Zemřel jen pár hodin před svatbou, jeho poslední slova byla: Miluji tě... | Pro ženy | Blesk.cz

Zemřel jen pár hodin před svatbou, jeho poslední slova byla: Miluji tě...

12. února 2014 | 06:00

Místo líbánek pohřeb! Tragický příběh dvou zamilovaných lidí vás dojme k slzám. Osud jim společné chvíle nedopřál. Proč musel mladý muž zemřít večer před svatbou se svojí vyvolenou?

"Miluju tě....," ozvalo se ze sluchátka. Jemně, konejšivě, s láskou. Pak už ale Jane Davies slyšela jen podivné zvuky.

"Bylo to hrozné. Uslyšela jsem něco jako dlouhý sten, a pak nějaké vyprsknutí, jako kdyby měl Max potíže s dýcháním. Okamžitě jsem věděla, že něco není v pořádku," vzpomíná na osudný večer zoufalá žena, která se ani po více než třech letech ze smrti snoubence pořádně nevzpamatovala.

Nebyli si snad souzeni?

Poprvé se setkali jako teenageři na koleji státní školy ve Wiltshiru, podruhé pak na sebe "narazili" po 16 letech v baru v Londýně. Tehdy třiatřicetiletý Max byl mladý umělec, jehož kariéra právě odstartovala, zatímco Jane pracovala pro filmovou společnost.

Brzy oba zjistili, že je jim spolu dobře. Chodit spolu začali 21. dubna 2010 na Maxovi čtyřiatřicáté narozeniny. Na začátku září už se stěhovali do svého společného bytu v západním Londýně. Do svatby zbývalo už jen pár dnů.

V předvečer velkého dne se ale v souladu s tradicí rozhodli strávit poslední večer před svatbou odděleně. Jane byla v domě své sestry, jen deset minut od jejich bytu, když před rodinnou večeří náhle pocítila podivný záchvěv v hrudi.

Bylo to jako noční můra

"Najednou jsem měla pocit, že musím Maxe vidět. Myslela jsem, že by to mohlo být jen předsvatební nervozitou, ale cítila jsem děsivý neklid a paniku. Vstala jsem od stolu a řekla: 'Musím být s Maxem!'. Na odpověď mé sestry nikdy nezapomenu. Řekla: 'To máš štěstí, protože s ním strávíš zbytek svého života...'," vzpomíná Jane.

Jak říká, to co se stalo potom, bylo jako děsivá noční můra. Dokonce i nyní, více než o tři roky později, jsou dny, kdy stále nemůže uvěřit, že k tomu všemu té noci skutečně došlo.

"Běžela jsem do obývacího pokoje a zavolala Maxovi na mobil. Vzal to téměř okamžitě. Nebyl tu ani náznak, že něco není v pořádku. Zněl úplně normálně. Ale já přesto řekla: 'Maxi, já jsem si to rozmyslela, nechci být dnes večer bez tebe!'," pokračuje.

Poslední slova před smrtí

Ze sluchátka se ozvalo něžné vyznání lásky. "Miluji tě..." Všechno, co následovalo pak, bylo jako z toho nejhoršího snu. Jane si myslela, že se Max dusí. Běžela proto do kuchyně pro svého otce, oba se okamžitě skočili do auta a vydali se na cestu.

"Nikdy na ten den nezapomenu. Byl pátek večer a všude byla spousta aut. Provoz byl šílený. Přesto jsme tam zvládli dojet za dvanáct minut. Během jízdy táta zavolal záchranku a já měla pořád na drátě Maxe. Dokola jsem mu jen stále opakovala: 'Miluju tě. Vydrž lásko. Ambulance je na cestě. Budou u tebe brzo, opravdu brzo...'," vypráví Jane.

Když dorazili na místo, ležel Max na posteli s mobilem přitisknutým k uchu. Nehýbal se. "Zdravotníci ho zvedli, položili na podlahu a začali ho oživovat. Jenže já viděla, že už nejeví vůbec žádné známky života. Byla jsem v šoku. Nemohla jsem pochopit, co se stalo. Otočila jsem se k jednomu ze záchranářů a řekla jsem: 'Je to můj snoubenec. Zítra se budeme brát.'. On mě jemně vzal za ruku, odvedl mě na chodbu a řekl: 'Je to s ním špatné, opravdu hodně špatné...'." Třicet minut po převozu do nemocnice Max vydechl naposledy. O život ho připravil Syndrom náhlého úmrtí dospělých.

Tajemný SADS

Záhadný Syndrom náhlé arytmické smrti (Sudden Adult Death Syndrome) způsobí srdeční zástavu tím, že dojde ke komorové arytmii - poruše srdečního rytmu, i když člověk netrpí žádným onemocněním srdce. Ve Velké Británii na něj každý týden zemře 12 mladých lidí ve věku do 35 let. Stejně jako Max, kolem 80 procent z nich nikdy nemělo žádné příznaky.