Detoxikací se rozumí očista organismu, která posílí mysl, zvýší odolnost organismu vůči zevním vlivům i stresu, ale hlavně tělo zbaví všech nezdravých a škodlivých látek nahromaděných v našem těle. Ocení ho tak hlavně naše játra, žlučník a ledviny.
Jak na jarní detox?
Možná jste si ho ještě nikdy nedopřáli, protože se bojíte, že půjde o drastický způsob, jak naše tělo očistit, nebudete moct skoro nic jíst a pít budete jen nějaké bylinkové koktejly. Nebojte, už dávno není třeba držet drastickou dietu nebo dokonce půst, dá se na to jít i o dost příjemněji. A když už budete chtít vsadit na nějakou tu dietu, zkuste keto dietu.
1. tip: Pijte dostatek tekutin
Pitný režim je třeba dodržovat i normálně, během detoxikace organismu to platí dvojnásob. Toxiny se díky tomu budou z těla snáz vylučovat. Pijte v průběhu celého dne v menších dávkách, přednost dejte čisté vodě nebo bylinným neslazeným čajům.
2. tip: Pečlivě si vybírejte, co jíte
Detox neznamená drastickou dietu, přesto je třeba si hlídat, co jíte. Jednoduché cukry z jídelníčku vyřaďte, stejně tak maso, bílé pečivo, mléčné výrobky, polotovary, smažená jídla a čokoládu. Dejte přednost fitness jídlům, čerstvým a chemicky neošetřeným potravinám, proteinovým receptům, čerstvé zelenině, nízkosacharidovému ovoci, bylinkám, luštěninám a kysaným mléčným výrobkům. Dopřát si můžete i smoothie nebo zeleninovou či ovocnou šťávu.
3. tip: Zaměřte se na játra a žlučník
Játra můžeme označit za továrnu našeho organismu. Podílí se na tvorbě i přeměně většiny látek v našem těle. Fungují nepřetržitě a jedním z prvních příznaků jejich přetížení je únava. Když přijde na detox, nesmíme na ně zapomenout, stejně tak na ledviny, které se podílí na tom, abychom z těla vyloučili všechny škodlivé látky. No a žlučník? Jeho hlavním úkolem je od jater přebírat žluč a využít ji při trávení. Když nebude žlučník v rovnováze, dostaví se hořkost v ústech, vysychání pokožky nebo třeba bolesti v podžebří.
4. tip: Zkuste superpotraviny
V boji s toxiny vám pomůžou superpotraviny, jako je spirulina, chlorella nebo acai. Díky nim snáz pročistíte detoxikační orgány v těle. Podpoří správné trávení a dodají vám energii.
5. tip: Na detox se připravte a nedržte ho dlouho
Tělo na detox postupně připravte, změny dělejte postupně. Půst nedržte nijak dlouho, i pár dní stačí. Při návratu na běžný jídelníček zase postupujte pěkně pomalu, ať tělu nezpůsobíte šok.
6. tip: Vydejte se na procházku jarní přírodou
Ve zdravém těle zdravý duch. Kdo chce očistit tělo i mysl, ten nemůže sedět nebo ležet doma na gauči, naopak by měl pravidelně vyrážet na procházky probouzející se přírodou. Nadýcháte se čerstvého vzduchu, posílíte plíce i imunitní systém, načerpáte energii a zlepšíte si náladu.
7. tip: Zapomeňte na těch pár dní na alkohol i cigarety
Organismus chcete pročistit, ne zanést dalšími škodlivinami. Alespoň po dobu detoxu zapomeňte na alkohol. Závislosti na nikotinu se zkuste zbavit zcela.
8. tip: Zvyšte příjem vlákniny
Její příjem si nikdo nehlídá, přesto je pro náš organismus nepostradatelná. Řeč je o vláknině, která se podílí na správném zažívání, předchází různým onemocněním – obezitě, diabetu II. typu, kardiovaskulárním nemocem a některým nádorovým onemocněním.
Víte, že každý z nás by měl do těla denně dostat 30 g vlákniny? Najdeme ji v luštěninách, ovoci, celozrnných výrobcích, ořeších, semínkách a zelenině.
9. tip: Pořádně se každý den vyspěte
Spánek je důležitou součástí detoxikace našeho organismu, dochází k ní totiž během něj. Během spánku regeneruje naše tělo, mysl i paměť, tělo produkuje hormony a odplavuje toxiny.