Pondělí 28. září 2020
Zataženo, déšť 11°C

Neuklízí? Možná jste si ho zkazila sama!

23. října 2013 | 15:30

Linka plná špinavého nádobí, okna přes která jen tak tak prosvítá světlo, vrstva prachu na všech knihovnách a váš muž, trpící selektivní slepotou, binec prostě přehlíží. Vrátíte se z práce a čeká vás druhá směna, u plotny a s hadrem. Jenže, co když je to vaše vina?

Moje kamarádka Jana, zaměstnaná žena a matka dvou dětí, si mi nedávno stěžovala, že její život je jedna velká honička: práce, děti, nákupy, vaření, domácnost, spánek. Nic jiného prakticky nedělá. A sex? To je prý něco co zná jenom z internetu, protože večer padne do postele tak vyčerpaná, že nemá na intimnosti ani pomyšlení.

Kde se stala chyba?

Nevoní vašemu muži domácí práce? A co když si za to můžete sama?
Nad dvěma lahvemi vína jsme přemýšlely, kde se stala ta zásadní chyba, když má k tomu všemu shonu i Petra, manžela kterého miluje a se kterým jim to jinak báječně klape. Pravda byla nesmírně krutá a překvapivá - může si za to sama!

Když se spolu před 10ti lety poprvé stěhovali to společného bytu, bylo Janě 23 let a měla typicky ženskou potřebu "hnízdit". Připočítejte si k tomu růžové brýle a poněkud naivní, mladé názory a máme tu paničku jak vyšitou.

Prostě ho rozmazlila

Manželovi vařila a byla štěstím bez sebe, když mu chutnalo. O domácnost se starala, protože budovala příjemné prostředí a bez dětí na to měla spoustu času. Na každou Petrovu nabídku pomoci odpovídala odmítavým vrtěním hlavy a ošidnou větou "Já to zvládnu sama, lásko".

Nevoní vašemu muži domácí práce? A co když si za to můžete sama?

Petr se po čase ptal stále méně a méně, protože se nikdy nedočkal kladné odpovědi. A Jana byla 6 let na mateřské dovolené, takže jí přišlo přirozené starat se o děti i o domácnost. Když ale čekala, že se jejím nástupem do zaměstnání něco změní, tvrdě narazila. Její muž už byl totiž za 8 let zvyklý, že se nemusí o nic starat. A tak se nestaral.

Frajer z hotelu maminkov

Nevoní vašemu muži domácí práce? A co když si za to můžete sama?
O trošku hůř je na tom kolegyně Věra. Ta si muže už rozmazleného brala. Její tchýně totiž razí heslo, že žena má být v domácnosti. Celý život se tedy neobjevila v práci, aby mohla pečovat o svého muže a tři syny. Jenomže Věra si luxus ženy - hospodyňky nemůže dovolit. A tak sice remcá, ale převzala tchýninu úlohu, protože její muž domácí práce prostě nikdy nedělal a začínat se mu nechce.

Zapomeňte že je dospělý

Nevoní vašemu muži domácí práce? A co když si za to můžete sama?
Pravdou je, že láskou k úklidu trpí jen velmi málo lidí, ať už jsou to ženy nebo muži. Pokud ale nechceme shnít ve špíně, někdo to zkrátka udělat musí. Metodou pokus-omyl Jana i Věra zjistily, že jejich muži jsou ochotní pomoci, pokud dostanou konkrétní požadavky!

Přestaňte doufat, že chlapi sami od sebe vyskládají myčku nebo pověsí prádlo a ušetříte si zbytečné zklamání. Místo toho je poproste. Na jasně formulované přání totiž pánové slyší, na rozdíl od výčitek. Místo útočné věty: "Proč musím dělat všechno sama? Vážně ti to není blbý?", zkuste mile pronést: "Mám toho moc, zlato. Umyj prosím vanu a skoč s košem."

I tak vás miluje!

Nevoní vašemu muži domácí práce? A co když si za to můžete sama?

Hlavně ale nezapomínejte na to, že nevyluxovaný koberec není důkazem toho, že vás partner nemiluje! Kdo ví, možná se jednou z vašeho rozmazleného chlapečka stane adept na ideálního muže. Šanci zařadit se mezi ženy, které takového doma mají, má totiž každá z nás.