Pátek 1. prosince 2023
Svátek slaví Iva, zítra Blanka
Zataženo, sněžení 0°C

Točila s Hitchcockem, obdivoval ji Hitler, ale srdce dala boxerovi!

 • Byla slavná, ovšem to největší přání se jí nesplnilo - nikdy neměla děti.
  15. května 2021 | 06:00

  Patřila k nejslavnějším herečkám třicátých let minulého století a podle mnohých byla právě ona první českou filmovou superstar světového významu! Srovnávali ji s hollywoodskou hvězdou Mary Pickford, která byla jejím velkým vzorem. Vydělávala velké peníze, ale sláva jí moc štěstí nepřinesla – po válce jí vyčítali kontakty s nacisty a osud jí nedopřál děti. Dnes, patnáctého května, uplynulo sto devatenáct let od jejího narození.

  Anny Ondráková se narodila v Haliči jako Anna Sofie v rodině vojáka. Od malička byla velmi temperamentní a divoká, prý se chovala spíše jako kluk. Koncem první světové války se rodina přestěhovala do Prahy.

  Anny bylo v té době šestnáct let. Měla z ní být poštovní úřednice, ovšem tohle nudné povolání rozhodně nebylo pro ni. Chtěla se stát slavnou a obdivovanou herečkou! I když se to rodičům nezamlouvalo, začala chodit na balet. A netrvalo dlouho a Anny dostala ve svých sedmnácti letech první filmovou roli v němém filmu Dáma s malou nožkou. Byla to sice maličká role, její zjev však zaujal diváky i kritiku. Zrodila se budoucí hvězda!

 • Komička, která uměla zaujmout

  Její filmová kariéra čítá více než devadesát snímků a koncem dvacátých let minulého století točila i v cizině, především v Německu a Anglii. Dva filmy natočila dokonce i se slavným Alfredem Hitchcockem! Stala se z ní skutečná superstar s nezaměnitelnými gesty. Určitě si vybavujete její sklon hlavy do strany a mrkání řasami.

  A nebyla to jen gesta, která k ní patřila. Měla velký komediální talent a mluvilo se o ní jako o jediném ženském klaunovi v Evropě! Bohužel, velmi často hrála "jen" v lehčích komediích, kde obvykle představovala plytké krásky. Přitom dokázala mnohem víc!

  Zajímají vás životy osobností, které ovlivnily společnost? Podívejte se na video!

 • Karel Lamač – osudový muž

   

  Ve dvacátých letech se seznámila s Karlem Lamačem. S ním deset let spolupracovala nejen profesně, ale byla i jeho milenkou. Dokonce založili vlastní produkční společnost, která vyráběla jeden film za druhým. Lamač též režíroval většinu filmů, v nichž Anny hrála.

  Jako životní partner jí ale nemohl nabídnout to, co chtěla – jeho milostné avantýry nepřekousla a rozešla se s ním. Mnohokrát se svěřovala svým kolegyním, že ji chtějí muži jen do postele. Přitom ona toužila po rodině a dětech.

 • Drobná herečka a boxerský obr

  V roce 1930 se Anny seznámila s německým boxerským šampionem Maxem Schmelingem. V té době se v Německu promítal film, ve kterém Anny hrála. Maxe doslova očarovala a okamžitě se s ní chtěl setkat. Pozval ji na oslavu svých narozenin.

  Anny však chtěla zjistit, co je zač, a tak se s ním nejprve sešla v kavárně. Jak později přiznala, byla velmi překvapená – čekala totiž neohrabance, ale byl gentleman každým coulem. O tři roky později se vzali a na jejich svatbu jim poslal květiny dokonce samotný Hitler.

 • Potratila dítě a obdivoval ji Hitler

  Drobná kráska a hromotluk vytvořili jednu z nejpopulárnějších dvojic. Anny byla tak šťastná, že našla muže, který se jí dvoří, nosí jí květiny a vyznává jí lásku. I nadále točila a zajímal se o ni i Hollywood. Bohužel to, po čem nejvíc toužila, nikdy nezískala – vlastní dítě. V roce 1936 při autonehodě potratila a už nikdy neotěhotněla.

  Jakožto nejoblíbenější německý pár se nevyhnuli ani zájmu nacistických pohlavárů. Obdivovali ji Hitler i Goebbels a bohužel stín téhle nálepky se za ní táhl i po válce, kdy na ni byl vydán zatykač kvůli kolaboraci. Po válce přišli o všechen majetek, Max byl dokonce i zatčen, ale propagace nacismu mu nikdy nebyla prokázána. Později vyjde najevo, že spolu s Anny během války ukrýval dvě židovské děti.

 • Chtěli zemřít bok po boku

  Díky tomu, že Max začal v roce 1947 znova boxovat, získal peníze na to, aby si s Anny koupili nedaleko Hamburku velký dům, kde začali chovat slepice, norky a pěstovat tabák. Z prvorepublikové hvězdy se stala spokojená statkářka!

  V roce 1965 s ní uveřejnil časopis Kino rozhovor, ve kterém se mimo jiné vyjadřuje k tomu, proč už od konce padesátých let nic nenatočila: „K herecké moudrosti patří vědět, kdy přestat. U ženy zvlášť.“ Přestože nehrála a Max také neboxoval, oba i nadále byli hvězdami večírků. Osud jim nedopřál potomky, takže všechen svůj majetek odkázali SOS vesničkám. Jejich láska byla skutečně silná – žili spolu téměř pětapadesát let. Bohužel, jejich velké přání zemřít bok po boku se jim nesplnilo. Anny zemřela v roce 1987 v osmdesáti čtyřech letech, manžel ji přežil ještě o osmnáct let.

  Podívejte se také na ukázku z druhé řady původního českého seriálu První republika:

  Video se připravuje ...
  Jitka Schneiderová v další řadě První republiky: koho bude hrát a jak zamíchá kartami? • VIDEO: Igor Hellebrandt/BPŽ

   

   

Autor: aši
Diskuse ke článku
.