Jackson se rozhodl poznávat krásy Prahy
Když 7. září v roce 1996 vystoupil Michael Jackson v Praze na Letenské pláni, byla z toho celostátní událost. Michael Jackson se navíc rozhodl se svým týmem dorazit už o čtyři dny dříve, aby měl čas poznávat krásy hlavního města. V České republice se tak zdržel král popu celých pět dní, během čehož měl čas nejen na koncert, ale i na setkávání s fanoušky, a dokonce i na vykonání dobrých skutků. Celá Praha byla začátkem září roku 1996 na nohou. Každý toužil ikonu ubytovanou v pražském hotelu Intercontinental alespoň zahlédnout.
Ohromená Praha a davové šílenství
Příjezd Michaela Jacksona do Prahy rozpoutal mezi jeho fanoušky doslova šílenství. Popového zpěváka, který se rozhodl v Praze strávit i trochu času mimo podium, pronásledovali před hotelem a téměř na každém kroku. Na jeho koncert proto dorazil rekordní počet fanoušků. Dvou a půl hodinové vystoupení si nenechalo ujít kolem 120 tisíc diváků.
Podobný počet lidí na pražském koncertě čekal do té doby v České republice pouze na kapelu Pink Floyd v roce 1994. Rekord byl překonán pouze jednou, při příjezdu Rolling Stones v roce 1995 na pražský Strahov, na jejichž exhibici se přišlo podívat více než 130 tisíc diváků. V celé Praze byly navíc viděny plakáty upozorňující na Jacksonovo tour k tehdy vydanému albu s názvem HIStory: Past, Present and Future, Book I. Pražský dopravní podnik pod vlivem obrovského zájmu u zpěvákovu show dokonce upravil jízdní řády.
Nahradil bývalou sochu Stalina
Na přípravě celého vystoupení si dal Jacksonův hollywoodský tým pořádně záležet. Na koncertě nechyběla vystavená obří socha zpěváka v nadživotní velikosti, která se tyčila nad Letnou v místě, kde předtím kdysi stával Stalinův pomník. Samotné technické vybavení, které s sebou popový showman přivezl, prý vážilo cca 1200 tun.
Na Jacksonově koncertě nemohla k nadšení všech jeho fanoušků chybět ani velkolepá show doprovázená mnoha vizuálními efekty včetně pyrotechniky, světelných efektů, různých projekcí, nespočtu pestrobarevných zářivých kostýmů a dokonale propracovaných tanečních vystoupení. Příznivci legendárního zpěváka byly nadšení, protože z tohoto hlediska šlo pro většinu z nich o úplnou novinku. Tak zajímavé vystoupení propracované do posledního puntíku v České republice do té doby v devadesátkách ještě nebývalo standardem. Jenže zatímco jedni byli z vystoupení krále popu u vytržení, našli se i tehdy závistivci. Zlé jazyky ho označovaly za směšný cirkus.
Ceny vstupenek byly astronomické
Stejně, jako je tomu dnes, když má v Praze vystoupení někdo ze světových ikon, i tehdy stál lístek na celosvětověznámou star pořádnou pálku. I když cena vstupenek na koncert okolo 700 Kč zní dnes přijatelně, je nutné zohlednit tehdejší průměrný plat. Ten se totiž v roce 1996 pohyboval průměrně kolem 9 tisíc korun. Takže ani tehdy rozhodně nešlo o levnou záležitost.
Dobrodinec Jackson
Během své návštěvy se zpěvák nezaměřoval jenom na své vystoupení a poznávání historických památek v metropoli. Pobyt v České republice strávil aktivně, a navíc se rozhodl pomáhat. Stihl se věnovat také opuštěným a nemocným dětem. Navštívil dětské traumatologické oddělení pražské nemocnice Motol a rozdával radost v dětském domově na Zbraslavi. Umělec se setkal i s tehdejším prezidentem Václavem Havlem, ten se poté zúčastnil jeho koncertu.
Nečekaný skandál?
Podle tehdejších svědectví měl král popu rád děti natolik, že si během svého pražského pobytu dokonce zval na hotel každý den jedno z nich na soukromý přátelský rozhovor. Co se skutečně dělo za zdmi hotelu, se dodnes neví. Nicméně pod vlivem pozdějších nepodložených obvinění slavného umělce z možné pedofilie, by to pro někoho dnes už mohlo vyznívat poněkud zvláštně.
Na to, jak v roce 1996 vypadal zpěvákův pobyt v Praze, se podívejte do GALERIE.