Pondělí 4. prosince 2023
Svátek slaví Barbora, zítra Jitka
Oblačno -4°C

Zneužívané dívky aneb tatínkova holčička

Ve filmu Tatínkova holčička (cyklus Soukromé pasti) hrál láskyplného devianta Tomáš Etzler. Obět ztvárnila Berenika Kohoutová
30. dubna 2010 | 05:00

Každý rok se v naší republice odhalí na osm set případů sexuálního obtěžování dětí. Neoficiálně se tento počet odhaduje na dvacet tisíc obětí. Nejčastěji jsou jimi dívenky, které se s tímto zvěrstvem celý život nevyrovnají.

Se sexuálním obtěžováním, dokonce znásilněním, se setkalo a setkává na celém světě mnohem více holčiček a dospívajících dívek, než si je ochotna společnost připustit. Navíc většina postižených nemá odvahu se svěřit. Bere to jako svou prohru, ostudu, selhání. A vláčí tohle odporné tajemství do dospělosti. Leckdy do konce života.

Důvodem k mlčení je nejen stud, ale také strach. Obavy, že nikdo neuvěří. Ohledy k naivní mámě, jejíž partner potají zneužívá její dcerušku… Záleží na věku, okolnostech. Hlavně, dost matek nechce z pudu sebezáchovy krutou pravdu přijmout. Muže fyzicky, citově a často existenčně potřebuje a drsné odhalení odmítá. Ta holka prostě nemá taťku, strýčka, rodinného přítele ráda, a proto si takhle pitomě vymýšlí...

Pod pokličkou idyly

Rodina je hájená instituce. Kdybychom ji zpochybnili, ztrácíme půdu pod nohama. Rodina je symbol zázemí. Nicméně i tak má svou třináctou komnatu. A pod jejím zámkem leckdy bývá sexuální zneužívání...

V rámci tématu je příhodné připomenout seriál příběhů Soukromé pasti odvysílaný na Nově. Konkrétně díl Tatínkova holčička režisérky Terezy Kopáčové, která zčeřila emoce veřejnosti na téma sexuálního násilí.

Autor: TV Nova

Hrdinka snímku Veronika nakonec své oznámení o sexuálním zneužívání otčíma stáhne. Rodinné štěstí je opět sklíženo... Takhle to chodí i v praxi. Bohužel.

Tatínkových holčiček je spousta

Jednou z těch, co takové trauma zažily, je bývalá spolužačka mého syna. Chodili do jedné třídy. Sylva pocházela z tzv. lepší rodiny. Otec ředitel, matka středoškolská profesorka s věčně roztěkanýma, horečnatýma očima. I tuhle dívenku, jak jsem se později dozvěděla, vlastní táta zneužil a míval s ní styk od jejích třinácti.

Sylva po základce často utíkala z domu, bydlela po squatech. Začala fetovat. To, co jí otec dělal, mi řekl syn o několik let později. Svěřila se mu na nějakém mejdánku. I s tím, že by tátu nikdy neudala. Mámu by to prý zabilo. Nevěděla jsem, co si s touhle informací počít. Neudělala jsem bohužel nic. Snažila jsem se tvrzení feťačky, která je věčně na perníku, z hlavy vymazat.

Tahle dívka se naštěstí ze dna dostala. Pomohl jí obyčejný kluk z malého města. Seznámili se na techno party. Odstěhovala se za ním. Bydlí teď na vesnici, ve třiceti má tři děti a do Prahy se prý nikdy nevrátí. S rodinou přerušila styky. Těžko říct, jaký důvod mámě udala. Ta má čím dál víc horečnatější a roztěkanější pohled. Táta nepřestal být prosperujícím playboyem...

MÁTE PODOBNÝ PŘÍBĚH?
Je to těžké, ale vypsat se z trápení často pomáhá. Stejně jako sdílená zkušenost s podobně poznamenanými. Nejste v tom, dámy, samy. Je vás víc. Jen se to nahlas neříká. Blesk.cz nyní dává prostor všem, kterých se tento problém týká. Napište nám svůj příběh na online@blesk.cz pod heslem Zneužívání. Možná pomůžete otevřít oči tomu, kdo ví, ale nechce vidět.