Neděle 21. dubna 2024
Svátek slaví Alexandra, zítra Evženie
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

VIDEO: Většina Češek neví, jak pečovat o své intimní partie, a dělá stejnou chybu

Video se připravuje ...
VIDEO: Videohub
11. července 2022 | 06:00

Víte, jaký je rozdíl mezi vulvou a vaginou, čím, jak a zda tato místa mýt? Podle průzkumu značky Sebamed to neví 64 % českých žen! A proto jsme se na intimní téma podívali úplně zblízka s gynekoložkou Kamilou Žižkovou.

Víte, co je vulva a co vagina?

„O intimní hygieně se mluví málo, i když je všechno na lepší cestě třeba díky sociálním sítím,” shrnuje Kamila Žižková ve videu. „Ale samotnou mě zarazilo, že ženy neznají ani pojmy. Chyby jsou i na webových stránkách – je tam třeba otázka: Víte, jak si umýt vaginu? To je prostě špatně.” Vagina má totiž samočisticí schopnost a tím, že ji ženy vymývají a vyplachují třeba po pohlavním styku, narušují přirozené pH a zdravé bakteriální prostředí. „Omývat se má jen zevní genitál, tedy vulva, ideálně odpředu dozadu. A je třeba používat přípravky k tomu určené, tedy s kyselejším pH,” upřesňuje lékařka.

Dva v jednom – tak to je chyba 

„Ženy jsou zvyklé mýt se sprchovým gelem celé, včetně intimních partií. Ale sprchový gel má obvykle pH neutrální jako kůže na těle. A pH intimních partií je kyselejší,” vysvětluje lékařka, že si ženy často škodí. „Intimní kosmetika Sebamed má pH vyznačené na obalu. Až do období menopauzy by ženy měly používat přípravky s pH 3,8.”

Intimní hygiena žen je „viditelné téma” především v případě, že se objevují například kvasinkové infekce. A těm léto a plavky bohužel přímo přejí. Kamila Žižková doporučuje dbát na dvě pravidla: 

  1. Nezůstávat v mokrých plavkách.
  2. Vždy po koupání se osprchovat.

Kolik toho Češky vědí o intimní hygieně?

Podle průzkumu značky Sebamed zná skutečný rozdíl mezi vulvou a vaginou jen 16 % žen. Téměř polovina českých žen si myslí, že běžná ženská intimní hygiena se týká vulvy i vaginy. Zatímco vagina (vnitřní pohlavní orgán) má samočisticí funkci a žádná voda ani mýdlo do ní nepatří, což ví s jistotou jen 19 % žen a dívek, u vulvy je to s mytím naopak. Obyčejné mytí ale nestačí – hlavní je používat přípravky s pH 3,8, které jsou vytvořeny na míru vaginální mikroflóře. Podle průzkumu ale používá speciální přípravky pro intimní hygienu jen 36 % dotázaných, dalších 28 % použije intimní gel alespoň občas. Nejdisciplinovanější v používání speciálních gelů či emulzí alespoň občas jsou ženy ve věku 24–60 let.

Jak je to s intimní hygienou před sexem a po něm, během menstruace a po porodu? A jak učit děti, aby se mytí téhle oblasti nevyhýbaly a byla pro ně tak samozřejmá jako čištění zubů? Podívejte se na video nebo si poslechněte podcast třeba na Spotify.

Autor: Tereza Víchová