Čtvrtek 21. listopadu 2024
Svátek slaví Albert, zítra Cecílie
Oblačno, sněžení 2°C

Balíte na dovolenou? Opalovací krémy z loňska vyhoďte! Nemají už UV filtr!

26. června 2014 | 12:15

Dřív než si do kufru na dovolenou u moře přihodíte i zbývající polovinu té "padesátky", co se vám loni v Chorvatsku tak osvědčila, na chvíli se zastavte a prostudujte si jeho etiketu. A pak rovnou vyrazte do lékárny nebo drogerie pro nový opalovací krém.

Stejně jako potraviny, i kosmetika má svoji dobu trvanlivosti. A to jak dekorativní, tak i ta pečující. Bůh ví poč to ale u kosmetiky příliš často neřešíme a domníváme se, že vydrží věčnost. Opak je pravdou. A u opalovacích přípravků byste si měli dávat pozor dvojnásob!

Datum trvanlivosti vs doba použitelnosti

Datum trvanlivosti neboli expirace je údaj, který zná snad každý z nás. Označuje dobu, do které můžete dle výrobce přípravek bez problémů používat. Doba použitelnosti vám ovšem říká, do jaké doby je nutné produkt spotřebovat od jeho otevření. Na přípravku ji zpravidla naleznete pod symbolem "nádobky s krémem", na které je uveden počet měsíců, během kterých je nutno výrobek spotřebovat.

"Každý krém obsahuje konzervanty, které ho po určitou dobu od otevření udrží v pořádku. U opalovacích přípravků to zpravidla bývá 6-12 měsíců. Pokud jste tedy krém otevřeli v zimě, kvůli dovolené na horách, nemusíte mít strach vzít si ho s sebou i na letošní dovolenou u moře," říká MUDr. Hana Smutková, primářka oddělení dermatovenerologie kliniky plastické a estetické chirurgie Asklepion.

Výrobci opalovacích krémů navíc zaručují účinný faktor pouze do doby použitelnosti. Pokud je pak tento faktor chemický, může se velmi snadno zkazit a nadělá vám na pokožce podstatně více škody než užitku.

V chladu a suchu

Velkou roli v době trvanlivosti či použitelnosti opalovacích přípravků ovšem hraje také způsob jejich uchovávání. Veškerou kosmetiku je totiž dobré skladovat v neprůsvitných nádobách při stálé teplotě do 25°C.

Krém, který s vámi strávil 14 dní u moře na přímém slunci si s sebou proto na dovolenou rozhodně neberte a rovnou jej bez milosti vyhoďte. Těch pár korun vám za případné ekzémy, vyrážku či jiné kožní problémy rozhodně nestojí.

"Krémy, které jste po dobu pár měsíců nepoužili je před aplikací nutné protřepat. Vzhledem k široké škále produktů na trhu totiž mohou obsahovat krémovou složku, olejovou složku či dokonce nejrůznější kombinace," dodává primářka Smutkové.

Před tím, než si krém zabalíte s sebou na dovolenou jej otestujte. Vymáčkněte si ho do dlaně a prozkoumejte jeho konzistenci a vůni. Pokud se složky oddělují, krém vypadá žlukle, nebo nevoní tak, jak voněl před pár měsíci, vyhoďte ho.

Pozor na děti!

V žádném případě pak prošlý či loňský opalovací krém nepoužívejte k ochraně citlivé dětské pokožky. Vašim ratolestem kupujte zásadně nové přípravky s SPF 50. Ideálně takové, které jsou určeny přímo pro děti a obsahují fyzikální (nebo-li minerální) filtr, který je naprosto neškodný, nezatěžuje pleť chemickými látkami a hodí se proto nejen pro citlivou dětskou pokožku, ale i pro dospělé s kožními intolerancemi, ekzémy či alergiemi.

Autor: brig