Adámek (4): To jsem já jako miminko!

25. dubna 2010 | 08:46

Čtyřletý Adámek Hornof z Dobrušky během chvilky vyhledá v počítači svoji fotografii těsně po porodu a hrdě prohlásí: „To jsem já jako miminko.“ Jenomže jeho obličej teď vypadá úplně jinak. Na fotografii totiž ještě má obličej zhyzděný rozštěpem rtu, čelisti a patra.

Pak jako páté dítě v zemi podstoupil unikátní operaci...

V České republice přijde na svět každým rokem asi 100 000 dětí. Na každých 600 zdravých se narodí jedno s rozštěpem v obličeji. Dá se odstranit, ale ne všechny budoucí maminky o tom vědí. Lucie Hornofová (42), Adámkova maminka, patří mezi ty ženy, které se rozhodly o svoje dítě – i přes jeho postižení – bojovat a umožnit mu normální život.

Začátek? Normální

„Mám už sedmiletou dcerku Anetku a její porod byl úplně normální. Narodila se mi zdravá a čilá holčička,“ říká Lucie Hornofová. Když přišla do jiného stavu a na ultrazvuku v opočenské nemocnici jí řekli, že to bude syn, ani ji nenapadlo čekat komplikace. S manželem Liborem (47) se radovali, že budou mít doma děti do páru, a začali se chystat na příchod nového človíčka do rodiny.

„Pro jistotu jsem byla před dvacátým týdnem těhotenství na testu plodové vody v Hradci Králové. Lékaři mi řekli, že je všechno v pořádku – i geneticky (rozštěp se tímto testem zjistit nedá – pozn. red.) – a potvrdili, že budu mít syna.“

Jenomže v šestadvacátém týdnu těhotenství začala paní Lucie mírně krvácet. „Šla jsem do nemocnice v Opočně a doktorka mi řekla, že syn se narodí s rozštěpem rtu. Byl to pro mě šok. Moje dítě bude mít díru v obličeji? Obrečela jsem to.“

 

Hledání lékaře

Lékařčino sdělení paní Hornofovou vyburcovalo. Myšlenku na potrat si vůbec nepřipustila. „Měla jsem čas se psychicky připravit a hlavně sehnat informace, co to vlastně rozštěp je.“

Přes internet se budoucí maminka spojila s dalšími ženami s podobným osudem. Psaly si, radily a pomáhaly navzájem. „Tehdy mi odepsala Tereza Stehlíková, maminka, která čekala chlapečka s podobnou diagnózou. Právě ona mi řekla o doktorce z Brna, která rozštěpy operuje dětem hned po narození.“

Je jí primářka kliniky popálenin a rekonstrukční chirurgie Fakultní nemocnice Brno-Bohunice Jitka Vokurková. „Věnuji se léčbě vrozených vývojových vad, které spadají do oboru plastické chirurgie. Nejčastěji provádím uzavření rozštěpu rtu v novorozeneckém období (tj. v prvním týdnu života) a uzavření rozštěpu patra po šestém měsíci věku dítěte,“ řekla Blesku. Právě ji požádala Lucie Hornofová o pomoc.

Operace po porodu

„To už jsem s sebou nosila fotografie, které mi po svém porodu poslala Tereza Stehlíková. Byl na nich její chlapeček před operací rozštěpu a po ní.“ Paní Tereza Lucii přesvědčila, že rozštěp v tvářičce jejího dosud nenarozeného děťátka se odstranit dá. Vyšetření v Brně prokázala, že – až na rozštěp rtu, čelisti a patra – bude chlapec v pořádku. Jeho maminka si ale v třicátém týdnu musela s rizikovým těhotenstvím jít do Brna na šest týdnů lehnout. Adámek se narodil s váhou 2,5 kilogramu a měřil 48 centimetrů.

„Šestý den paní primářka Adámka operovala. Byl pátým dítětem v republice, které podobný zákrok podstoupilo v prvním týdnu života, jinak se operuje od tří měsíců.“ Adámka ale maminka nemohla kojit, nedokázal sát mléko. „Nejdřív ho krmili sondou, pak jsem začala mléko odstřikovat a on pil z láhve,“ vzpomíná paní Lucie dnes.

Založily nadaci

Po operaci rtu a modelování nosíku operovala primářka Adámka po deseti měsících znovu a spravila mu nespojené patro. „Až začnou Adámkovi růst druhé zoubky, dostane do čelisti štěp z kyčelní kosti,“ říká maminka. „Je to běh na dlouhou trať, formovat obličej mu lékaři možná budou až do jeho osmnácti let. Ještě že zákroky hradí pojišťovna, v Americe bychom museli prodat barák.“

V Brně u primářky Vokurkové se na kontrolách potkává řada maminek s dětmi podobného postižení. „Řekla nám, že už dlouho sní o nějaké nadaci nebo fondu, který by podobně postiženým dětem pomáhal. A my to vzaly za své.“

Nejdřív byly tři – maminky Tereza se Šimonem a Iveta s Lucií, každá s Adámkem. „Hlavně Tereza, ta je z Brna, všechno vyběhala. Teď je nás víc než osmdesát a Nadační fond Šťastný úsměv funguje perfektně.“ Vydávají letáky, pořádají »gulášfesty «, vysvětlují, že dítě s rozštěpem a potrat k sobě nepatří. I díky nim se narodila teď už tříletá Kačenka z Plzeňska. Maminka se jí chtěla vzdát, ale názor změnila poté, co se o Šťastném úsměvu a primářce Vokurkové dozvěděla…


 

Co je to rozštěp?

Jde o vrozenou vývojovou vadu, při níž ve 4.–7.týdnu těhotenství nedojde k přirozenému spojení střední a boční části obličeje plodu. Pokud za další tři týdny nedojde ke spojení patra sklopením z bočních stran, vzniká rozštěp rtu a patra. Pouze 20 % těchto vad je dáno genetickým základem, přeneseným na dítě z rodičů. Šedesát procent mají na svědomí látky, které ovlivňují vývoj plodu – některá antibiotika, vitamin A, viry, hormony, alkohol, kouření. Zbytek je kombinací obou vlivů. Více na www.rozstepy.cz.

Co je to rozštěp?

Jde o vrozenou vývojovou vadu, při níž ve 4.–7.týdnu těhotenství nedojde k přirozenému spojení střední a boční části obličeje plodu. Pokud za další tři týdny nedojde ke spojení patra sklopením z bočních stran, vzniká rozštěp rtu a patra. Pouze 20 % těchto vad je dáno genetickým základem, přeneseným na dítě z rodičů. Šedesát procent mají na svědomí látky, které ovlivňují vývoj plodu – některá antibiotika, vitamin A, viry, hormony, alkohol, kouření. Zbytek je kombinací obou vlivů. Více na www.rozstepy.cz.

Autor: František Prachař