Pondělí 21. září 2020
Svátek slaví Matouš, zítra Darina
Jasno 23°C

Terezka (7): Biolampa od Blesku jí zahojí jizvy

25. ledna 2010 | 05:00

Vaše dcera má rozštěp páteře, nebude chodit, možná to ani nepřežije! Tak nemilosrdnou zprávu o zdravotním stavu své nenarozené dcery si před sedmi lety musela vyslechnout Michaela Galásková (36) z Ostrova na Karlovarsku.

Bojovnice Terezka ale pořádně všem vytřela zrak. Nejenže přežila porod a následky postižení, ale s pomocí dokáže ujít po svých i několik metrů. A v jejím boji ji podporuje a pomáhá i Blesk přes projekt Srdce pro děti.Redakce Blesku se statečné dívce rozhodla pomoci. V rámci úspěšného projektu Srdce pro děti dostala ve spolupráci s občanským sdružením Život dětem a společností Zepter bioptronovou lampu, která jí zahojí bolestivé jizvičky.

Terezka totiž prodělala třináct operací, další zřejmě přibudou. Její tělíčko je tak samá jizva. Kvůli oslabené imunitě se jí rány špatně hojily.

„Každý den cvičíme a pravidelně jezdíme do lázní, kde jsem se také poprvé seznámila s blahodárnými účinky bioptronové lampy. Jizvy se začaly hojit a Terezka se cítila dobře i psychicky. Cvičení a různé procedury se vyplatily. Terezka se normálně pohybuje na vozíku. Když se teď přidržuje stěn, dokáže sama udělat i několik kroků,“ potvrdila maminka.

Močový měchýř však dívka nikdy sama ovládat nebude. Je proto odkázána na plenkové kalhotky. I tak je Michaela Galásková za bioptronovou lampu moc vděčná. Jako samoživitelka si ji nemohla dovolit.

Galásková podruhé otěhotněla, když jí bylo necelých 30 let. „Ve 33. týdnu těhotenství mi lékař řekl, že dcera má rozštěp páteře. Navíc dodal, že se stane zázrak, když porod vůbec přežije. Byl to šok,“ popsala osudový okamžik maminka Michaela.

V tu chvíli se rodině převrátil život naruby. Po porodu císařským řezem se diagnóza potvrdila a holčička musela hned na operaci. „Terezka neměla ve spodní části páteře uzavřené obratle. Mozkomíšní mok ji vytékal ven a hrozila infekce. K tomu všemu se mok hromadil uvnitř lebky. V té době to s ní vypadalo velmi špatně,“ vzpomíná Galásková.

Teď se Terezka těší, až vyrazí do školy. „V září začne navštěvovat první třídu ve speciální škole v Karlových Varech. Už jsme byly na zápisu. Terezce jsme dokonce založili i webové stránky. Její příběh tam tak zájemci mohou sledovat i dál,“ dodala její maminka.

 


Kam psát?
Vaše dopisy s popisem problémů konkrétních dětí posílejte na adresu Blesk, Komunardů 42, 170 00 Praha 7 – heslo »Srdce pro děti«. Můžete samozřejmě i mailovat na adresu srdceprodeti@ringier.cz.

Komu chceme pomoci?
Například dětem, které trpí handicapem... Dětem, které postihla těžká nemoc či zranění... Dětem, které nemají rodinu a po něčem pro ně nedostupném obrovsky touží...

Jak můžete přispět i vy?
Pošlete jakoukoliv částku na účet 83297339/0800, pod var. symbolem 1234, či přispějte dárcovskou SMS ve tvaru: DMS ZIVOTDETEM na 87777 (cena dárcovské SMS činí 30 Kč)

 

Autor: Kateřina Moravcová, Lenka Chvostová