1. Nikotinové náhražky: Sem patří náplasti a žvýkačky. Doporučují se zejména pro silné kuřáky (od 20 cigaret denně a více). Nemají vedlejší účinky, jejich účinnost je až 30 procent.
2. Pilulky, které obsahují látky vareniklin a bupropion: Doporučují se pouze v některých případech, například u pacientů, kteří při odvykání propadají depresím nebo nemají tak silnou motivaci. Mají ale vedlejší účinky: Nevolnost, bolesti hlavy, poruchy spánku, křečové záchvaty. Jsou na lékařský předpis.
3. Hypnóza: Není bezpodmínečně nutná. Vyhlídky na úspěch jsou 15 procent. Vědecké důkazy pro to ale chybí.
4. Laserová terapie: Nová metoda, při níž se laserem stimulují různé body na uchu. Funguje to stejně jako akupunktura. Úspěšnost malá, neexistují vědecké studie.
5. Akupunktura: Výhodou je, že se hodí jako doplňující prostředek ke sportu a pohybu vůbec. Nevýhodou je opět málo vědeckých důkazů. U mnohých lidí je ale právě tento prostředek velmi oblíben.
6. Pomocné programy a kurzy pro nekuřáky: Velmi vhodné zejména v kombinaci s nikotinovými náhražkami. Velmi vysoká úspěšnost. Až 50 procent.
7. Nikotinové injekce: Nová zkušenost, která ještě není registrovaná. Ani zde neexistují vědecké poznatky.
8. Jednoduše přestat: Nejhorší způsob ze všech. Má vysoké procento návratnosti – kolem 95 procent. Jenom kolem pěti procent skutečně přestane. Výhodou jsou nulové náklady.
5 typů kuřáků:
1. Požitkář: Kouření je pro něj slavnost. Dá si skvělé jídlo a víno, jako třešničku na dortu si vychutná cigaretu.
2. Stresový kuřák: Sahá po cigaretě, když ho čekají zkoušky, má stres v práci.
3. Kuřák proti kilogramům: Místo aby se najedl, zapálí si. Nechce přibrat.
4. Příležitostný kuřák: Pro něj jsou typické dva týdny bez kouře a jeden večer s cigaretou.
5. Závislák: Reaguje nervózně, pokud u sebe nemá cigarety.