Čtvrtek 29. února 2024
Svátek slaví Horymír, zítra Bedřich
Oblačno 11°C

Kočičí parazit nás dělá štíhlejší, atraktivnější a máme díky němu víc sexu

 • 22. dubna 2022 | 06:00

  Na co pomyslíte, když slyšíte slovo parazit? Rozhodně to ve vás nebude vzbuzovat pocit něčeho pozitivního, a už vůbec ne něčeho sexy. Kočičí parazit, který ohrožuje těhotné ženy, se vyskytuje běžně u vysokého procenta lidí, které využívá jako hostitele. Pokud ovšem nejste těhotná, může u vás dle nové studie vyvolávat vyšší atraktivitu. A lidé jím napadení mají prý bohatší sexuální život.

  Majitelé koček jsou atraktivnější, štíhlejší, zdravější a mají aktivnější sexuální život. A to díky působení parazita toxoplasma. Vyplývá to z nejnovější studie finské Univerzity v Turku. Zatímco ženy infikované toxoplazmózou vážily o 10 procent hmotnosti méně, vykazovaly vyšší míru sebedůvěry a více sexuálních partnerů, infikovaní muži byli v průměru o tři centimetry vyšší, vyznačovali se dominantnějšími mužskými rysy i vyšší hladinou testosteronu.

 • Kočičí nemoc

  Ačkoliv existuje mnoho parazitů, které mohou domácí mazlíčci předat svým majitelům, jeden z nich je svou povahou unikátní. Toxoplasma gondii, parazit způsobující toxoplazmózu neboli kočičí nemoc. Tou je podle odhadů infikována až třetina lidí na světě. V Česku pak podle mezinárodní studie vedené Jaroslavem Flegrem z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy toxoplazmóza postihuje asi třetinu obyvatelstva. Přestože toto onemocnění nemá u zdravých lidí žádné nebo má jen malé příznaky, může mít pozitivní vliv na sexuální přitažlivost.

  Finští vědci a jejich studie

  Podle nejnovějších zjištění finských vědců jsou totiž lidé s kočičí nemocí celkově vnímáni jako atraktivnější, mají nižší index tělesné hmotnosti, symetričtější tváře a celkově jsou považováni za zdravější. Výzkumníci z Univerzity v Turku analyzovali údaje u 213 dospělých jedinců. V rámci studie porovnávali kategorie jako například sebevnímanou atraktivitu, počet sexuálních partnerů, index tělesné hmotnosti, symetrii obličeje a poměr šířky k výšce obličeje mezi lidmi s toxoplazmózou a bez.

  Video se připravuje ...
  Tohle je Suki! Kočka cestovatelka! • VIDEO: www.instagram_sukiicat/BPŽ

 • Výsledky studie

  Z výsledků studie publikované v časopise PeerJ vyplývá, že ženy, které byly infikovány parazitem Toxoplasma gondii, vážily o 10 procent méně, měly o 63 procent více milostných aférek, celkově měly větší sebedůvěru. Nakažení muži byli také o tři centimetry vyšší, vyznačovali se dominantnějšími mužskými rysy obličeje i vyšší hladinou testosteronu.

  „Preference těchto tělesných rysů jednotlivých pohlaví je v lidech přirozeně zakořeněná a odkazuje na pohlavní dimorfismus. Mohutnější muži v ženách vzbuzují větší jistotu, že se o ně a jejich potomky partneři lépe postarají. Drobnější dámy zase mužům připadají mladší, což je evolučně bráno jako signál dobré plodnosti,“ komentuje průzkum Adam Durčák z e-shopu Ruzovyslon.cz, který testuje a prodává erotické pomůcky a zabývá se zdravou sexualitou.

  Video se připravuje ...
  Australští hasiči jsou prostě sexy • VIDEO: australianfirefighterscalendar.com

 • Domněnky vědců

  Vědci se domnívají, že drobný parazit nenápadně mění chování hostitelů, pravděpodobně prostřednictvím svých účinků na klíčové hormony, a tím zvyšuje možnost přenosu. „Parazit může způsobit změny ve vzhledu a chování lidského hostitele, a to buď jako vedlejší produkt infekce, nebo jako výsledek manipulace parazita s cílem zvýšit své šíření na nové hostitele,” uvádí vedoucí výzkumný pracovník Univerzity v Turku Javier Borráze-León. Je možné, že infekce zasahuje do genů, které řídí produkci „hormonů štěstí“ serotoninu a dopaminu. Může mít také vliv na atraktivitu tím, že zvyšuje hladinu testosteronu u mužů a snižuje ji u žen. Další možnou teorií je, že infikovaní jedinci spálí více kalorií.

Diskuse ke článku
.