pět let bych mohla být bez dluhů, jež si z manželství odnáším. Vím, že alimentů se od Aleše jen tak nedočkám, ale nevadí mi to. Hlavně abych zvládla uživit sebe a dceru, splatit jeho průšvihy,“ popisuje mladá a utahaná žena svou situaci.

Byli šťastní než...

Příběh Jarmily začal pohádkově. Vdávala se ve dvaceti z velké lásky a za dva roky se narodila holčička. Když ale byla Jarmila na mateřské, její Aleš přišel o práci a neunesl to. „Nehledal žádné zaměstnání, jen chodil čím dál častěji do hospody. Sem tam hodil do automatu pár korun a něco vyhrál. Bylo to štěstí začátečníka a brzy ho opustilo,“ líčí začátek katastrofy Jarmila.

Postupně bylo výher čím dál méně a peněz nastrkaných zbůhdarma do bedny čím dál víc. Nakonec byl Aleš schopný za pár večerů roztočit celou mateřskou. Přídavky i podporu. „Prosila jsem ho, ať toho nechá, ale vždycky mi vysvětlil, že to má spočítané a peníze se mu jednou vrátí.“ Ale nevrátily. Nepomohlo, ani když Jarmila nastoupila do práce. Prohrával i její výplatu.

Rodina postupně zadlužovala, přibývalo půjček od podomních obchodníků, které nedokázali splácet. Úroky skákaly po stovkách téměř každý den a Aleš stále věřil v kouzlo automatu. Samozřejmě se ho nedočkal. „Chtěla jsem, aby se léčil ze závislosti, ale vždycky se mi vysmál. Vyzkoušela jsem na něj všechno. Včetně citového vydírání dcerou, ale nezabralo nic. Nakonec jsem podala žádost o rozvod. Pořád tajně doufám, že se z toho dostane a nějak se nám podaří vztah obnovit. Ale zatím jsem musela všechna pouta přetrhnout. Jinak by nás zlikvidoval všechny,“ dodává se smutkem i tajnou nadějí v hlase mladá a totálně vyčerpaná žena. Teď ale musí třetinu svého platu posílat na splátky a snaží se vyjít se zbytkem. Nebýt rodičů, kteří ji podporují, nezvládla by to.

P. S.

Závislost, známá jako patologické hráčství, se většinou vyskytuje u mužů mezi 21 a 55 rokem života. Postižených je od 1 do 4 procenta obecné populace, třetinu z nich tvoří ženy.

Autor: Františka Čížková, Majka Vinická
Diskuse ke článku
.