Středa 23. září 2020
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Polojasno 25°C

Jste sangvinik, cholerik, flegmatik nebo melancholik? Objevte své silné a slabé stránky

14. března 2020 | 06:00

Temperament je vrozený, formuje se v dětství a nikdy se nemění. Rozhoduje velmi výrazně i o našich reakcích na určité podněty, řídí naše duševní i pohybové tempo. Bohužel ho nejde moc ovlivnit a především ve stresových či krizových situacích se naplno projeví. Existují čtyři základní typy temperamentu, které nás formují.

Každý člověk v sobě nese rysy základního typu temperamentu, ovšem je možné, že v sobě kombinujeme více osobnostních typů. Jeden z nich obvykle převáží, a ten také tvoří naši celkovou osobnost. Ke kterému typu patříte vy?

Sangvinik

...

Patří k nejčastějšímu typu. Obvykle bývá primární typ nebo doplňuje jiný temperament. Lidé, kteří patří k tomuto typu, bývají velmi aktivní a extrémně orientovaní na společnost. Jsou velmi extrovertní, komunikativní a sociální. Sangvinici mají širokou škálu emocí a taky širokou škálu chování. Jsou nejvšestrannější ze všech typů temperamentů.

V závislosti na svém druhotném temperamentu se mohou zapojit do téměř jakékoli lidské činnosti. Využívají všech příležitostí a bez problémů mění prostředí. Jsou hraví a impulzivní, neustále v akci a vždy optimističtí. Mívají dobrý smysl pro humor, jsou zábavní, expresivní a milující. Snadno budují vztahy a důvěřují ostatním.

Zvláštnosti sangviniků: Pokud se potkáte s lidmi tohoto typu, budete mít pravděpodobně pocit, že je už znáte dlouhou dobu. Je snadné s nimi mluvit, protože jsou přátelští a sociální. Často se rádi zapovídají a ztrácí pojem o čase. Když se ale začnou nudit, mohou rychle ztratit pozornost. Jsou taky velmi emotivní, co si myslí, obvykle řeknou. Nemají žádný filtr. Jejich hyperaktivita je často vede k zapomínání a neorganizovanosti. Jsou taky extrémně konkurenční.

Flegmatik

 

...
Flegmatici patří k běžnému typu temperamentu, podobně jako sangvinici. Jsou považováni za jejich opak, ovšem nezřídka bývá člověk primárně sangvinik a sekundárně flegmatik (nebo naopak). Flegmatici bývají stabilní introverti, mírní, klidní, vyrovnaní a uvážliví. Jsou taky pečliví a tolerantní, dobře se ovládají a jen tak je něco nerozhodí.

Jsou pasivní, což vede k nedostatku ambicí. Mohou být někdy nerozhodní a většinou ocení, když někdo rozhodne za ně. Lidé s nimi dobře vycházejí, protože jsou většinou příjemní a trpěliví. Drží se rádi rutiny a nemají rádi změny.

Zvláštnosti flegmatiků: Mívají obvykle suchý humor, který nejraději používají mezi blízkými lidmi. Ze své podstaty nenávidí konflikty a mají tendenci být spíše diváky, a to v mnoha aspektech života. Nemají rádi překvapení, mohla by je rozhodit. Stejně tak nesnášejí náhlé změny plánů. Potřebují klid a odpočinek, je to jejich emocionální potřeba. Nemají rádi kritiku a fyzické projevy.

Melancholik

...

Spousta lidí se domnívá, že pokud je někdo melancholik, bývá depresivní. Ale nemusí to tak nutně být. Melancholici jsou orientovaní na detaily a taky kvalitu. Jsou posedlí hledáním toho, co je správné. Jsou také velmi svědomití a snaží se zajistit, aby všechny detaily byly co nejdokonalejší.

Mohou to být velcí perfekcionisté. Milují pravidla a řád, v neznámém prostředí se mohou cítit nejistě a někdy jsou i  agresivní, pokud čelí nepříznivé situaci. Jsou velmi introvertní a zaměření na soukromí. Jsou logičtí a analytičtí. Aby mohli fungovat bez úzkosti, potřebují pevný plán a řídit se podle něj.

Zvláštnosti melancholiků: Jsou obvykle značně úzkostní a bojí se o budoucnost více než druzí. Inklinují k pocitům viny a neustále si myslí, že se věci mohly udělat jinak. Nežijí přítomností, ale dost často tápou v minulosti. Bývají dochvilní, a než se pro něco rozhodnou, shromáždí co nejvíce informací, aby mohli učinit správné rozhodnutí.

Cholerik

...

Cholerici jsou podle odborníků nejvzácnějším primárním typem temperamentu. Jen málokdo je primárně cholerikem, velmi často ale najdeme choleriky jako sekundární temperament. Cholerici jsou orientováni na výsledky, mají vysoké cíle a drží se jich.

Jsou vedeni touhou po úspěchu a mají tendenci zůstat pozitivní. Čelí opozici přímo a nebojí se. Jsou extrovertní a vyzařuje z nich sebevědomí. Jsou taky nezávislí a mají pevnou vůli. Rychle jim to myslí a jsou obecně aktivní a praktičtí. V komunikaci jsou asertivní a přímí, často ale sklouznou do hrubosti. Riskují rádi a brzo se začnou nudit. Rádi vládnou a rozhodují za ostatní. Ve vztazích rádi ovládají své partnery.

Zvláštnosti choleriků: Spí méně než ostatní temperamentní typy. Jsou velmi kreativní a zdá se, že jim nikdy nedojdou nápady nebo plány. Nepoddávají se tlaku ostatních a jsou vytrvalí. Pravděpodobně mají jen několik blízkých přátel, i když se nebojí seznamovat se s novými lidmi. Nemají moc vyvinutou empatii a navenek při komunikaci působí agresivně.

Autor: aši