Úterý 18. června 2024
Svátek slaví Milan, zítra Leoš
Polojasno 29°C

Chcete pomoct Ukrajincům? Pošlete je na ProUkrainu - web plný informací a příběhů

13. dubna 2022 | 06:00

Seznámili jste se už s někým, kdo utekl z Ukrajiny, a potřebuje pomoct? Své ukrajinské známé a přátele můžete nyní nasměrovat na web v ukrajinštině ProUkrainu, který spustil Blesk. Najdou tu nejen praktické věci, ale také spoustu inspirace.

Na webu ukrajinští uprchlíci naleznou všechny informace důležité pro život v Česku: Na jednom místě tu mají vše kolem příjezdu, vyřízení víz a získání mimořádné dávky 5000 Kčzdravotní péče, nalezení práce, umístění dětí do školek a škol i mnoho dalšího.

Praktický servis, ale i sdílení

Web připravují ukrajinští novináři, kteří museli sami kvůli válce utéct ze země, a kromě přehledného informačního servisu si tu uprchlíci přečtou i příběhy svých krajanů.

Na našich stránkách se dozvíte o svých přátelích, známých, sousedech z Ukrajiny, kteří se s námi a s vámi podělí o svůj příběh: Jak utíkali před válkou, co se dělo v jejich městě, ale skrze svou zkušenost s životem v Česku vám prakticky poradí a pomůžou,“ říká vedoucí redakce Natalia Aharová, která přišla do Česka se svou dcerou, maminkou a dvěma psy. A není sama, kdo před válkou zachránil i své domácí mazlíčky. Jak jim zajistit vše potřebné, i tomu se na webu například věnují.

Příběhy Ukrajinců, rady psycholožky i kultura

Například v sekci Příběhy Ukrajinců popsala Marionelle, která prchala ve vysokém stupni těhotenství se svou dvouletou dcerou Karinou z Chustu v Zakarpatské oblasti, jak probíhal její porod v Ostravě. Holčička Alina přišla na svět dříve, ve 34 týdnu, a žena se jen tak tak stihla vyhnout narození dítěte ve válečné zóně.

V sérii Ukrajinci o válce zase obyvatelka Melitopolu Halyna Sichka přibližuje, jak se svými dvěma syny prchala z okupovaného města. Kromě svého osobního příběhu vypráví i o zvěrstvech spáchaných ruskými vojáky v Melitopolu.

Lidé z Ukrajiny tu najdou i spoustu dalších zajímavých článků a videí. Například rozhovor s psycholožkou s radami pro lidi na útěku před válkou. V něm specialistka na krizovou pomoc Olga Gritsenko odpovídá na otázky, které Ukrajince v zahraničí trápí nejvíce.

Pro ty, co už se stihli trochu adaptovat a vyřešit to nejnutnější, nabízí web rubriku Kultura. Tady najdou lidé tipy např. na akce pro Ukrajince v ČR a na české památky a zajímavá místa, která nějak souvisí s Ukrajinou.

 

 

Autor: red