Potvrdili to už i vědci. K zdravému životu každého tvora na Zemi totiž patří i určité vyvážené množství parazitů.
Už naše babičky věděly, že děti, které si hrají na dvoře mezi domácími zvířaty, bývají zdravější než ty opečovávané v teple domova.
Pokud tedy úzkostlivě stále něco myjete, desinfikujete a nastavujete pračku jen na 90 stupňů, neděláte moc dobře.
Seznamte se s bacily
Paradoxně právě přehnaná čistota vyvolává více nemoci. Pokud své děti a vše kolem nich od narození neustále myjete a sterilizujete, vystavujete je riziku alergií, astmatu nebo ekzému.
Odborníci přirovnávají dětský organismus k neprogramované počítači, který potřebuje instrukce.
A pokud se seznámí s co nejvyšším počtem různých bakterií, virů, parazitů a plísní, vytvoří si proti nim protilátky a bude pak odolnější.
Nepanikařte tedy, pokud vaše děťátko olízne hračku, která spadla na zem. Nedovolte mu však olizovat tyče v dopravních prostředcích, peníze či mobil.
Bakterie posilují imunitu
Ani podle imunologů byste sterilnost neměli přehánět. Vždyť vaše střeva také nejsou sterilní, tak proč by měla být záchodová mísa? Ať je čistá, ale nemusí být neustále desinfikovaná.Pokud k tomu přidáte sterilizované potraviny a prací prostředky s dezinfekční přísadou, docílíte, že se počet užitečných bakterií sníží až o dvě třetiny. Co to způsobí?
"Imunitní systém se nedostatečně trénuje v boji s parazity a bakteriemi, postupně slábne a často se obrátí proti svému nositeli. Bakterie však pro život potřebujeme, protože nedovolí imunitnímu systému usnout a přestat fungovat," říká imunolog MUDr. Martin Hrubiško.
Očkování špínou?
Vědci již dokonce pracují na nové metodě ochrany, která by mohla děti před vznikem alergií zcela ochránit. Jde o jakési "očkování proti alergiím".Zkoušejí se látky izolované z bakteriálních stěn a vajíček střevních parazitů. Ty by měly hygienicky nahradit přirozené stimuly imunitního systému. Tedy špínu.