Pondělí 15. dubna 2024
Svátek slaví Anastázie, zítra Irena
Zataženo, déšť 16°C

Líbejte se! Polibky mají vliv na orgasmus a častější sex, ukázala studie

 • 19. října 2021 | 06:00

  Když je člověk zamilovaný, téměř se nemůže od svého partnera odtrhnout, a to doslova. Líbání je neodmyslitelnou součástí vztahu, ale poté, co pomine fáze zamilovanosti, nemělo by se s líbáním přestávat. Studie ukázala, že polibky jsou kořením každého vztahu, a jakmile vymizí, ovlivní to také prožívání sexuálního potěšení. 

  Polibky k lásce a partnerskému vztahu patří a dle výzkumů přinášejí i mnohé psychické a fyzické benefity. Podle nejnovější studie je navíc četnost líbání mezi dlouhodobými partnery ukazatelem jejich spokojenosti se vztahem i milostným životem. Více polibků přímo během milování vede u obou pohlaví k častějšímu sexu, ženy si díky němu užívají konzistentnější orgasmy. Pro spokojenost mužů jsou pak velmi podstatné i běžné, každodenní polibky.

 • Proč je dobré se líbat?

  Polibky jsou vnímány jako typický projev lásky a jsou pevnou součástí romantického vztahu. „Polibky jsou i z vědeckého hlediska prokázaným způsobem, jak upevňovat láskyplná pouta, zlepšit si náladu, zbavit se stresu a úzkosti a zvednout si sebevědomí. Mají příznivé dopady i na fyzické zdraví, díky rozšíření cév a lepšímu průtoku krve v organismu například snižují krevní tlak, potlačují křeče nebo zmírňují bolesti hlavy. A časté líbání také pomáhá zpevňovat a napínat obličejové svaly, což pomáhá prevenci vrásek,“ doplňuje k tematice Adam Durčák z e-shopu Ruzovyslon.cz, který prodává erotické pomůcky a zabývá se zdravou sexualitou.

  Tomu, jak líbání ovlivňuje partnerské vztahy, však zatím příliš odborné pozornosti věnováno nebylo. To se rozhodli změnit američtí badatelé a ve své studii, která byla nedávno zveřejněna v odborném periodiku Journal of Sex & Marital Therapy, se zaměřili na to, jak mohou polibky odrážet spokojenost v partnerském vztahu.

  Podívejte se na rozhovor o ženské sexualitě:

  Video se připravuje ...
  Nejsi v tom sama: Se sexexpertkou o ženské sexualitě a schopnosti dosáhnout orgasmu • VIDEO: Videohub

 • Co odhalil výzkum?

  Výzkumu se zúčastnilo téměř devět stovek lidí nad osmnáct let, kteří již alespoň dva roky byli ve stabilním vztahu. Většina účastníků, konkrétně 75 %, byla ženatých či vdaných, 9 % zasnoubených a 16 % ve vážném vztahu. Vědci se zaměřili na polibky, které rozdělili do dvou skupin: specifické, tedy polibky na ústa, které si partneři vyměnili během zatím posledního proběhlého sexuálního styku, a celkové, tedy „běžné“ polibky během celého vztahu. Účastníci poté hodnotili četnost obou skupin polibků na pětistupňové (pro specifické polibky) a sedmistupňové (pro celkové polibky) Lickertově škále. Vedle toho byli dotazováni například též ohledně četnosti orgasmu při sexu či spokojenosti a nespokojenosti s milostným životem a partnerským vztahem.

  Většina respondentů ohodnotila četnost specifických polibků hodnotou 3,5 až 4, přičemž hodnota 5 znamenala velmi časté líbání na ústa během sexu. U celkových polibků se průměrná odpověď dostala na hodnotu 6, kdy hodnota 7 znamenala líbání více než jednou denně.

  Podívejte se, jak být lepší milenkou:

  Video se připravuje ...
  Jak být lepší milenka • VIDEO: Bpž/ccmixter.org(Ramblinglibrarian)/shutterstock

 • Jaké polibky působí na ženy a jaké na muže?

  Výsledky ukázaly, že četnost specifických polibků má u mužů i žen významný a přímý dopad na četnost sexu i spokojenost se sexem, četnost celkových polibků pak u obou pohlaví přímo ovlivňuje frekvenci sexu, spokojenost se sexem i vztahem jako takovým a také konzistentnost orgasmu. Co se genderových rozdílů týče, u žen byl vypozorován výraznější vliv specifických polibků na konzistentnost orgasmu a spokojenost s milostným životem. Mužská spokojenost se vztahem i sexem pak byla významněji spojena s četností celkových polibků.

  Studie tak prokázala, že jak v případě mužů, tak v případě žen je líbání významným ukazatelem spokojenosti v milostném životě i vztahu jako takovém. „V posuzování spokojenosti se sexem i vztahem je samozřejmě potřeba brát v potaz i různé jiné vlivy, jako jsou zdravotní a psychický stav, kulturní zvyklosti a podobně, přesto je na základě této studie možno říct, že méně polibků nebo jejich absence může být indikátorem nespokojenosti v partnerském životě, milostném i celkovém. Zároveň je zde i návod, jak s pomocí polibků – konkrétně navýšením jejich četnosti – posílit a zlepšit svůj vztah hned v několika rovinách,“ říká Adam Durčák.

Diskuse ke článku
.