Neděle 10. prosince 2023
Svátek slaví Julie, zítra Dana
Zataženo, déšť se sněhem 0°C

Nespokojený kojenec: Nenechte se odradit jeho pláčem!

Matky by se neměly nechat odradit od kojení pláčem svých dětí
30. ledna 2012 | 09:29

Kojené děti jsou rozmrzelejší a pláčou častěji než děti živené sušeným mlékem. Odborníci ale doporučují matkám, aby i přesto v kojení vytrvaly, protože pláč nemusí vždy znamenat, že má dítě hlad.

I když většina matek v Británii začne své dítě kojit, třetina s tím po několika měsících skončí. S šokujícím zjištěním přišla Britská rada pro lékařský výzkum. Přitom ministerstvo zdravotnictví doporučuje mateřské mléko jako jediný příjem potravy do půl roku dítěte.

Hlavním důvodem, proč matky kojení ukončí, je přesvědčení, že samotné mateřské mléko dítěti nestačí, čemuž prý nasvědčuje neklid dítěte. Rada ale tvrdí, že tato rozmrzelost je normální, že je to způsob, jímž dítě dává matce najevo svou potřebu a že není třeba se kvůli tomu zneklidňovat. Pláč je také často spíš projevem únavy, ne hladu.

Děti krmené z lahve se jeví ve srovnání s dětmi kojenými spokojenější, ale

Matky by se neměly nechat odradit od kojení pláčem svých dětí
Autor: profimedia.cz
podle vědců jsou spíš překrmené a nabývají na váze příliš rychle. "Naše poznatky odpovídají těm, které se týkají i jiných životních období - jídlo lidi uklidňuje," řekl Ken Ong, který výzkum vedl.

Studie srovnala údaje získané od více než 300 matek. Měly popsat chování svých dětí a sdělit, jakým způsobem bylo dítě vyživováno. Pouze mateřským mlékem bylo v této studii živeno 137 dětí, pouze umělou výživou pak 88 dětí. 91 dostávalo stravu smíšenou. Většina kojících matek děti popsala jako temperamentnější a plačtivé.

"V této společnosti, v níž normou je krmení z lahve a v níž rodiče nejsou s kojením moc obeznámeni, může být zkušenost s kojením stresující a náročná pro matky i děti. Bylo by zajímavé srovnat výsledek se zeměmi, kde je kojení běžné. Často od matek slýcháme, že jakmile se jednou kojení osvědčí a dítě i ony si zvyknou, je to hračka," řekla Rosie Dodds z národní porodnické nadace.

Autor: ČTK, lena