Kdo to nezažil, nedokáže si představit, co to domácí násilí je. Rozhodně do něj nepatří pouze fyzické útoky, mnohem častější je psychický teror, který může mít mnoho podob. Alfou a omegou je vždy omezování osobní svobody, které se může projevit klidně i tím, že muž ženě sebere všechny peníze, o které si ona pak musí potupně říkat. A rozhodně to nejsou peníze na drahé oblečení, ale i na takové běžné věci, jaké každá z nás potřebuje, jako jsou třeba hygienické potřeby.
Nejde jen o fyzické útoky
Právě kvůli tomu, že je domácí násilí často prezentováno "jen" jako fyzický útok, mnoho žen si nemusí vždy připouštět, že by svůj problém měly řešit. I to chce změnit nový film Zuřivec, který vznikl na základě skutečného příběhu, který byl vyprávěn během terapie v jednom z center norské organizace Alternativa násilí (ATV), která poskytuje pomoc lidem páchajícím násilí a lidem násilí vystaveným.
"Myslím si, že význam filmu spočívá taky v tom, že otevírá násilí z pohledu všech aktérů, aniž by je odsuzoval, a zároveň odsuzuje násilí jako takové. Film vlastně ukazuje násilí v jeho závažnosti i to, jak je strašně zraňující, ale neodsuzuje jednotlivé lidi," popisuje psycholožka Barbara Jakobsen, která s ATV spolupracuje. Film totiž neřeší pouze role obětí, ale i násilníků, kteří musí to páchané zlo zastavit.
Nová pomoc při terapii
V Norsku se film běžně používá při terapiích. Má pomoci obětem pochopit situaci a ukázat, že to není jejich vina. Teď se film dostal i do České republiky. Premiéru české verze filmu zhlédla a s touto formou využití filmu se podrobně seznámila dvacítka odborníků z ČR, a to při studijní cestě do Norska pořádané Nadací OSF, která se problematice domácího násilí dlouhodobě věnuje.
Film podle skutečnosti
Animovaný film Zuřivec je natočený podle skutečných událostí. Jsou v něm popsány reálné příběhy lidí, kteří si prošli peklem. O domácím násilí je nutné mluvit neustále, což se ale příliš neděje. Tím spíše bychom se měli dnes, v Mezinárodní den proti násilí na ženách, snažit na toto téma rozpoutat diskusi.