Nadváha není problém pouze estetický, ale hlavně zdravotní. Změřte si BMI! | Jak zhubnout | Blesk.cz

Nadváha není problém pouze estetický, ale hlavně zdravotní. Změřte si BMI!

Nadváha je hlavně zdravotní problém.
11. prosince  2014 
 14:45

I když jste sama se svou váhou spokojená a partnerovi vaše kila navíc nevadí, myslete v první řadě na své zdraví. Za pár let by se vám nadváha mohla vymstít. Ať jsme tlustý na tři prsty! Tak to není zrovna dobré heslo, kterým byste se měla řídit. Zatímco vaše chuťové buňky si při pravidelném pojídání kalorických dobrot blahem chrochtají, všechny ostatní tiše úpí. 

Bohužel patříme k národům, které se řadí, co do otylosti, na přední místa v Evropě. Alarmující je, že více než čtvrtina naší populace trpí těžkou obezitou a s tím spojenými vážnými zdravotními problémy. A pro odpověď, kdo za to může, nemusíte chodit daleko, stačí sáhnout se podívat do vlastního svědomí. Za všechno totiž rozhodně nemohou jen geny.

„Obezitu si lidé v naprosté většině případů způsobují sami - nadměrným příjmem energeticky bohaté stravy ve srovnání se skutečnou potřebou. A s nedostatkem, nebo dokonce s úplnou absencí pohybu,“ říká MUDr. Jan Kábrt.

Po vysazení prášku může jít dolu pár kilo.

Obezita je nemoc

Pokud index tělesné hmotnosti (BMI) přesáhne hodnotu 25, už jde o nadváhu. Když je výsledek BMI 30, patříte do skupiny obézních. Čím dříve si svůj handicap a rizika s ním spojená uvědomíte, tím lépe. Čím dříve začnete s kily navíc něco dělat, tím větší šanci máte na úspěšné zhubnutí. Pamatujte na to, že s přibývajícím věkem už to tak jednoduché nebude.

„Energetická spotřeba klesá s přibývajícím věkem, pro mladého člověka je tedy snižování váhy relativně snazší,“ dodává MUDr. Kábrt.

Spočítejte si BMI on-line.

Baculek přibývá

Nejen v České republice, ale na celém světě obézních lidí neustále přibývá. Může za to několik faktorů. Tím zásadním je, že přijímáme víc energie, než vydáváme. Každý člověk však spaluje energii jinak, takže se řiďte podle chování svého těla. A ne tak, jak vám radí kamarádka.

„Obezita je nadměrné hromadění energetických zásob v podobě tuku. Nejedná se jen o estetický problém, ale především o nemoc,“ upozorňuje MUDr. Kábrt.

K přejídání se lidé často uchylují v pubertálním období, kdy jídlem řeší osobní nezdary, zhrzené lásky apod. Určitou roli hraje i dědičnost, a to nejen metabolická dispozice, ale především špatné stravovací návyky v rodině. Pokud jste byla už v dětství zvyklá na párečky, uzeniny a sladkosti v nepřiměřené míře, těžko si je budete v dospělosti odpírat.

Dětská obezita
Děti se rádi cpou nezdraví.

Časovanou bombou pro náš zdravotní systém, který se už léta potýká s nedostatkem peněz na léčbu jiných nemocí, je to, že tlouštíků přibývá už v nejnižších věkových skupinách populace.

„Každé desáté dítě v naší republice trpí nadváhou a přibližně každé patnácté je obézní,“ upozorňuje na alarmující fakt PhDr. Zdeňka Sládečková.

Pokud jste se rozhodla, že ze svého dítěte nenecháte vyrůst „metráčka“, který bude mít dříve či později vážné zdravotní problémy, a korigujete mu, co a v jakém množství sní, nezapomínejte hlavně na nebezpečí sladkých limonád. Jediný litr těchto oblíbených nápojů obsahuje 22 kostek cukru! Představte si to množství pokaždé, když vaše dítě bude sahat po této tekuté energetické bombě. Nahraďte ji polotučným mlékem, ovocným čajem, kvalitní minerální vodou, případně silně zředěnou ovocnou šťávou. Přestože obezita je nemoc, nejlepšími léky proti ní jsou zdravá, pravidelná strava a pohyb. Všechno je tedy jen ve vašich rukou. Pouze u těch nejtěžších případů přichází na řadu tablety na hubnutí předepsané lékařem nebo chirurgické zákroky v podobě bandáží žaludku, balónkové metody apod.

Jak vypočítat BMI

Body Mass Index (BMI) se počítá tak, že hmotnost v kg vydělíte výškou postavy v m2. Příklad: osoba měřící 180 cm a vážící 90 kg má BMI 90/1,8x1,8 = 27,7 (nadváha)

BMI

18,5-25 normální váha

25-30 nadváha

30-40 obezita

nad 40 těžká (morbidní) obezita

Autor: Monika Dixová

Diskuse ke článku

.

Aplikace a kalkulačky

BMI
kalkulačka
Výpočet
energetického
příjmu

Jídelníčky na míru

Vyberte si jídelníček na míru
a hubněte konečně efektivněji