Neděle 24. listopadu 2024
Svátek slaví Emílie, zítra Kateřina
Oblačno, déšť se sněhem 5°C

Velikonoční sladkosti pro děti – odměna, nebo trest?

Pokud se bude na Velikonoce pod tíhou jídla prohýbat stůl, děti se mu nebudou vyhýbat velkým obloukem.
21. dubna 2014 | 06:00

V České republice se ročně zkonzumuje neuvěřitelných šedesít tisíc tun čokolády, což je zhruba 6 kilogramů na osobu. Čokoládu neodmítne skoro žádný Čech více než polovina z nás si tuto dobrotu dopřává i několikrát týdně. Na Velikonoce se pak spotřeba laskominek zvyšuje téměř o 100 %. Konzumace sladkostí přitom vážně ohrožuje zdraví dospělých, ale především dětí, které na sladkosti často navykají jejich rodiče.

Sladkosti na děti ,číhají na každém rohu. Ať chtějí nebo ne, děti mají každý den něco sladkého. Doma, ve školce, ve škole, na návštěvě, na oslavách, na nákupech.

Pozor, cukr je návykový!

Když si dítě udělá nějakou bolístku, dostane sladké bolestné a je po pláči. Když se mu něco podaří, dostane za odměnu čokoládové vajíčko s překvapením. Když má narozeniny, oslaví je ve školce velkým sáčkem bonbonů. A pak jsou tu ještě babičky, které vnoučka "rozmazlují" nejrůznějšími laskominami, často i přes zákaz rodičů.

Dítě si od malička zvyká na sladkosti, které se mu v pozdějším věku dají jen stěží odepřít. „Do jídelníčku dětí mohou být zařazeny i sladkosti, vyloučit je úplně by byl nesmysl, protože děti se k nim stejně dostanou a jak je známo zakázané ovoce chutná nejvíce. Jedna kvalitní sladkost v týdnu a jedna o víkendu dítěti neublíží,“ doporučuje MUDr. Alexandra Moravcová, dětská obezitoložka z Kliniky dětského a dorostového lékařství VFN v Praze a členka Občanského sdružení Výživa dětí.

Jak jíte vy, tak bude jíst i vaše dítě

Nevhodné stravovací návyky, skladba jídelníčku a životní styl rodiny patří k hlavním a přitom poměrně snadno ovlivnitelným rizikovým faktorům dětské obezity. Rok od roku přibývá dětí s nadváhou i obezitou a s ní spojených zdravotních komplikací. Pod tíhou nadbytečných kilogramů trpí pohybový aparát, stoupá riziko hypertenze a vzniku metabolického syndromu s rozvojem cukrovky II. typu. Při těžší obezitě jsou ohroženy téměř všechny tělesné orgány.

Zanedbatelné nejsou ani problémy v psychosociální oblasti, od nízkého sebevědomí s pocitem izolovanosti až po depresivní stavy v dospívání. „Velký problém je v tom, že si děti mohou od malička samy vzít, co chtějí. Kdykoli a cokoli, naprosto nekontrolovatelně, nepravidelně. Tu si vezmou z lednice pacholíka, tu jogurt, běžně mají v dosahu misku s piškoty nebo křupkami. Jejich jídelníček je naprosto rozbouraný, rodiče ho nemají pod kontrolou a v ordinaci pak přiznávají, že jejich dítě sní, na co přijde,“ varuje MUDr. Moravcová.

Rodiče výrazně ovlivňují stravovací návyky svých dětí, protože jak se stravují oni sami, tak se stravují i jejich děti. Rodiče, kteří servírují nadměrně velké porce sobě, servírují nadměrně velké porce také svým dětem, a tím výrazně přispívají k jejich nadváze. Pokud se bude na Velikonoce pod tíhou jídla prohýbat stůl, děti se mu nebudou vyhýbat velkým obloukem.

Svátky nejsou důvodem k přejídání

„Žádné svátky by neměly představovat zátěž pro zažívací ústrojí, nicméně tradic se nemusí vzdávat dospělí ani děti. Stačí se držet zásady všeho s mírou, vybírat kvalitní potraviny včetně sladkostí a nezapomenout na pohyb,“ radí Hana Knížková, nutriční terapeutka z Poradenského centra Výživa dětí a dodává: „Žádné mlsání mezi jídly, když čokoláda, tak s obsahem kakaa alespoň 75 %, a koledu schovejte dětem na zahradu, ať ji co nejdéle hledají a mají více pohybu.“

Pohybovým aktivitám, konkrétně běhu, přeje tento víkend ještě jedna velikonoční tradice, která velí chlapcům a mužům, aby "vymrskali" dívky a ženy. Na Velikonoce si tedy sladkosti klidně dopřejme, ovšem kvalitní a v rozumné míře. Zvýšíme-li coby zdatní koledníci i pohybovou aktivitu, náš velikonoční příjem a výdej energie bude mít šanci dostat se do rovnováhy.

Autor: red