Neděle 3. března 2024
Svátek slaví Kamil, zítra Stela
Oblačno 11°C

K sexu na prvním rande vede každého něco jiného a my víme, co to je!

 • 1. března 2023 | 06:00

  Jak jste na tom se sexem na prvním rande? A věříte stále na romantiku? Když se rozhlédneme kolem, tak se zdá, že sex už není nic tak privátního a rozhodně nepatří k tak drahocenným komoditám, jako tomu bylo před lety. Sex po svatbě je pro většinu z nás totální sci-fi a nechápeme, jak to mohlo mezi lidmi dříve takhle fungovat. Dnes se řeší spíš to, zda se hned na prvním rande s partnerem vyspat, nebo počkat až na to druhé.

  Podle mnoha odborníků neexistuje něco jako univerzální „správný čas“ na první sex s novým partnerem. „Stejně jako ve všem okolo sexuality, tak ani v této otázce nesmíme zapomínat, že každý jsme jiný. Zatímco někdo potřebuje vnímat intimní kontakt jako důkaz vzájemné důvěry, pro jiného může být čistě praktickým testem kompatibility. Obavy typu 'už mě nebude chtít, když se poddám moc rychle' jsou jen zbytečným zdrojem studu a výčitek,“ vysvětluje Michal Večeřa, specialista e-shopu pro zdravou sexualitu YOO.cz.

 • Důvody pro sex na prvním rande

  Ať už z jakéhokoliv důvodu, se sexem na prvním rande má zkušenost celkem 49 % dospělých, přičemž muži jsou v tomto ohledu o něco vstřícnější (59 %) než ženy (43 %). Vyplynulo to z průzkumu společnosti Lovehoney zaměřené na sexuální wellbeing, která na toto téma vyzpovídala dva tisíce lidí. Vůbec nejčastěji zmiňovaným důvodem byla pro 53 % dotázaných jednoduše touha užít si. 46 % uvedlo ryze praktický záměr, chtěli zjistit hned na začátku, zda jsou s protějškem sexuálně kompatibilní. Více než čtvrtina uvedla jako důvod rychlejší sblížení. 16 % lidí dále zmínilo, že sex uklidňuje jejich nervy. Jako další argument uvedlo 20 % lidí, že předtím, než se začnou citově angažovat, chtějí zjistit, zda druhá osoba akceptuje jejich sexuální odchylky a návyky.

  Podívejte se, jak rozdílné mohou být představy o rande u žen a u mužů:

  Video se připravuje ...
  Jak rozdílné pohledy mohou mít na rande muži a ženy • VIDEO: Youtube.com

 • Sex na prvním rande nikdy

  Na druhou stranu mezi těmi, kteří uvedli, že nikdy neměli sex na prvním rande, byl nejčastějším důvodem špatný pocit při sexu s někým, koho příliš neznají (47 %). 38 % pak uvedlo, že na základě svých osobních hodnot nevěří na sex na první schůzce, a 32 % tvrdí, že si sex užívají pouze s lidmi, ke kterým mají citový vztah. Pětici nejčastějších důvodů doplňují přibližně čtvrtinou zmiňované „pravidlo“ nespat s někým na prvním rande a také obava z pohlavně přenosných nemocí a těhotenství (17 %). A pokud patříte k milovníkům horoskopů, zaujme vás zjištění, že k sexu na prvním rande se nejčastěji uchylují Kozorozi (55 %) a Váhy (54 %). Následují Panny, Štíři a Blíženci, kteří uzavírají pětici znamení, u nichž je sex na první schůzce nejpravděpodobnější. Ale nebojte se, ani romantika a víra v ní nevymírají!

 • Udržování romantiky ve vztazích

  Mladá láska, to je ráj, říká se – a je to tak. Když jsme čerstvě zamilovaní, ať už proběhl sex na prvním rande nebo ne, ale zkrátka přeskočila ta pověstná jiskřička, hormony se nám valí krví a noří náš mozek do růžové mlhy. Jsme doslova omámení a v tomto stadiu jsme schopni snášet své milované polovičce i modré z nebe. Tahle romantická fáze má ale tendenci vyčpívat a není radno nechat to dojít tak daleko, že zmizí úplně. Průzkum ale ukázal, že se opravdu snažíme, muži i ženy, pracovat na tom, aby romantika ze vztahu nevymizela. Infografika vám prozradí víc.

Diskuse ke článku
.